VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: STRAKONICE

Okresní město Strakonice, město dudáků, leží na soutoku řeky Otavy s říčkou Volyňkou asi 45 km severozápadně od Českých Budějovic v nadmořské výšce 393 m.

První zmínky o Strakonicích pocházejí již z počátku 13. století, kdy tu byl v letech 1220 - 1235 postaven hrad. Okolo roku 1300 byly městečkem. Tvořilo jej tzv. Dolní (někdy také Menší) město, které stávalo na ostrově v Otavě nedaleko soutoku s Volyňkou, a Horní město na levém břehu Otavy, jímž procházela tzv. Boubínská či Vimperská stezka. V Dolním městě stávala komenda johanitů, kteří se od roku 1242 postupně zmocňovali panství, až jej v roce 1402 získali celé.
Na město byly Strakonice povýšeny v roce 1367. V roce 1449 byla na hradě ujednána tzv. Strakonická jednota šlechty a měst proti Jiřímu z Poděbrad.
Zdroj: http://www.mu-st.cz

Hasiči budou cvičit

Mutěnice - V lokalitě Na Drahách se v pátek 21. září uskuteční taktické cvičení jednotek Sboru dobrovolných hasičů města Strakonice.

Projekt na dům se stal důvodem k vydírání.

Strakonice - Policisté řeší neobvyklý případ vydírání. Týká se mladé ženy ze Strakonic a protřelé starší ženy z Klatovska.

OBRAZEM: Běh proti rakovině zaplavil hrad a Podskalí

Strakonice - Další ročním Běhu proti rakovině se uskutečnil ve čtvrtek 20. září ve Strakonicích.

Sudoměř, Novosedly a Černětice – nejlepší týmy

Čejetice - Páteční večer 14. září praskal Kulturní dům v Čejeticích doslova ve švech.

Strakoničtí házenkáři startují soutěže

Strakonice - V sobotu se po letní odmlce opět rozjedou ligové soutěže házenkářů.

OBRAZEM: To je krása, zase jsou plné košíky!

Strakonice - Konečně hřibovité houby dostaly rozum a rostou i v okolí Strakonic.

OBRAZEM: Ochotníci se rozloučili s Třemi bratry v nesnázích.

Čejetice - Členové čejetického divadelního ochotnického spolku připravili na sobotu 15. září v místním KD derniéru komedie Tři bratři v nesnázích.

Kalendář pivovaru ozdobí sportovci

Strakonice – Především propagace vzájemných aktivit byla důvodem schůzky zástupců šesti nejpopulárnějších kolektivních strakonických sportů a vedení měšťanského pivovaru v pátek 14. září. Ten tímto krokem začal s přípravami na oslavy 370 let od svého vzniku, které si připomene v příštím roce.

Veget Fest Strakonice 2018

Strakonice – Pátý ročník benefičního festivalu zdravé výživy, ochrany zvířat a veganství se uskutečnil v sobotu 15. září na Podskalí ve Strakonicích.

Základní škole FLČ navýší kapacitu o 180 dětí

Strakonice – Výhledově bude navýšena kapacita ZŠ F. L. Čelakovského o 180 žáků na na konečnou kapacitu 880 žáků. V pátek 14. září to na tiskovce řekl starosta Břetislav Hrdlička.

Šmidingerova knihovna slaví 175 let svého trvání

Strakonice - Psal se rok 1843, když strakonický rodák rodák, kněz, vlastenec a hlavně šiřitel českých knih Josef Šmidinger (24. října 1801) založil ve Strakonicích knihovnu.

Setkání s veřejností

Strakonice - Už 1. ledna 2016 byla ve Strakonicích (Stavbařů 213) otevřena kontaktní kancelář Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS ČR).

Elektronické objednávaní do ambulancí v nemocnici se osvědčuje

Strakonice – Už v květnu bylo do některých ambulancí ve strakonické nemocnici spuštěno webové objednávání pacientů.

Házenkáři konečně slaví v přípravě výhru

Strakonice /OBRAZEM/ - Až v sedmém přípravném duelu se házenkáři Strakonic dočkali premiérového vítězství.

Opravené chodníky zajistily lepší přístup k bazénům

Strakonice – Před hlavní letní sezonou proběhla v letním plaveckém areálu generální oprava chodníků, čímž areál získal pohodlnější přístup k bazénům a sportovním prvkům.

Novým ředitelem pivovaru Dudák je jeho sládek a člen představenstva

Strakonice - Pivovar má po dlouhé přestávce oficiálního ředitele. Od 1. září je jím jeho dosavadní sládek a člen představenstva pivovaru Dušan Krankus.

Oslavy 100 let republiky 7. až 9. září

Strakonice - Od 7. do 9. září se ve městě uskuteční oslavy 100 let samostatného státu. Přinášíme program oslav.

Ve Strakonicích vzniká dle další poptávky přechod pro chodce

Strakonice – Do Václavské pouti na konci září má fungovat další tzv. poptávkový přechod pro chodce ve městě, a to v ulici Ellerova těsně před mostem přes Otavu.

Civilisté si pod dohledem protiletadlovců vyzkoušeli vojenský výcvik

Strakonice - Přesně na pětadvacet hodin se čtyři desítky civilistů proměnily ve vojáky.

Karel Kryštof Navrátil vystavuje Skrytý život

Strakonice – Ve vstupní hale Šmidingerovy knihovny ve Strakonicích byla zahájena v úterý 4. září výstava fotografií hudebníka Karla Kryštofa Navrátila.

Policisté hlídkují u přechodů u základních škol

Strakonice – První týden probíhá celorepubliková akce Zebra se za Tebe nerozhlédne.

Hasičská soutěž o putovní pohár starosty Strakonic

Strakonice – První zářijové odpoledne bylo v prostoru pod Hvězdou ve znamení soutěže SDH okresu.

OBRAZEM: Katovický Otesánek již počtvrté

Katovice – Čtvrtý ročník setkání řezbářů a dřevosochařů proběhl o prvním zářijovém víkendu v Katovicích.

Kabelky dala také nemocnice. A bylo jich hodně!

Strakonice - Nemocnice je v 5. ročníku Kabelkového veletrhu Deníku největším přispěvatelem. Lékařsky, sestřičky a další ženy, které v tomto zařízení pracují, přinesly 133 kabelek!

Římskokatolická farnost se přestěhuje

Strakonice – Oficiálně od 1. září bude římskokatolická farnost působit na nové adrese.

V Rakousku překvapil přednáškou Karel Skalický a tancem Rozálie

Hirschbach - Česko - rakouské setkávání s duší dřeva se uskutečnilo v neděli 26. srpna v Hirschbachu.

Bikeři se mohou těšit na svůj super areál!

Strakonice - Naproti čistírně odpadní vod vyrostl parádní bike park určený jezdcům všech věkových kategorií.

Rehabilitace nemocnice ročně pomůže více než 4000 pacientů

Strakonice - V dalším díle Na slovíčko s lékařem jsme vyzpovídali primáře oddělení rehabilitace strakonické nemocnice Zbyňka Hrdličku.

Katovické pobavil XVIII. ročník ekologické rallye

Katovice - 21 posádek se postavilo v sobotu 25. srpna na start již tradiční Eko – rallye Otava v Katovicích, kterou pořádá místní Auto klub.

Rovná hostila poslední okresní hasičskou soutěž sezóny

Rovná - Naposledy v letošním roce poměřily své síly sbory dobrovolných hasičů v okresní soutěži tuto sobotu 25. srpna v Rovné. Účast na Memoriálu Ing. Karla Sokola v požárním útoku byla vysoká, celkem se zúčastnilo akce 28 týmů. Na akci byly k vidění nejen skvělé výkony, ale i několik penalizací.

Milejovice oslavily 100 let české státnosti

Milejovice - Významné výročí 100 let od vzniku Československa si připomněli v sobotu 25. srpna v Milejovicích. Během akce byla pietním aktem uctěna památka vojáků z Milejovic, kteří padli během 1. světové války. Následně byla slavnostně vysazena pamětní lípa. „Lípy byly hojně vysazovány po obou světových válkách jako vzpomínka na vojáky, kteří se nevrátili domů,“ připomněl emeritní senátor Josef Kalbáč ve své řeči.

Na trať vyrazilo 170 běžců

Strakonice – Už po 24. se strakonickými ulicemi proháněli 21. srpna běžci všech kategorií. Letos se na start tradičního Běhu městem 21. srpna postavilo 170 běžců.

Od 23. srpna funguje nové parkoviště na Beranově dvoře

Strakonice - Přesně v den zahájení dudáckého festivalu 23. srpna mohou řidiči začít využívat parkoviště na Beranově dvoře.

Houby nerostou vůbec nikde. Kromě dlažby

Strakonice - Houbař Jan Malířský má pro houbaře opravdu špatnou zprávu.

Strakonické mládí uspělo v letním biatlonu

Strakonice – O víkendu se v Plzni – Liticích konal kvalifikační závod Českého poháru v letním biatlonu, na kterém mladí biatlonisté ze Strakonic mezi sto dvaceti sedmi závodníky opravdu zazářili.

Tajemníka úřadu nevybrali, bude nové řízení

Strakonice – Městský úřad je stále bez tajemníka. Výběrové řízení minulý týden vyšlo naprázdno. Informaci poskytla novinářům tisková mluvčí radnice Markéta Bučoková. „Z pátečního výběrového řízení na obsazení této pracovní pozice nebyl po úvaze hodnotící komise vybrán ani jeden z uchazečů.“

Vzpomínky pamětníků na srpen 1968

Strakonice - Před 50 lety muselo Československo opět bojovat o svoji svobodu, ale proti zradě Sovětského svazu a dalších evropských států nemělo dost sil.

OBRAZEM: Strakonice a srpen 1968

Strakonice - V černé kuchyni strakonického hradu začíná v úterý 21. srpna v 16 hodin vernisáží výstava k událostem v srpnu 1968 ve Strakonicích.

Festival si vyžádá uzavírky některých ulic i parkovišť na území města

Strakonice - Nadcházející třiadvacátý mezinárodní dudácký festival si vyžádá některá dopravní omezení.

Z činnosti MP Strakonice za srpen 2018

Strakonice - Výjezdy hlídek.

Hradní brzy sklípek otevře. Přivítá i dudáky

Strakonice – Legendární zařízení Hradní sklípek v areálu hradu se rozjíždí k další etapě. Po nedávném uzavření koncem června má zahájit svůj provoz v pondělí 20. srpna. Potvrdila to jeho nová provozovatelka Jana Marášková. „Určitě chceme stihnout otevřít tak, abychom stihli Mezinárodní dudácký festival, který začíná 23. srpna,“ řekla nová provozovatelka Hradního sklípku, který už patří do seznamu restauračních zařízení v majetku a správě strakonického pivovaru.

Tři bratři v nesnázích jednou na hrad

Strakonice – Po nedávném úspěchu s komedií Tři bratři v nesnázích v přírodním areálu v Tažovicích zajíždějí ochotníci z Čejetic s tímto kusem také do Strakonic.

Stále sbíráme vaše kabelky

Pátý ročník Kabelkového veletrhu Deníku jde do svého finále, které se uskuteční 5. září v IGY České Budějovice.

Nezapomeňte na lístek, parkoviště u OD Prior je placené

Strakonice – Již od začátku srpna funguje parkoviště u Obchodního domu Prior v režimu placeného parkoviště. Tak jako na jiných placených parkovištích ve Strakonicích, platí i zde režim prvních 30 minut stání zdarma. Po překročení této lhůty si musí návštěvník vyzvednout nový parkovací tiket a zaplatit poplatek adekvátní požadované době parkování.

Strakonice kvetou 2018

Strakonice - Další ročník soutěže o nejkrásnější květinovou výzdobu města vyhlásila strakonická radnice. Soutěž Je určena všem, kdo milují květenu a s láskou o ni pečují. Zaměřena je na květinovou výzdobu oken, domů, výloh, balkonů a předzahrádek.

Výsledky turnajů a zápasů v rámci oslav 110 let fotbalu ve Strakonicích

Strakonice - Na Křemelce se v sobotu 11. srpna uskutečnily oslavy 110 let fotbalu ve Strakonicích. V jeho rámci došlo na turnaje přípravek a mladších žáků, k zápasů staré gardy Fezka a Čz a utkání Strakonice ČFL 94/95 vs. Internacionálové.

Víly se zdobily čelenkami, děti mlsaly perníčky. To byl Design market

Strakonice – Chtějí ukázat, že Strakonice není mrtvé město. Řeč je o spolku Jsme Strakonice, který v sobotu v Rennerových sadech pořádal tvořivé odpoledne Design market.

Generálku zvládli lépe fotbalisté Sousedovic

Strakonice - Ke generálce před startem krajských soutěží se střetl Junior Strakonice (I.A třída) s Westrou Sousedovice (I.B). Junior Strakonice - Westra Sousedovice 2:5 (2:1).

OBRAZEM: Béčko Junioru vstoupilo do sezony výhrou

Strakonice - Novou sezonu fotbalových soutěží na Strakonicku odstartoval Dudák OP mužů.

Historické motorky ještě nezapomněly, co je to závod

Strakonice – Čezeta, Jawa 120, Pérák… Takové pojmy byly k vidění ve Strakonicích. Šedesátka jezdců z celé republiky se v sobotu postavila na start závodu veteránů Soutěž Šumavou 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT