Výstava představuje kuřácké potřeby a výrobky dob minulých. K vidění je v prostorách tvrze až do listopadu. Vyřezávané dýmky a fajfky, doutníky i staré krabičky od sirek a mnoho historických fotografií dýchají historií. Expozice zaujala také manžele Janu a Stanislava Türkovy z Prachatic. „Ještě jsme v muzeu ve Volyni nikdy nebyli, tak jsme se sem rozhodli podívat. Překvapilo nás, kolik věcí je tady k vidění a navíc za třicet korun vstupného. To už se jen tak nevidí,“ chválili si návštěvníci. Kromě dýmek je uchvátila i sbírka malovaných truhlic a nábytku z dob našich babiček.

Volyňské muzeum ale skrývá ještě další vzácné předměty a obrazy, návštěvníci je najdou v expozicích s názvy Řez starou sbírkou, Hrady staré a rozbité, a prohlédnout si mohou také stavebně historický průzkum tvrze. „Kromě tvrze máme ještě další výstavní prostory v budově staré radnice a v galerii Nashledanou,“ zve na prohlídku Jindřiška Černá.

Podotkla, že už s prvním prázdninovým víkendem je na počtu návštěvníků znát, že turistická sezona začíná. Přes prázdniny se zájemci mohou do muzea ve Volyni podívat kromě pondělí po celý týden vždy od 9 do 17 hodin.

Lukáš Strnad