Zahalená herečka

Meghan Markleová si pro svůj velký den vybrala šaty navržené britskou designérkou Claire Waightovou Kellerovou, která v té době působila jako umělecká ředitelka francouzské módní značky Givenchy. Toaleta byla inspirována čistou elegancí let padesátých a vyrobena z hedvábného krepu.

Šaty měly jemný bílý odstín, který dodal celkovému vzhledu nevinnost a eleganci. Dlouhé rukávy originálních šatů přiléhaly k rukám manželky prince Harryho, což bylo velmi vkusné a moderní. Jemná, květinová krása závoje měla odkazovat na flóru Commonwealthu. Svatební šaty vévodkyně ze Sussexu se staly okamžitě hitem a inspirovaly mnoho nevěst po celém světě.

Jednoduchost, která ohromila svět

Kate Middletonová se 29. dubna 2011 oficiálně stala vévodkyní z Cambridge a celý svět byl překvapen její nádhernou a elegantní svatební róbou, kterou pro značku Alexander McQueen navrhla Sarah Burtonová. Šaty byly z jemné francouzské krajky s neotřelými rukávy. Korzet zdobily ručně vyšívané květinové motivy, spodní část šatů tvořilo několik vrstev hedvábí a tylu, aby v nich vynikla štíhlá silueta budoucí královské manželky.

Róba veskrze moderní, přitom velmi elegantní s prvky tradičních královských oděvů. Kate ji doplnila jemným závojem z tylu a diamantovým diadémem, který jí půjčila královna Alžběta II. Tyto šaty se staly ikonickými a jsou navždy zapsány do historie královských svateb.

Elegantní Zara

Zara Tindallová, vnučka britské královny Alžběty II., se v roce 2011 vdávala ve svatebních šatech z dílny britského návrháře Stewarta Parvina. Róba byla z bílého saténu s vlečkovými, lehce se rozšiřujícími ramínky, zdobená sofistikovanými detaily, například ručně vyšitými květinami na límci.

Stewart Parvin vysvětlil, že šaty navrhl tak, aby byly co nejpohodlnější a nevěsta měla naprostou volnost pohybu.

Róba královského střihu

Když se švédská korunní princezna Viktorie v roce 2010 ve stockholmské katedrále provdala za Daniela Westlinga, oslnila výběrem svatebních šatů, které navrhla slavná švédská návrhářka Pernilla Helmerssonová. Byly zdobené perličkami i křišťály a doplňoval je tři metry dlouhý, elegantní závoj.

Viktorie k nim volila šperky, které s šaty dokonale ladily. Šlo o náušnice a náhrdelník vyrobené z diamantů a smaragdů, jež byly předem novomanželům darovány královskou rodinou. Korunní princezně nechyběla čelenka, kterou měla na své svatbě v roce 1976 její matka, královna Silvia.

 

Šaty na příděl

Když byl britský módní návrhář sir Norman Hartnell požádán, aby pro princeznu Alžbětu navrhl svatební róbu, jeho cílem byly „nejkrásnější šaty“, jaké kdy vytvořil. Její Veličenstvo si obléklo mistrovské dílo z hedvábí v barvě slonové kosti. Zdobeno bylo krystaly a deseti tisíci perliček.

Součástí šatů byla patnáctimetrová vlečka s hvězdicovým vzorem, utkaná v Braintree v Essexu, inspirovaná slavným renesančním obrazem Primavera od Botticelliho, který symbolizoval znovuzrození a růst po válce. Princezna na šaty sbírala oděvní kupony, protože v době její svatby, v listopadu 1947, platil v Británii přídělový systém.

Mimořádně dlouhá vlečka

Mezi nezapomenutelné patří svatební šaty Diany Spencerové. Princezna se ukázala v honosné bílé róbě zdobené perlami a výšivkou. Její vlečka měřila přes sedm metrů a byla krášlena více než deseti tisíci perlami.

Aby se mohla Diana pohybovat, musela nevěstě nést vlečku asistentka. Při samotném svatebním obřadu byla vlečka rozložená po schodech katedrály svatého Pavla. Šaty princezny z Walesu jsou považovány za jedny z neopakovatelných svatebních šatů v královské historii.

Plachá, ale nepřehlédnutelná

Monacký kníže Albert a jeho choť Charlene se poprvé setkali v roce 2000, sňatek uzavřeli o jedenáct let později. Knížectví jen zalapalo po dechu, když 2. července 2011 nynější kněžna Charlene předstoupila před svého muže v hedvábných šatech značky Giorgio Armani.

Byly sice jednoduché, ale oslnivé. Charlene, která nikdy netoužila po pozornosti, se i ve svůj velký den rozhodla pro nenápadnou sofistikovanost.

Nejkrásnější nevěsta

Když hollywoodská hvězda první velikosti Grace Kellyová kráčela k oltáři, aby se provdala za monackého knížete Rainiera III., okouzlila svými svatebními šaty celý svět. Ztělesňovaly romantiku a filmovou star proměnily ve skutečnou evropskou královnu.

Šaty byly složitější, než vypadaly – pod průsvitným krajkovým živůtkem se skrýval živůtek další. Byl bez ramínek, z hedvábného krepu, zatímco sukni dodávaly výrazný objem tři vrstvy integrovaných spodniček.

Královna recyklace

Ve svůj velký den oblékla vévodkyně z Cornwallu, během civilního obřadu s princem Charlesem, elegantní bílý kabát a decentní šaty od Robinsona Valentina. Jaké bylo překvapení, když týž model oprášila o dva roky později, v červnu 2007.

Tehdy si nynější královna Camilla vyšla ve svatebních šatech na slavnostní otevření Národního shromáždění Walesu. Výstavní svatební klobouk však vyměnila, na krk pověsila perly a obula jiné boty. Zdobila ji však stejná diamantová brož jako na její svatbě…

Šatům vtiskla osobitost

Dánská korunní princezna Mary se za budoucího krále Frederika provdala 14. května 2004 v kostele Panny Marie v Kodani. Maryiny svatební šaty vytvořil dánský návrhář Uffe Frank a i ona sama se na jejich podobě podílela.

Šaty byly ušity ze slonovinového saténu s lodičkovým výstřihem. Nádhernou róbu zdobily perličky a ručně vyšívané květiny. Princezna k nim zvolila dlouhý závoj a nenápadnou korunku, která jí dodala královský lesk.

Jordánská krása

V březnu se v Jordánsku konala dlouho očekávaná svatba princezny Iman, nejstarší dcery krále Abdalláha II. a královny Ranije. Svět poté obdivoval překrásné šaty, které nevěsta oblékla.

Šaty navrhla kreativní ředitelka značky Dior, Maria Grazia Chiuriová. Moderní a zároveň nadčasová bílá róba je precizním krejčovským dílem.

Jako královská prababička

Norská korunní princezna Mette-Marit vynesla svatební šaty inspirované modelem, který na svou svatbu v roce 1896 oblékla prababička korunního prince Haakona, královna Maud. Originální toaleta byla z hrubého hedvábného krepu, který zdobil jemný hedvábný tyl. Vlečka dosahovala dvou metrů a závoj byl vyroben ze šesti metrů hedvábí.

Ve velký den zdobila budoucí norské královně hlavu nádherná starožitná čelenka, kterou ji darovali tchán a tchyně, král Harald s manželkou Sonjou.