Lidovou architekturu Stašska, Vacovska a Česticka tu na svých fotografiích představuje Petr Luniaczek. Dobový i současný pohled na Čestice a spádové obce na pohlednicích i fotografiích připravila parta místních žen – Marcela Janoutová, Maryša Gerčáková a Jana Bláhová.

Nápad uspořádat výstavu dostaly tři sousedky u skleničky piva. „Původně jsme myslely, že dáme dohromady jen některá místa nebo budovy jak vypadaly v minulosti a jak dnes. Nakonec se nám ale sešlo kolem tisíce tak nádherných fotografií, že jsme musely výstavu rozšířit,“ uvedly autorky.

K vidění jsou tak i obrázky místních obyvatel, slavností, činnosti kulturních spolků a podobně.

„Nejstarší kousek, který tu máme, je pohlednice Čestic z roku 1896. Fotky jsou tu pak z počátku 20. století. Na snímcích jsou například muži, kteří si nechali dělat fotky, než odešli do války,“ uvedla Maryša Gerčáková.

Sehnali jsme i fotku prvního auta v Česticích nebo prvního autobusu,“ vyjmenovala některé ze zajímavostí Jana Bláhová. Dodala, že dík patří především lidem, kteří fotografie poskytli. „Bez nich by to nešlo.“

Nejzajímavější a nejkrásnější na tvorbě celé výstavy bylo podle autorek to, že mohly vyslechnout mnoho příběhů a vzpomínek, které se k fotkám vážou.