Signatář Charty 77 Miloslav Trégl (50) a zakladatel Občanského fóra si dobře pamatuje na volební náladu v listopadu 1990. O víkendu 23. a 24. listopadu se totiž konaly první svobodné komunální volby.

„Všude, tedy i ve Strakonicích, byla jasně protikomunistická nálada a Občanské fórum bylo jasně v čele. I když už ale bylo znát, že první euforie opadává,“ řekl Trégl, který se teď už nijak politicky neangažuje. Vysloužil si tak podezření, že se věnuje pouze jedné utajené straně.

„Tehdy si lidé mysleli, že se jich politika dotýká mnohem víc. Byla obrovská účast, protože strany se jim otevíraly, stály o jejich názory. To se bohužel postupem let vytratilo,“ pokračuje ve vzpomínkách.

Nebyla nezaměstnanost, ekonomické výkyvy byly jen neznatelné. „Nikdo netušil a hlavně nevěřil, že by vůbec někdy mohla přijít nějaká krize,“ vyjádřil se Trégl.

Co mu ale nejvíc utkvělo v paměti? „První volby v roce 1990 provázela slušnost a pocit svobodného rozhodování. Ale už v nich se začaly objevovat malé náznaky machinací. Mnoho lidí bylo nastrčených i přes jejich podivnou minulost. Za nitky se tahalo už v Občanském fóru,“ dodal Trégl.

Svoji občanskou i morální povinnost volit splní, ale své rozhodnutí si nechává pro sebe. Jeho další cíl do budoucna je prostý – žít v klidu.