VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: VODŇANY

Město známé z písničky "Kdyby byl Bavorov, co jsou Vodňany" a proslulé chovem ryb leží v rybničnatém prostředí Českobudějovické pánve při řece Blanici asi 7 km jihozápadně od Protivína v okrese Strakonice ve výšce 398 m nad mořem.

Město bylo založeno zřejmě ve druhé polovině 13. století králem Přemyslem Otakarem II. v místech staré rybářské osady Vodná. Již roku 1336 byla obci udělena městská práva. V době husitských válek byly Vodňany jednou z největších husitských opor. V 15. století přispělo k rozvoji města rýžování zlata a zakládání dalších rybníků. Třicetiletá válka Vodňany značně poškodila a rozvoj města se zastavil. Neutěšenou hospodářskou situaci města zhoršil rozsáhlý požár, který zde vypukl v roce 1722. K novému rozvoji města došlo až v 19. století. Počátkem 20. století (1920) zde byla založena odborná rybářská škola.
Zdroj: http://www.vodnany.eu

Rybník Podveský vydal své bohatství

Vodňany - Podzimní výlovy pokračují výlovem Podveského rybníka 15. listopadu.

Pochutnali si na podzimních vepřových hodech

Číčenice- Pátek 16. listopadu byla v číčenickém Hotelu U Polívků ve znamení podzimních vepřových hodů. 

Vodňanští včelaři oslavili 100 let

Vodňany - Oslava 100. výročí založení včelařského spolku proběhla tuto sobotu ve Vodňanech. Kromě výroční schůze, kterou uvedl nový starosta města Milan Němeček, byl připraven celodenní program pro děti i dospělé.

Pražák rozsvítil lampiónový průvod

Pražák - Na putování za svatým Martinem se vydaly děti v pátek 9. listopadu na Pražáku. Protože vycházely s příchodem tmy, na cestu se vyzbrojily svítícími lampióny.

V sobotu vyloví Dřemliny

Vodňany - Velká rybářská slavnost se chystá ve Vodňanech.Už ve čtvrtek 8. listopadu začínají rybáři s výlovem rybníku Dřemliny, který vyvrcholí v sobotu 10. listopadu od 8 do 14 hodin. Na Vodňansku jde o největší událost spojenou s výlovy. Kromě prodeje ryb a rybích pochoutek je připravené také slavnostní pasování rybářů a vystoupí Vodňanská kapela.

Dny otevřených ateliérů ve vodňanské galerii.

Vodňany - Klub vodňanských výtvarníků si pro vás připravil v neděli 14. října výtvarné dílny pro všechny generace.

100. let založení československé republiky a konce války.

Vodňany - Ve Vodňanech jsme si v sobotu 13. října připomněly 100. let založení československé republiky a konce války.

Kolo - fenomén našeho města

Vodňany - Ve Vodňanech probíhá výstava s názvem: KOLO - fenomén našeho města. Fotoklub Vodňany by Vás chtěl pozvat na výstavu fotografií do Informačního centra Vodňany.

Vodňany budou mít nového starostu

Vodňany – I když ještě nejsou všechna koaliční jednání dokončena, je už nyní více méně jasné, že na další čtyři roky budou mít Vodňany nového starostu.

Představí výukové jezírko s podzemní učebnou a akváriem

Vodňany - Slavnostní zahájení provozu nových objektů pro výuku Střední rybářské školy a VOŠ VHE Vodňany pořízených v rámci dotačního programu IROP a dalších dotačních programů se uskuteční v areálu školy ve středu 24. října.

Spisovatel Jan Bauer vypráví

Vodňany - Kulturní zážitek čeká na ty, kteří se zajímají historické mezníky naší republiky. V městském muzeu se koná v úterý 16. října od 18 hodin beseda se spisovatelem Janem Bauerem nad novou knihou Nesamozřejmé Československo.

Vodňany jsou rozpolcené

Vodňany - I když SNK-nepol.sdr.“Město a venkov“ s lídrem a starostou Václavem Heřmanem vyhrálo volby, důvod k přehnané radosti nemá. Šest mandátů v 21členném zastupitelstvu je poměrně málo a případní oponenti mohou klidně kalkulovat.

Policisté trestně stíhají cizince kvůli úmrtí z nedbalosti

Vodňany - Policejní mluvčí Jaromíra Nováková oznámila, že policisté zahájili trestní stíhání cizince (37) pro podezření ze spáchání přečinu usmrcení z nedbalosti.

Ve Vodňanech se konaly volby

Vodňany - 5. až 6. října proběhly volby do zastupitelstva města Vodňany. Ve městě už před zahájením panovala dobrá nálada z voleb.

Co chtějí změnit? Úroveň při čekání na autobus

Strakonicko - Když se zeptáte mladých lidí, kteří ještě nedosáhli dospělosti a nemohou volit, co by chtěli změnit, jsou jejich odpovědi velmi konkrétní. Na naši anketu ve Vodňanech odpovídali gymnazisté a poukazovali především na stav autobusového nádraží. Kritizují jeho nedostatky, především zázemí.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Vodňanech při tragické nehodě zemřel spolujezdec

Vodňany - Těsně před 17. hodinou v úterý policie dostala hlášení o nehodě ve Vodňanech. Jak se následně ukázalo, havárie měla tragické následky.

Jak jsme žili v Československu - radnice Vodňany

Vodňany - Právo na zřízení radnice získalo město Vodňany od panovníka již před rokem 1348, minimálně od 15. století se pak radnice nacházela v čp. 14 na nám. Svobody.

Vodňanská Mariánská pouť

Vodňany - Probíhala zde 8. září Mariánská pouť pořádaná městem a Městským kulturním střediskem Vodňany.

Výstavy ve Vodňanech vás zaujmou

Vodňany - Navštívily jsme 8. září Inverzáže Extravagance šumavské krajiny od Jana Kavaleho ve vodňanském muzeu.

PECHA KUCHA NIGHT 12 ve Vodňanech

Vodňany – Pecha Kucha Night ve Vodňanech byla o všemožných cestách ke kořenům. Ta se konala v pátek 7. září od 20 hodin v parkánu Kavárny a čajovny U Lípy v Písecké ulici č. 36 a měla téma Ke kořenům. Jako vždy tuto akci pořádá spolek Vodňany žijou a jednalo se o 12. PECHA KUCHA NIGHT.

Dvanáctá Pecha Kucha Night bude o všemožných cestách ke kořenům.

Vodňany – Velice různorodá bude už dvanáctá vodňanská Pecha Kucha Night.

Volební návraty i nová jména

Vodňany – Do komunálních voleb ve Vodňanech vstupuje staronový hráč KDU-ČSL. Naposledy tato strana samostatně kandidovala v roce 2006.

Ve Vodňanech je letos osm kandidátek

Vodňany – Pro letošní volby do obecních zastupitelstev 5. a 6. října odevzdalo kandidátky osm stran. V roce 2014 jich bylo sedm.

OBRAZEM: Lomeček baví a pomáhá

Vodňany – V sobotu dne 28. června zahrál spolek divadelních ochotníků TYL z Netolic s představením komediální hry "Darmošlapky aneb hoši repete" na Lomečku.

OBRAZEM: Vodňany navštívila Pohoda

Vodňany – Festa de la Pohoda propukla 28. července ve Vodňanech. Jedná se o festival konaný tradičně na Sokolské louce ve Vodňanech a jedná se o 20. ročník hudebního festivalu.

Vodňany hostily motoorienťák

Vodňany - 8. ročník orientačního závodu pro motorky a čtyřkolky se jel v sobotu 21. července z Vodňan.

Skončila výstava Umění (ne)umění

Vodňany - Výstava Umění (ne)umění s podtitulem na(i)vně Vodňanského Zdeňka Fugase Plachty byla ukončena v sobotu 21. července.

Jak jsme žili v Československu - Vodňanští hasiči

Vodňany - Prvopočátky požární ochrany ve Vodňanech se datují od roku 1875. Hasičská zbrojnice byla dříve označována jako Požární skladiště. Tvořil ji jeden větší prostor, ve kterém byla vestavěna garáž a spolková místnost.

OBRAZEM: Detašované pracoviště nemocnice dostalo sanitku

Vodňany - Další zvýšení komfortu pro pacienty představuje nová sanitka, kterou získalo detašované pracoviště strakonické nemocnice ve Vodňanech. V pátek 13. července byla sanitka ve Vodňanech slavnostně pokřtěna.

Sál kulturního domu odolával času dlouhých 45 let

Vodňany - Po dobu letních prázdnin je vodňanský kulturní dům více méně mimo provoz. Důvodem je celková rekonstrukce sálu kulturního domu.

Studentům ještě navíc zaplatí

Vodňany – S novodobou formou „náborového příspěvku“ přichází Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

Zajděte do letního kina na Blanici

Vodňany - Vzhledem k modernizaci sálu kulturního domu mohou milovníci filmů využít návštěvy letního kina ve Sportovním areálu Blanice, které je připraveno po dobu letních prázdnin.

OBRAZEM: V Bavorově slavili 95 let sokola

Bavorov - V sobotu, 30. června, se v Bavorově slavilo. Místní Tělovýchovná jednota Sokol Bavorov slavila 95. výročí založení.

Čistírna má nový mozek i kabát

Vodňany – Vylepšení technologie čištění a povrchové úpravy. Tím prošla v posledním roce Čistírna odpadních vod ve Vodňanech.

OBRAZEM: Titul získal pořádající DG303

Chelčice – Letní fotbalový turnaj DG303 open má za sebou jubilejní desátý ročník.

OBRAZEM: Konec školního roku ve Vodňanech

Vodňany - V pátek si žáci ZŠ Bavorovská převzali vysvědčení za své snažení ve školním roce a tím se jim uzavřel další rok v jejich studiu.

OBRAZEM: Na nový automobil pro seniory přispělo 49 sponzorů

Vodňany – Centrum sociální pomoci ve Vodňanech získalo pro potřeby domova nové vozidlo Dacia Dokker. Klíčky od tohoto vozu převzala ve středu 19. června ředitelka centra Daniela Davidová.

OBRAZEM: V synagoze ožila krása textilu

Vodňany – V těchto dnech vládnou ve vodňanské synagoze barvy. V neděli 24. června se zde uskutečnila vernisáž prodejní výstavy Krása textilu.

OBRAZEM: Vodňany se připojily k Mezinárodnímu dni jógy

Vodňany - První Jógový den se uskutečnil v neděli 24. června ve Vodňanském Mezinárodním environmentálním, vzdělávacím a poradenském středisku u příležitosti Mezinárodního dne jógy.

OBRAZEM: Den se záchranáři na Pražáku si děti užily

Pražák – Na pátek připravil Sbor dobrovolných hasičů Pražák zábavné odpoledne pro děti s názvem Den se záchranáři.

OBRAZEM: Chelčičtí vítali léto vitím věnců

Chelčice – Dne 22. června se v Chelčickém domově svatého Linharta uskutečnil již třetí ročník Svatojánských slavností.

Jógový den ve Vodňanech se blíží

Vodňany - Cvičení jógy se stalo pro mnohé z nás jistým životním stylem.

Semináře na fakultě pokračují

Vodňany - Mezinárodní environmentální vzdělávací, poradenské a informační středisko ochrany vod Vodňany (MEVPIS) pořádá od pátku 23. do soboty 24. června Seminář Dřevo mluví

Vodňanská rybářská fakulta je celoročně otevřena také veřejnosti

Vodňany - Dozvědět se více o vodě, zúčastnit se workshopů, uvolnit se při józe, navštívit řadu tématických výstav, nebo si to aktivně užít na úhořím a laném hřišti.

Hudba je bránou do našich srdcí

Vodňany - Institut Váši Příhody působí ve Vodňanech od 8. března 2005, věnuje se památce a odkazu houslového virtuóza a vodňanského rodáka Váši Příhody.

Ve středu 20. června vám představíme MŠ A. B. Svojsíka

Strakonicko - V unikátním projektu postupně Deník představil všechny prvňáčky ze Strakonicka. Nyní na fotografiích v tištěném vydání Strakonického deníku najdete děti z mateřských škol.

OBRAZEM: Senioři si mohli vyzkoušet sklářskou profesi

Vodňany - Pečovatelská služba ve Vodňanech pořádala ve svém Domečku v Zeyerových sadech 12. června v rámci projektu „Vzpomínky na staré časy" přednášku na téma Skelné hutě, skláři a jejich výrobky.

V Zeyerových sadech budou vybudovány nové veřejné záchodky

Vodňany - V tomto týdnu začala v Zeyerových sadech ve Vodňanech rekonstrukce veřejných záchodků.

Charitativní sbírka ve Vodňanech pokračuje

Vodňany - Charitativní sbírka probíhá ve sportovní hale ve Výstavní ulici.

Mlýn ožije prací mlynářek

Hoslovice - V areálu středověkého mlýnu se v sobotu 16. června uskuteční akce Domácnost paní mlynářky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT