Dula pomáhá ženám s těhotenstvím, porodem a následnou péčí o miminko v období poporodním.

Dnešním dnem poradna končí, na poslední otázky ohledně mateřství odpovídá dula Markéta Verbíková:

close Markéta Verbíková. info Zdroj: Se svolením Markéty Verbíkové zoom_in Markéta Verbíková.

Kolik stojí dula?

Cenotvorba se u dul může lišit. Záleží, zda je dula pod organizací (jestli je certifikovaná či nikoliv), kde je oblast jejího působení a jaké služby nabízí. Ceny se mohou pohybovat přibližně od 10 až 40 tisíc korun.

Společnost Celé Česko čte dětem působí v tuzemsku už osmnáct let. Jejím posláním není pouze seznámit děti s knihami, ale především motivovat rodiče, aby se svými potomky trávili více společného času:

Nicméně ráda bych dodala, že pečující profese jsou velmi podhodnocené a všem čtenářkám položila otázku, na kterou si mohou zkusit odpovědět sami; Kolik by si byla ochotná investovat do péče, která vysoce zvyšuje pravděpodobnost toho, že tvůj porod bude krásným zážitkem a následné období sžívání s miminkem pohodové a bezproblémové?

Existuje za dulu "záskok"? Přeci jen se může stát kdykoli cokoli, je někdo další, kdo dulu zastupuje?

Ano, dula mnohdy funguje v tzn. „tandemu“. Když k porodu nemohu z jakýchkoliv důvodů přijet, může mě (se souhlasem ženy) zaskočit má kolegyně. Tady bych jen apelovala na ženy, které si dulu shánějí – ptejte se, kolik má dula měsíčně porodů a zda zvládne plně pečovat i o vás. Jsou totiž duly, které mají 6,7 i více porodů měsíčně. Z mého pohledu pak není možné o ženu pečovat v plném rozsahu a samozřejmě se snižuje i pravděpodobnost toho, že k porodu dula přijede.

Pokud si děláte starosti s výdaji, které přicházejí spolu s těhotenstvím, možná byste měli vědět, že existují těhotenské balíčky, které ve velké části proplácejí pojišťovny:

Lze si dulu objednat jen na několik dní nebo se musí vždy jednat o celou dobu těhotenství?

Čim dříve se žena s dulou spojí, tím lépe. Termíny můžeme mít obsazené na spousty měsíců dopředu a právě kontinuální a dlouhodobá spolupráce je to, co u porodu dělá velké rozdíly. S ženou se vždy snažím vytvořit důvěrný vztah, protože jen v případě, že mě žena považuje za bezpečnou oporu, může se porod vyvíjet přirozeně a já tak mohu plnit svojí roli. Přítomnost duly u porodu tak opravdu může velmi výrazně snížit jeho délku a počet případných zásahů.

close Dula Markéta Verbíková doporučuje rodičkám konzumaci placentových kapslí v šestinedělí. Dle jejich slov se většina žen po nich cítila psychicky lépe, měly více energie a lepší rekonvalescenci. Některé potvrdily i možný přínos ve zvýšení laktace. info Zdroj: Se svolením Markéty Verbíkové zoom_in Dula Markéta Verbíková doporučuje rodičkám konzumaci placentových kapslí v šestinedělí. Dle jejich slov se většina žen po nich cítila psychicky lépe, měly více energie a lepší rekonvalescenci. Některé potvrdily i možný přínos ve zvýšení laktace.