Tyto příběhy jsou v muzeu k objevení také skrze nápadité instalace. Celá rodina se tak může projít strašidelným lesem, navštívit loupežnickou chýši, kam se odváží jen ti opravdu stateční, ve velkém rybníku může zahrát vodním pannám k tanci a při troše pátrání najde i samotné peklo!

Pověsti jsou rozdělené dle tématu a to určuje i celkovou koncepci celé výstavy. Některé z pověstí se váží i k zámku Blatná.

Každý zámek má nějaké strašidlo a i zámek Blatná. V noci po chodbách nechodí bílá, ale šedá paní. Neposkvrněná mladá dívka byla prý kdysi dávno zazděná zaživa do základů zámecké věže. Říká se, že se při opravách v 19. století objevila její kostra s dochovanými šedými vlasy.

Zajímavá je i pověst o zlaté kachně, která se zjevovala uprostřed bažin. Na místě, kde nyní stojí zámek Blatná, si prý stavěla hnízdo a do něj snášela zlatá vejce. Paní Cornelie Hildprandt – maminka současné majitelky zámku Jany Germenis-Hildprandt, prý nosila zlatý prsten s rytinou (snad oné?) kachny. Nelenili jsme a paní baronku jsme kontaktovali, jestli snad na pověsti není něco pravdivého. K našemu překvapení opravdu po mamince tento prsten zdědila a nechala nás jej i vyfotografovat. Prsten daroval paní Cornelii její manžel ke sňatku. Našel jej v zámeckém příkopu, když odtamtud vyprošťoval poraněného daňka.

Kdo chce znát více pověstí z Blatenska, může až do 25. srpna navštívit výstavu Tajemnou krajinou Blatenska v blatenském muzeu. Připravený je k ní i doprovodný program:

Čtvrtek 22. srpna od 17 hodin

Komentovaná prohlídka

Na prohlídce výstavy s pracovníky muzea se dozvíte, jestli se některé události z místních pověstí zakládají na pravdě.

Neděle 25. srpna od 14 do 19 hodin

Oživená prohlídka výstavy s výtvarnou dílnou

Přijďte si s dětmi do muzea vytvořit vlastní brožurku těch nejzajímavějších místních pověstí. Nejprve budete muset obstát v úkolech, které na výstavě dostanete přímo od tajemných postav z těchto dávných blatenských příběhů. Možná přijde i čert, vodník a … no, raději se přijďte podívat.

kurátorka výstav Pavlína Eisenhamerová