VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: VOLYNĚ

Pošumavské město Volyně leží na řece Volyňce asi 11 km jižně od okresního města Strakonic v nadmořské výšce 461 m.

Město vzniklo u brodu přes Volyňku jako knížecí hradiště někdy v 9. - 10. století našeho letopočtu. Samostatná obec je v historii doložena již v roce 1271. Tehdy byla v majetku pražské kapituly a již roku 1299 se stala městem. V první polovině 14. století bylo město kolonizačním střediskem volyňského újezdu a získalo řadu práv, mezi nimi i právo vařit pivo. V 15. a 16. století došlo ve městě k rozvoji řemesel a chovu ovcí, jeden z nejdůležitějších příjmů plynul městu také z dovozu soli do Čech. Po odklonu nejdůležitějších obchodních cest od města v 17. a 18. století se hospodářský růst města zastavil. Četné požáry, které Volyni v této době postihly, poškodily její středověký ráz.

Zdroj: http://www.volyne.eu

Vycházka po hrobech osobností

Volyně – Lákají vás netradiční akce? Tak to určitě sledujte internetové stránky Volyňská kultura, protože tam se přesně o takových dozvíte.

Připomínka práce Jiřího Kubelky

Volyně – Relativně v nedávných dnech postihla strakonickou kulturu tragédie. Zcela nečekaně zemřel akademický malíř, sochař a grafik Jiří Kubelka, mimo jiné také autor sochy Švandy dudáka na Velkém náměstí ve Strakonicích.

OBRAZEM: Mají svoji Lípu republiky

Zvotoky - Ve Zvotokách si vysadili v sobotu 20. října svojí Lípu republiky.

Zůstane Volyni starosta?

Volyně - Dosavadní starosta Volyně a lídr ČSSD Václav Valhoda je z výsledků voleb mírně rozčarován. Čeká na jednání s vítězem volebního klání SNK. Která strana bude požadovat post starosty?

Volyně může zažít střídání

Volyně - Voliči ve Volyni dali větší důvěru SNK lídra a místostarosty Martina Červeného, které získalo pět mandátů z patnácti. Druhá ČSSD starosty Václava Valhody získala tři mandáty. Hovoří se o tom, že důvodem jsou určité rozpory mezi oběma muži ohledně investic do mateřské školy.

Volyňský Fireman prověřil hasiče

Volyně - 12. ročník závodu o titul Volyňského Firemana se uskutečnil v sobotu 6. října v prostoru hasičské zbrojnice ve Volyni. Pořadatelé si pro třicítku závodníků připravili trať plnou úkolů, jako například stáčení hadice, přenášení kanystrů s vodou, nebo překonávání bariéry, jejichž plnění v hasičské zásahové zbroji s dýchacím přístrojem na zádech nebylo vůbec jednoduché. Hasičská plná polní totiž přidává závodníkům zhruba 15 kilogramů váhy. Rozvaha na začátku závodu tak rozhodně není špatná, dovolí vám totiž vystačit se silami až do konce.

Hasičárna se dočkala oprav

Volyně - Kompletní rekonstrukce se dočkala hasičská zbrojnice ve Volyni. Podle informací města vyšly náklady na úpravy celkem na přibližně 3,7 milionu korun.

Tenisté ve Volyni si zahráli mixy

Volyně – Tenisový klub Volyně uspořádal tradiční turnaj ve smíšených čtyřhrách.

Tři strany do voleb nejdou, kandidáti našli místo jinde

Volyně – Sdružení nestraníků, Spravedlivá občanská společnost, Starostové a nezávislí (STAN) do voleb samostatně nejdou.

Oprava uzavře průtah městem jen zčásti

Volyně – Město se ponoří do stavebního ruchu. Začala totiž rekonstrukce silnice I/4 procházející Volyní.

Přijeďte do Bavorova na pouť

Bavorov - Návštěvníci pouti se mohou v sobotu 18. srpna vydat na domácí hřiště, kde muži TJ Sokol od 17 hodin sehrají mistrovský zápas OP v kopané proti Poříčí.

Ve Volyni vyhráli žáci Junioru

Volyně – Pouťový turnaj fotbalových mladších žáků se hrál o víkendu ve Volyni. Zúčasnila se čtyři družstva, která si zahrála systémem každé s každým. Vítězství nakonec putovalo do Strakonic.

Volyňští hráli pouťový turnaj deblů

Volyně – Tradiční volyňská pouť a tenisový turnaj? To jsou dvě věci, které už neodmyslitelně patří k sobě. A ne jinak tomu bylo i letos, kdy si místní tenisový klub připomíná 109 let od svého založení. Nad tradičním kláním mužských deblů převzal záštitu starosta města Václav Valhoda.

Mají opravenou hasičárnu

Volyně - Letos 31. května byly dokončeny stavební úpravy hasičské zbrojnice ve Volyni, které prováděla firma Protom Strakonice s. r. o. Cena za dílo byla ve výši 3 493 711,65 Kč. Dotaci městu Volyně poskytlo Ministerstvo pro místní rozvoj, a to v částce 3 414 260,37 Kč. Slavnostní předání se uskutečnilo 8. června.

Jiří Pán: Byla to léta, která mne mnoho naučila

Volyně/ROZHOVOR/ - Po 22 letech skončil ve funkci ředitele Dětského domova ve Volyni Jiří Pán.

Dětský domov má novou ředitelku

Volyně – Po 22 letech skončil na pozici ředitele Dětského domova ve Volyni Jiří Pán. V této funkci ho nahradí jeho dlouholetá kolegyně a zástupkyně Anežka Hosnedlová.

Auta a motorky kam oko dohlédne

Volyně – Milovníci skvostů a klenotů na čtyrech či dvou kolech se mají po roce opět na co těšit.

Hoslovický mlýn ožil dětským dnem

Hoslovice - Desítky rodin s dětmi zavítaly v sobotu 21. července do Hoslovického mlýna u příležitosti zábavného dětského dne pro děti.

Výstava ve staré tvrzi voní tabákem

Volyně - Každému, kdo má rád věci, které mají duši, jistě zavoní výstava volyňského muzea s příznačným názvem Ach, ty tabáku!

Ochotníci se sjeli na piknik do Volyně

Volyně – Ve Volyni se koná do soboty 7. července velký piknik. Piknik divadelní. Přesněji celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla.

OBRAZEM: Měli bábovku a kávu

Čepřovice – Malé obci nedaleko Volyně vynesla spolková činnost Modrou stuhu ve Vesnici roku 2018.

OBRAZEM: Kulináři vařili na plovárně

Volyně – Rozmarným létem, dobrým jídlem i hudbou voněla v sobotu plovárna ve Volyni. Konal se tam Food Festival s podtitulem Jezte v rytmu jazzu, etno a funky. Na rozdíl od jiných podobných akcí byl určený kulinářům z Volyně a okolí.

Mlýn zavoněl bylinkami a tradicemi

Hoslovice - V sobotu 19. května se v Hoslovicích opět roztočilo mlýnské kolo v rámci akce Muzea středního Pootaví Strakonice Z bylinkového hrnečku.

Američtí vojáci osvobodili Volyni už 6. května

Volyně – Na Náměstí Hrdinů ve Volyni se sešli obyvatelé uctít památku všech zesnulých první a druhé světové války už 4. května ve 14 hodin odpoledne.

OBRAZEM: PechaKucha Night ve Volyni

Volyně - Večer plný inspirativních osobností proběhl v pátek 11. května v prostoru známém jako bývalá Mototechna ve Volyni, původně Minibergerova továrna.

Setkání sokolských seniorek

Volyně - V klubovně sokolovny ve Volyni se 2. května sešly ženy z oddílů Ženy Fit a Zdravotní cvičení.

Župní přebory v atletice se blíží

Volyně - Každoroční přebory České obce sokolské (ČOS) ve všestrannosti se budou konat 5. května.

Skauti uklidí les

Volyně - Sraz všech účastníků je 28. dubna v osm hodin ráno u skautských kluboven ve Volyni.

Dlouhé dříví skončilo na silnici a v louce

Volyně - Na několik hodin byla ve středu neprůjezdná silnici I/4 ze Strakonic do Vimperka.

Děti sebraly na pět pytlů odpadků

Volyně - Děti z dětského domova ve Volyni se v sobotu 7. dubna zúčastnily akce „pojďte s námi uklízet“.

Pozná někdo muže na fotografii?

Volyně - S výzvou o pomoc při pátrání po totožnosti muže na snímku se na veřejnost obracejí policisté ze Strakonicka.

Stávku podpořili studenti ve Volyni

Volyně - Do výstražné studentské stávky se zapojili někteří studenti z Vyšší odborné a Střední průmyslové školy ve Volyni.

V Černěticích vyroste gabionová stěna. Zachrání svah

Volyně - Jednou ze společných investic města Volyně a Správy a údržby silnic Jihočeského kraje (SÚS JčK) bude v letošním roce výstavba gabionové stěny ve Volyni Černěticích.

Most přes potok v Dobřanci bude stát devět milionů korun

Volyně - Jednou ze společných investic města Volyně a Správy a údržby silnic Jihočeského kraje (SÚS JčK) bude letos rekonstrukce mostu ve Volyni Dobřanec.

OBRAZEM: Život pod vodou má nepřebernou paletu barev

Vodňany – Kdo miluje moře, cítí obdiv a pokoru ke všemu, co v něm žije, může přijít do Městské galerie ve Vodňanech.

Ve Volyni investují do komunikací

Volyně - Město v letošním roce hospodaří se schodkovým rozpočtem ve výši 3,7 milionu korun a to při celkových plánovaných příjmech ve výši 94,8 a výdajích 98,5 milionu korun.

OBRAZEM: Koncert pomohl Dětskému domovu ve Volyni

Katovice - Parta dobrovolníků okolo Martina Mazucha a kapely Riverside Project z Katovic pořádá každoročně koncert kapel v Katovicích a výtěžek z této akce věnují vždy nějakému zařízení, které pomáhá či pečuje o seniory, malé děti a podobně.

Připravují Španělský týden a přivítání atašé

Volyně - V úzké spolupráci s volyňskou školní jídelnou, která je členem Asociace školních jídelen, připravují na 28. února v základní škole projekt nazvaný Španělský týden.

Model vynesl volyňským studentům třetí místo v soutěži

Volyně - V soutěži určené středním školám byli úspěšní i studenti z Volyně.

Projekt na obnovu lesní cesty k Ostrému vrchu je hotový

Volyně – Důsledkem nedávné kůrovcové kalamity, byly mimo jiné zničené lesní cesty.

Festival Vojenský piknik 2018

Volyně – Město se stane letos již pošesté hostitelem národní soutěžní přehlídky amatérských divadel v oblasti činohry.

Středa 18. října 2017, den smrti tří lidí

Volyňsko – Krátce před 10. hodinou ve středu 18. října 2017 předjížděl muž v bílé felicii u obce Litochovice na horizontu traktor.

Hasičská zbrojnice bude z velké části hrazena z evropských dotací

Volyně – Město letos počítá ve svém rozpočtu s rekonstrukcí hasičské zbrojnice.

Děti budou mít novou mateřskou školu

Volyně – Rekonstrukce mateřské školky vyjde na 8 milionů korun.

Ředitel dětského domova se bojí o budoucnost dětí

Volyně - Dětské domovy by měly podle předloženého návrhu bývalé ministryně Michaely Marxové přejít pod Ministerstvo práce a sociálních věcí. O návrhu tohoto zákona budou ještě jednat senátoři.

Chtějí opravit hasičkou zbrojnici

Volyně – Rozpočet na rok 2018 schválili zastupitelé města Volyně s celkovými příjmy 94,8 milionu korun a s celkovými výdaji 98,5 milionu korun.

Čestický brambor už měl 23. pokračování

Čestice - Ve čtvrtek 23. listopadu pořádala Základní škola a Mateřská škola Čestice a Kulturní spolek Čestice již po třiadvacáté slavnostní vyhodnocení soutěže O čestický brambor v sále Lidového domu v Česticích.

Byl pokřtěna kniha Josefa Křešničky

Volyně - V příjemném prostředí Pošumavské tržnice ve Volyni se v pátek 24. listopadu uskutečnil křest knihy Josefa Křešničky Jiná jména smrti.

Vašek Srnec se brzy dočká nového vozíku

Volyně - Za pouhé dva týdny vybral Michal Kavalčík 150 tisíc korun na vozík, který bude moci handicapovaný Vašek Srnec (23) z Volyně s pomocí mini/micro joysticku ovládat ústy.

Ve Stříteži již mají vánoční atmosféru

Střítež - Slavnostní rozsvícení vánočního stromku v zahradnictví Boškovi ve Stříteži bylo trochu v předstihu před začátkem adventu, ale i tak velmi hezké.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT