VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: STRAKONICE

Okresní město Strakonice, město dudáků, leží na soutoku řeky Otavy s říčkou Volyňkou asi 45 km severozápadně od Českých Budějovic v nadmořské výšce 393 m.

První zmínky o Strakonicích pocházejí již z počátku 13. století, kdy tu byl v letech 1220 - 1235 postaven hrad. Okolo roku 1300 byly městečkem. Tvořilo jej tzv. Dolní (někdy také Menší) město, které stávalo na ostrově v Otavě nedaleko soutoku s Volyňkou, a Horní město na levém břehu Otavy, jímž procházela tzv. Boubínská či Vimperská stezka. V Dolním městě stávala komenda johanitů, kteří se od roku 1242 postupně zmocňovali panství, až jej v roce 1402 získali celé.
Na město byly Strakonice povýšeny v roce 1367. V roce 1449 byla na hradě ujednána tzv. Strakonická jednota šlechty a měst proti Jiřímu z Poděbrad.
Zdroj: http://www.mu-st.cz

Beseda o Čeňku Zíbrtovi a dudácké muzice

Strakonice - Kulturního historika, folkloristu, etnograf a profesora Karlovy univerzity Čeňka Zíbrta připomněla ve čtvrtek 15. listopadu beseda ve společenském sále Šmidingerovy knihovny ve Strakonicích.

Loupit jezdil do Strakonic vlakem

Strakonice – Ani téměř dvě stě kilometrů neodradilo zloděje od krádeže. Pětatřicetiletý muž z Chomutova sedl na vlak a jezdil do Strakonic vykrádat sklepy. Lapku už chytili strakoničtí kriminalisté.

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ Katovice 14. listopadu!

Strakonicko - Na stránkách tištěných novin postupně představíme všechny děti z našeho regionu, které letos nastoupily poprvé do školy.

Výstřel z Aurory vyhrál piškvorky

Strakonice – Také strakoničtí studenti se zapojili do 11. ročníku mistrovství škol v piškvorkách – pIšQworky.

Krimi zprávy

Vodňany - Dvacetiletý muž si na internetovém obchodu vyhlédl vůz Mercedes Benz za 9 850 Euro. Kontaktoval prodejce, domluvil se s ním na obchodních podmínkách a zaslal mu zálohu ve výši 4 925 Euro na uvedený účet. Peníze ani auto ale dodnes neviděl.

Zahradu měli napůl s Italy

Střelské Hoštice – Roky jednání, korespondence do zahraničí a překladů. Ale podařilo se. Základní škola ve Střelských Hošticích má svoji zahradu. Obec pozemek odkoupila za přibližně 1,1 milionu korun.

Vzpomínka na válečné veterány ve Strakonicích

Strakonice – Den válečných veteránů a sté výročí ukončení první světové války si město připomnělo v 11 hodin 11.

Neunesl rozchod, ženu pronásledoval

Strakonice – Policisté nyní rozplétají zákulisí zhrzené lásky. V hlavní roli je muž (26) ze Strakonic, který neunesl rozchod a rozhodl se svoji přítelkyni týrat.

Nové kontejnery fungují od října

Strakonice – V blízkosti zastávky MHD na vyústění ulice Švandy dudáka město na konci září instalovalo první čtyři polopodzemní kontejnery na sběr odpadu.

Setkání s Janem Burianem a Jiřím Smržem

Strakonice – Již 15. setkání Vícehlasy se uskutečnilo v úterý 6. listopadu ve Šmidingerově knihovně ve Strakonicích.

Sedlická radnice má nové šéfy

Sedlice – Kompletní změna vedení a z poloviny nové zastupitelstvo. To jsou výsledky zasedání ustavujícího zastupitelstva v Sedlici.

OBRAZEM: Dopravní terminál z ptačí perspektivy

Strakonice - Dostavba nového přednádražního prostoru se blíží ke konci a nyní vám ukazujeme aktuální podobu. Nejpozdější termín dokončení by měl být 22. listopad.

Česko zpívá koledy bude 12. prosince od 18 hodin

Strakonicko - Také letos pro vás Deník připravil akci Česko zpívá koledy. Uskuteční se ve středu 12. prosince od 18 hodin. A půjde již o 8. ročník akce, která jako jedna z mála dokáže spojit lidi v celém Česku a dokonce i krajany v zahraničí.

Dali dvě stě tisíc do hřiště

Strakonice – Sportoviště v Máchově ulici bude rozšířeno o dva herní prvky určené pro sportovní aktivity dětí. Rozhodli o tom strakoničtí radní.

Otužilecká sezona začala

Strakonice – Všichni otužilci v létě se těšili na začátek sezony 2018/2019, až si konečně zaplavou v chladnějších vodách.

Oslava české státnosti se chystá v Čepřovicích

Čepřovice – Místní si naplánovali oslavu české státnosti na sobotu 11. listopadu a podařilo se jim tak v jeden den uctít hned dvě významné události.

Elektronické objednávaní do ambulancí pacienti využívají

Strakonice - V nemocnici se můžete už několik měsíců elektronicky objednat do některých ambulancí. U zrodu této možnosti stál společně s dalšími lékaři primář oddělení Péče o zrak Pavel Kristen.

Lucerny smrti ve Volyni

Volyně – Místem zajímavé umělecké a zároveň pietní akce se v sobotu večer stal zdejší hřbitov Malsička s přilehlou galerií Na shledanou.

Strakoničtí hokejisté zdolali Hlubokou

Strakonice /OBRAZEM/ - V dalším kole hokejové Krajské ligy přivítali Strakoničtí nebezpečnou Hlubokou nad Vltavou.

V Radomyšli strašilo

Radomyšl – Přestože Halloween samozřejmě nepatří k typicky českým svátkům, v Radomyšli již má dlouholetou tradici. První listopadový víkend se nesl plně v jeho duchu. Po páteční oslavě v místní škole následoval v sobotu večer průvod dětských masek završený divadelním představením a opékáním buřtů.

Výlov obecního rybníka v Čejeticích

Čejetice - První listopadová sobota byla pro obec významná. Konal se zde každoroční výlov obecního rybníka. I přes sychravé podzimní počasí byla nálada i účast výborná a to i díky dobře organizované akci.

OBRAZEM: Zámek provonělo uzené

Čestice - Venkovní prostory čestického zámku patřily v sobotu 3. listopadu dalšímu ročníku uzenobraní.

Lidé volili novou krev

Strakonicko – Ustavující zastupitelstva čekají v těchto dnech městyse na Strakonicku. Jak rozdají karty?

Norská předsedkyně vlády popřála vojákům mnoho úspěchů na cvičení

Strakonice - Strakoničtí vojáci, kteří se v Norsku účastní cvičení Trident Juncture 2018, ukončili zdokonalovací výcvik a sladění s ostatními jednotkami NATO a přesunuli se do prostoru samotné operace. Krátce před tím je ještě navštívila předsedkyně vlády Norska Erna Solbergová.

OBRAZEM: Halloween v Mladějovicích

Mladějovice – V pátek 26. října proběhla v místní klubovně tradiční oslava svátku Halloween. Podmínkou pro účastníky bylo přijít v originálním kostýmu a řádně namaskován. Každý pak přinesl ještě tématicky vyrobené občerstvení

OBRAZEM: Uctění 100 let republiky ve Strakonicích

Strakonice - Zástupci politického i veřejného života se sešli v neděli 28. října u pomníku padlým vojákem před vstupem na městský hřbitov. Konalo sed zde slavnostní shromáždění ke 100. výročí založení samostatného Československa. Po projevech položili přítomní k pomníku věnce a květiny.

OBRAZEM: Studenti oslavili 100 let republiky

Strakonice – Celá středa 24. října byla na strakonickém gymnáziu věnována oslavám 100 let vzniku samostatného státu.

Neúspěšný kandidát tvrdí, že volby nebyly rovné

Strakonice – Nerovné podmínky předvolebního boje pro opozici. Z tohoto důvodu podal lídr neúspěšné strany Změna pro Strakonice Karel Janský návrh na neplatnost voleb ve Strakonicích.

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ Povážská 24. října!

Strakonicko - Na stránkách tištěných novin postupně představíme všechny děti z našeho regionu, které letos nastoupily poprvé do školy.

V nemocnici zasadí lípu

Strakonice – Společenské setkání se zasazením pamětní lípy k uctění výročí 100 let od vzniku Československa se uskuteční ve čtvrtek 25. října ve 13 hodin u pavilonů interních oborů strakonické nemocnice.

Soud řeší stížnost na průběh voleb ve Strakonicích

Strakonice – Výsledky voleb nemají platit. Krajský soud v Českých Budějovicích řeší stížnost na jejich nezákonný průběh.

OBRAZEM: Haka tanec ve Strakonicích

Strakonice – Taneční a hudební skupina z Nového Zélandu Whakaari Rotorua předvedla v sobotu 20. října na Velkém náměstí ve Strakonicích tradiční maorské tance.

OBRAZEM: Před pohádkou Zlatovláska se zpívalo

Strakonice – Loutková scéna Radost Strakonice uvedla v neděli 21. října v KZ U Mravenčí skály loutkovou pohádku pro děti Zlatovláska. 

OBRAZEM: Mezinárodní South Rocks 2018 Strakonice

Strakonice – Divoká jízda, tanec i umění graffiti je součástí již šestého ročníku hip hopového URBAN culture festivalu South Rocks ve Strakonicích.

Béčka Junioru a Blatné se rozešla smírně

Strakonice /OBRAZEM/ - Víkend přinesl jedenácté kolo fotbalového okresního přeboru Strakonicka.

Zubní pohotovost 20. a 21. října

Strakonicko – Zubní pohotovost ošetří o víkendu pacienty v nezbytně nutném případě. Bude ji zajišťovat vždy od 8 do 11 hodin MUDr. Kuželková, Stavbařů 226, Strakonice.

Z nového nádraží vyjedou autobusy na konci listopadu

Strakonice – Dostavba nového přednádražního prostoru se blíží ke konci. Nejpozdější termín dokončení by měl být 22. listopad.

Bojový tanec před kavárnou Barmeo

Strakonice – Pomalované tváře a mimika, která by vyděsila každého nepřítele.

Basketbalisté U19 slaví výhru i v oslabené sestavě

Strakonice - Druhé domácí utkání v Nadregionální lize U19 v nekompletní sestavě končí výhrou.

Hokejisté tentokrát doma ztráceli body

Strakonicko – Čtvrté kolo hokejové krajské ligy se hráčům ze Strakonicka nevydařilo. Doma padl Sokol Radomyšl i HC Strakonice.

Pražanky vyhrály ve Strakonicích o osmdesát bodů

Strakonice - Ve čtvrtém kole Ženské basketbalové ligy přivítaly hráčky Strakonic nejtěžšího možného soupeře.

OBRAZEM: Draci nad letištěm

Katovice – Letošní drakiáda v sobotu 14. října na katovickém letišti byla na počest oslav stého výročí založení republiky nazvána Prvorepubliková.

Strakonice povede opět Břetislav Hrdlička

Strakonice – Na další roky povede Strakonice znovu lídr Strakonické Veřejnosti a dosavadní starosta Břetislav Hrdlička. Má podporu všech zbylých 15 členů Strakonické Veřejnosti v zastupitelstvu. „Více méně už jsme se dohodli,“ uvedl.

Hudba v myšlenkách

Strakonice – Stoleté výročí vzniku samostatné republiky (28. října 1918) se s blížícím se se aktuálním datem prolíná všemi kulturními i nekulturními sférami.

Zápas rozhodl kanonádou Michal Krejčí

Strakonice - Zatím nejvydařenější zápas sehráli v sobotu v této sezoně strakoničtí házenkáři.

Kamenné lavičky na Velkém náměstí se policii nelíbí

Strakonice/ANKETA/ – Jsou překážkou v provozu a příčinou dopravních nehod. Jedná se o kamenné kvádry na Velkém náměstí, které fungují jako lavičky. Dost možná, že dojde k jejich změně.

Školáci vařili bramboračku a pekli bramboráky

Střelské Hoštice - Zahradou základní školy ve Střelských Hošticích voněly ve čtvrtek 11. října dopoledne bramboračka a bramboráky. Nebylo to z jídelny. Na otevřeném ohništi na kotlíku a na kameni vařili místní žáci. A to v rámci projektového dne nazvaného Bramboriáda.

Koalici nepotřebují. Dají i tak nabídku?

Strakonice - Může být 16 křesel v zastupitelstvu z 21 možných výhodou? Strakonická Veřejnost se tím stala neomezeným pánem nad děním ve Strakonicích. V jedné z prvních reakcí to přiznal i starosta Břetislav Hrdlička. „Když jsem viděl výsledky, první co mne kromě radosti napadlo bylo, že naším největším nepřítelem budeme my sami,“ řekl pro Strakonický deník.

Středisko výchovné péče ve Strakonicích – 20 let od svého vzniku

Strakonice - Středisko výchovné péče ve Strakonicích je již dvacet let službou rodičům, dětem a pedagogům v okrese Písek, Prachatice a Strakonice.

Mladí florbalisté se sešli na turnaji

Strakonice - Mladí florbalisté FBC Strakonice byli pořadatelem čtvrtého kola Jihočeské ligy elévů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT