Irena Babková, Tatiana Volodina a Jakub Skipala. To jsou tři studenti Střední školy a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky ve Volyni, kteří jeli minulý týden reprezentovat Českou republiku do polského Krakova. „Vybrala si nás nezisková organizace Člověk v tísni, abychom zastupovali Českou republiku na mezinárodním workshopu,“ vypráví Irena Babková ze třetího ročníku.

Na workshopu se setkali s ostatními studenty z evropských zemí, se kterými si předávali své zkušenosti nasbírané během realizace projektu Světová škola 2. „Některé z našich nápadů jsme přímo v ulicích Krakova realizovali, to znamená, že jsme například dělali mezi lidmi ankety a podobně,“ pokračuje Irena Babková.

Studenti byli rozděleni do skupin a každá zkusila jiný způsob. „My jsme například nabízeli lidem fairtradeovou kávu a ptali se jich, zda cítí rozdíl ve srovnání s klasickou kávou,“ popisuje Tatiana Volodina. V Krakově prý zatím fairtradeové výrobky nikdo nezná.

Důležitým faktorem pro výběr studentů byly jazykové znalosti. „Nejdřív jsme z toho měli strach, ale nakonec jsme se dorozuměli celkem dobře. Výhodou bylo, že téměř nikdo neměl angličtinu jako rodný jazyk, takže jsme na tom byli všichni stejně,“ říká Jakub Skipala.

Do projektu je zapojeno celkem 16 škol z celé České republiky. Finančně ho podporuje Evropská unie. Volyňská střední škola už má za sebou dvě akce na téma Fair Trade, které organizace Člověk v tísni ohodnotila jako jedny z nejlepších.

I v mezinárodní konkurenci si čeští studenti vedli dobře. „Nikde jinde nedělali na školách dvě akce v takovém rozsahu jako my. Všichni nás chválili, že naše projekty jsou na vysoké úrovni,“ pochlubila se za všechny Irena Babková.

Studenty do Krakova doprovázela učitelka Romana Šafránková, která má projekt na starost od samého začátku. „Myslím, že je to pro ně úžasná zkušenost, především se určitě přesvědčili o tom, jak je dneska důležité ovládat světové jazyky,“ konstatuje.

Na workshopu se skupina domluvila se svou partnerskou školou na další akci, která se chystá na letošní podzim.