VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BLATNÁ

Městečko Blatná je spojováno nejvíce se zdejším stejnojmenným zámkem. Leží v nadmořské výšce 440 m n. m. asi 25 km severozápadně od Písku ve lnářsko-blatenské rybničné kotlině na soutoku říčky Lomnice se Závišínským potokem. Je částí okresu Strakonice.

Počátky obce se datují do 13. století. Tehdy tu byl uprostřed močálů a blat (odtud také pochází název) založen opevněný dvorec, u kterého vznikla osada. Ta již byla kolem roku 1300 uváděna jako městečko - městem se Blatná stala až roku 1601. Dějiny města velmi úzce souvisí s historií zámku. Ten vybudovali páni z Rožmitálu, jimž Blatná patřila až do roku 1579. Zejména v období života Zdeňka Lva z Rožmitálu, který se stal na dlouhá léta nejvyšším purkrabím, městečko vzkvétalo.

Zdroj: http://www.mesto-blatna.cz

Blatná chystá třicet nových bytů

Blatná – Město Blatná buduje domov pro třicet lidí či rodin. První z nich by mohli bydlet již v lednu 2020.

Naučte se správně Nordic Walking

Blatná – Listopad je měsícem zdraví a v Blatné na toto téma připravují mnoho akcí. Jednou z nich jsou například lekce Nordic Walkingu pro všechny věkové kategorie.

Oslavili 100 let vzniku republiky

Blatná – V neděli 28. října se také Blatná zapojila do národních oslav 100 let republiky.

Vedení radnice dostalo důvěru na další čtyři roky

Blatná - Kdo povede v následujících čtyřech letech blatenskou radnici, už je jasné. Starostkou se opět stala Kateřina Malečková (ROVNĚ). 

V Blatné asi současný model ponechají

Blatná - Vítězem komunálních voleb je hnutí ROVNĚ, které získalo v 15členném zastupitelstvu šest mandátů. Druhá je ČSSD se třemi mandáty, takže lze očekávat, že současné vedení města starostka Kateřina Malečková (ROVNĚ) a místostarosta Pavel Ounický (ČSSD) bude pokračovat i nadále.

Vzpomínky na Václava Havla

Blatná - Sérii fotografií zachycující Václava Havla nejen v době, kdy vykonával funkci prezidenta, vystavuje Městské muzeum v Blatné.

Do mateřské školy se vejde více dětí

Blatná - Maminky z Blatné a okolí, které chtěly jít od září do práce, mohly jásat. Kapacita míst v mateřských školkách se navýšila o jednadvacet dětí. Podařilo se tak díky úpravám v budově MŠ Husovy sady.

Přesuny od starých stran k novým

Blatná – Pokud jde o změnu barev, šlo hlavně o přesuny ze stran, které už do voleb nejdou, k nově sestaveným uskupením.

V Blatné budou mít ojedinělé šachy

Blatná - Před Domovem pro seniory Blatná bude 5. září odhalen veřejný šachový stolek z betonu. Za jeho umístěním stojí Centrum kultury a vzdělávání Blatná ve spolupráci s Domovem pro seniory Blatná a starostkou města Kateřinou Malečkovou.

V knihovně dali 95 kabelek

Bělčice - Knihovna v Bělčicích podpořila letošní Kabelkový veletrh deníku (5.9. v IGY ČB) impozantně. Odvezli jsme odtud začátkem týdne 95 kabelek, 191 balíčků bižuterie a 48 dětských knih. Děkujeme! Na snímku je vedoucí knihovny Věra Mašková Vaňáčová.

Blatná veze z Čimelic výborný bod

Blatná - Fotbalisté Blatné startovali nový ročník krajského přeboru v Čimelicích. Jako nováček soutěže brali každý bod.

Vyberou z devíti kandidátek

Blatná – Počet kandidátekv Blatné pro říjnové komunální volby je devět. V roce 2014 mohli voliči vybírat z 10 kandidátek.

Příprava tentokrát neměla vítěze

Blatná – Čtrnáct dní před startem fotbalového krajského přeboru se hráči Blatné utkali s Osekem. Zápas skončil smírně.

KABELKOVÝ VELETRH: Majitelka kavárny shromáždila 20 kabelek! Děkujeme!

Blatná - Počet kabelek roste a už jsme se dostali na první stovku. Ale to neznamená, že tento počet stačí. Právě naopak!

Jihočeské léto s párou: Za filmy do Blatné parním vlakem

Blatná - V rámci jízd zvláštních historických vlaků, které vypravuje v prázdninových měsících společnost České dráhy, budete mít možnost zažít Blatensko s příchutí uhelného dýmu a horké páry. O víkendech 21. a 22. 7., 28. a 29. 7. bude z Blatné vyjíždět historický parní vlak ve směrech Strakonice, Březnice a Nepomuk. Návštěvníci budou mít možnost si v Blatné vlak prohlédnout a dozvědět se více o jeho historii.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden z historie Blatenského festu

Strakonický deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky ze Strakonicka z let 1918 až 1992.

Bomba! Faust po 25 letech na Blatenském festu!

Blatná - Od 22. do 24. června bude Blatná patřit rockerům. Koná se zde tradiční Blatenský fest a letos je tomu přesně 25 let od vzniku tohoto ojedinělého multižánrového festivalu, který se až na pár výjimek konal vždy na zimním stadionu v Blatné.

Budete moci ochutnat ryby na sto různých způsobů

Blatná - Letošní desátý ročník Rybářských slavností v Blatné se koná v sobotu 23. června. 

Myslivci se zúčastní rybářských slavností

Blatná - Myslivecký spolek Lomnice Blatná, založený v sedmdesátých letech minulého století, má v současné době celkem 26 aktivních členů v čele s předsedou Vlastimilem Behenským.

OBRAZEM: Blatná zažila skvělý fotbal

Blatná - Blatenský fotbalový stadion zažil v sobotu velký fotbalový den.

Krátce ze Strakonicka

Strakonicko - Vybrali jsme pro vás z dění v regionu.

Cestujme nejen prstem po mapě

Blatná – Chcete se dozvědět vše zajímavé o životě, tradicích, historii a kultuře v Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu a Turkmenistánu.

Na výstavu přišla i Bílá paní

Blatná - Slavnostní vernisáží byla v neděli 10. června odpoledne v Městském muzeu v Blatné zahájena nová filmová výstava.

Krádež peněženky

Blatná - Ve večerních hodinách 27. května v restauraci v Blatné odcizil dosud neznámý pachatel pánskou koženou peněženku, kterou měl majitel v náprsní kapce bundy.

Muzejní noc otevře novou výstavu o filmech točených na Blatensku

Blatná - KAMERA, KLAPKA, JEDÉM…!, to je název nové letní výstavy Městského muzea Blatná, která bude otevřena při příležitosti letošní Filmové noci muzeí.

Boj o postup do kraje vrcholí a Blatná hostí Prachatice

Strakonicko - Z boje o postup do krajského přeboru pravděpodobně vypadly Vodňany i strakonický Junior. Nejvyšší trumfy ze Strakonicka drží Blatná.

Prosport Blatná je tu pro lidi všech věkových kategorií

Mačkov - V průběhu kalendářního roku pořádá Prosport Blatná celou řadu sportovních akcí a to nejen cyklistických.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden z historie JZD Skaličany

Strakonický deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky ze Strakonicka z let 1918 až 1992.

Ester Kočičková vystoupí na festivalu v Blatné

Blatná - Sedmý ročník jazzového festivalu Jazz Day v Blatné se odehraje ve dnech 7. až 8. května v prostorách nádvoří zámku Blatná a na blatenském nábřeží, v ulici Na Příkopech. Akce, která je oslavou osvobození Blatné Američany v roce 1945, je také oslavou typického amerického hudebního žánru – a to jazzu.

Učiliště dokončuje modernizaci učeben

Blatná - Nejpozději do konce listopadu letošního roku dokončí Střední odborné učiliště (SOU) v Blatné kompletní obnovu a modernizaci svých odborných učeben.

Představujeme děti z MŠ Šilhova Blatná

Blatná - Ve středu 25. dubna představujeme v našem projektu děti z Mateřské školy Šilhova v Blatné.

Ve středu 25. dubna vám představíme děti z Mateřské školy Šilhova v Blatné

Strakonicko - V unikátním projektu postupně Deník představil všechny prvňáčky ze Strakonicka. Nyní na fotografiích najdete děti z mateřských škol.

Trať byla technicky náročnější, některé závodníky pořádně potrápila

Blatná - Střední odborné učiliště v Blatná pořádalo 18. dubna již tradiční 17. ročník soutěže Jízda zručnosti traktorem s přívěsem.

Krátce z Blatenska

Blatensko - Vybrali jsme pro vás z dění v regionu.

Bude se tančit, přijede dokonce Kocour

Blatná - Již se stalo tradicí, že měsíc duben věnují v Blatné rámci divadelní produkce tanečním představením. Duben je měsícem tance, a proto tančí celá Blatná.

Setkání špičkových kontrabasistů bylo 9. v historii

Blatná - V Blatné se setkali v soutěžním klání nejen studenti hry na kontrabas, ale také významní hudebníci mezinárodní úrovně. Poslední březnový víkend se totiž konal devátý ročník Mezinárodní kontrabasové soutěže Františka Simandla.

Blatná i v deseti nastřílela tři branky

Strakonicko - I.A třída přinesla na Strakonicko radost. Výhru slaví Blatná i Junior, Vodňany vezou bod.

Vlastníma rukama si staví obecní spolkový dům

Skaličany - Obyvatelé Skaličan, ale i někteří dobrovolní hasiči z Blatné, se pravidelně scházejí na brigádách při rekonstrukci objektu, který jednou bude sloužit spolkovému životu obce.

Mají novou učebnu i nové počítače

Blatná – Střední odborné učiliště v Blatné letos investovalo téměř 700 tisíc korun z vlastních zdrojů do rekonstrukce učebny výpočetní techniky a do nových počítačových stanic s aktualizovaným softwarovým prostředím.

Blatné se generálka na soutěž moc nepovedla

Blatná - Fotbalisté se připravují na ostrý start do jarní části I. A třídy. Pozvali si Hradiště, ale radost nakonec nemají.

Za výstavou k 85. narozeninám akademického malíře docenta Jiřího Karmazína

Myštice - Ač rodák z nedalekých Dožic, prožil akademický malíř Jiří Karmazín část svého mládí v Nepomuku a jeho okolí. Teprve později se s rodiči a sourozenci přestěhovali do Blatné, kde jsem Jiřího, tehdy studenta Akademie, potkával při jeho výpravách s nezbytným skicákem a tužkou.

Společně s muzikanty na pódiu vystoupí i herec Otakar Brousek mladší

Blatná – Mezinárodní kontrabasová soutěž Františka Simandla začíná v pátek 23. března Koncertem k životnímu jubileu Miloslava Gajdoše.

Osmiletá dívka se zranila ve škole

Blatná - Matka osmileté dívky ze Základní školy Jana Amose Komenského v Blatné Martina Káňová uveřejnila na sociální síti fotografie své dcery po ošetření zranění, které si způsobila 12. března ve škole.

Blatná už brzy přivítá mladé kontrabasisty

Blatná - Devátý ročník Mezinárodní kontrabasové soutěže Františka Simandla proběhne v Blatné v termínech 23. až 25. března 2018.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden z historie školství v Blatné

Strakonický deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky ze Strakonicka z let 1918 až 1992.

Ptákem roku 2018 je sýček obecný

Blatná - Ve čtvrtek 15. března 2018 se koná v Blatné jedna z akcí na počest ptáka roku „Soví noc“.

Dvořákova ulice v Blatné je jen začátek

Blatná - Rada města schválila 21. února zhotovitele projektu rekonstrukce komunikace v ulici Dvořákova.

Sokolovnou se rozjede Expres na Západ

Blatná - Strhující psychologické drama amerického autora Cormaca McCarthyho nastudovalo divadlo Ungelt v roce 2015.

OBRAZEM: Děti zkoušely vlaštovky

Blatná - Už 2. ročník turnaje v hodu papírovou vlaštovkou se uskutečnil v pondělí 5. března ve velkém sále Komunitního centra aktivního života Blatná. Své síly měřilo 28 dětí.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden dobrovolní hasiči z Blatné

Strakonický deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky ze Strakonicka z let 1918 až 1992.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT