V roce 2009 získal sólista baletu Zdeněk Mládek celostátní cenu Thálie za roli 
v choreografii So in love, v roce 2010 obdržel baletní soubor Jihočeského divadla za inscenaci Pták Ohnivák Cenu Divadelních novin. V letošním roce se pro změnu dostal další z členů baletního souboru Viktor Svidró za roli Kafky v inscenaci Kauza Kafka do užší nominace na celostátní cenu Thálie.

Jak byste shrnul svoje pětileté působení v Jihočeském divadle?
Jsem hrozně rád, že jsem dostal příležitost pracovat v Jihočeském divadle, protože to byla docela velká výzva a pořád to ještě výzva je. Když jsem do Jihočeského divadla přišel, mým cílem bylo změnit soubor po umělecké stránce, vystavět ho jinak. A hned od začátku v tom pro mě byl velkým partnerem dnes už bývalý ředitel divadla pan Šesták, se kterým jsme v té práci byli úspěšní.  V divadle se můžou objevovat určité problémy a ty se také v průběhu času objevily, ale myslím si, že jsme je vždy nějakým pozitivním způsobem absolvovali, což je vidět i na výsledcích.

Jaké byly začátky?
Když jsem přišel, měl jsem určitá očekávání, jak bych si práci v divadle představoval, měl jsem svoje nároky. Musel jsem najít partnery v lidech, kteří v divadle pracují, abychom našli společnou cestu. A právě řešení problémů vše posunulo k tomu, že dnes už můžeme říct, že je  spolupráce velmi dobrá.

Jaký je repertoár vašeho souboru?
Dá se říct, že stojí  na dvou pilířích. Tím prvním jsou klasická témata jako třeba Carmen nebo Pták Ohnivák, která se ovšem snažíme zpracovat v jiné než klasické formě. Témata se snažíme dodržet, ovšem v trochu jiném pojetí. A ta druhá věc, to jsou taneční básně. Jde o jednoak᠆tovky, autorské choreografie na různá témata. Záměrem bylo také vytvořit originální, jedinečnou tvář souboru, která by nebyla srovnatelná   s jinými tanečními soubory. Chtěl jsem soubor více zařadit nejen do českého tanečního světa, ale také do mezinárodního. Proto jsem také hledal partnery i v zahraničí.

Jak jste se dostal do Jihočeského divadla?
Než jsem přijel do Čech, pracoval jsem v maďarském souboru. Odtud jsem sem zdarma přivezl nějaké kostýmy a repertoár, aby měl soubor něco do začátku. Není tak snadné vystavět repertoár. Přinesl jsem toto vše jako „sponzor", protože jsem cítil, že bez toho bychom neměli šanci se tak rychle dostat na očekávanou úroveň. Protože jsem tu chtěl uvést balet Jiřího Kiliána, tak jsem do České republiky přivezl kromě scénografie a kostýmů 
z maďarské nadační organizace jeden milion korun. Aby nějaký soubor mohl uvést hru Jiřího Kiliána, musí být po umělecké stránce hodně kvalitní a také potřebuje finance. Než jsem získal pozici uměleckého šéfa souboru baletu Jihočeského divadla, byl jsem několikrát pozván Tanečním centrem Praha, abych pracoval s jeho studenty.  V produkci Tanečního centra Praha jsme také odehráli několik úspěšných představení v Praze a dalších českých městech s baletními soubory, které jsem vedl 
v Debrecenu a Hungarian Ballet Theater. Tyhle úspěšné spolupráce mohly pravděpodobně také ovlivnit rozhodování ředitele divadla a umělecké rady při posuzování mé přihlášky na pozici uměleckého šéfa souboru baletu Jihočeského divadla. Kromě peněz a kostýmů jsem do divadla přinesl i to, že jsem začal spolupracoval jednak se světovými choreografy, jako je Jiří Kilián, Rui Horta, Lidia Wos, nebo s českými choreografy Petrem Zuzkou, Janem Kodetem, Václavem Kunešem a Mariem Radačovským. To je vlastně další věc, která přispěla k vývoji souboru. Kromě choreografů jsou to i externí baletní mistři, kteří nějakým způsobem udržují kvalitu toho souboru.

Jaká bude sezona 2015?
První velká věc je dvouaktovka Labutí jezero, která přijde na řadu už na jaře. Spolupracovat na tom budeme s orchestrem Jihočeského divadla. Dirigentem bude sám velký Mario de Rose. Jsem velmi nadšený z toho, že s ním můžu spolupracovat. Letos poprvé jsem měl možnost pracovat společně s Janem Bubákem, který s námi teď poprvé dirigoval Louskáčka, a ta spolupráce byla opravdu skvělá. Takže si myslím, že v tom mám dva silné partnery.

S kým na Labutím jezeře spolupracujete?
S kostýmní návrhářkou Bregje van Balen, se kterou jsme spolupracovali již dříve a která má zkušenosti s významnými světovými choreografy.  Asistentka choreografa bude Shirley Esseboom, která s námi spolupracovala na více věcech. Scénografii bude dělat pan Milfajt, se kterým spolupracujeme úplně poprvé. Jsem rád, protože už jsem viděl první nákresy scény a vypadá to, že na to máme stejný názor. Dalším partnerem je Taneční centrum Praha, jejich tři tanečníci se na představení budou podílet. Do inscenaci Labutí jezero vstupuje Taneční centrum Praha také finančně.

Proč jste si vybral Labutí jezero?
Vždycky když se rozhoduji, co uvádět, musím v tom najít, jak to udělat nějakým originálním způsobem. Chtěl bych Labutí jezero ukázat zase z jiného úhlu pohledu. Nechci dělat repliku klasického tématu, který už všichni znají. Všechno na světě se vyvíjí, stejně tak umění. Nic nezůstane stejné. Chci nějakým způsobem následovat proud té změny a ne zůstat někde 
v minulosti. V této symbolické rovině nebude moje Labutí jezero, ale bude to spíše řeka. (smích)

Co čeká návštěvníky divadla 
v druhé polovině roku?
Další premiéra bude na podzim, ale ještě nemáme pevné datum. V rámci zmíněného plánu přivádět do divadla externí choreografy budeme zase spolupracovat 
s Janem Kodetem, který pro tento balet vytvoří zcela novou choreografii. Také jsme objevili nového choreografa, Nora Ole Kristian Tangen, který ještě není tak známý, protože je velmi mladý. Myslím si ale, že za dva roky už bychom příležitost s ním spolupracovat mít nemuseli, protože bude pracovně velmi vytížený.

KLÁRA SKÁLOVÁ