Záznam barokní opery, obnovení Kapely schwarzenberské gardy či poctu skladateli Janu Kaprovi podpoří český stát. Komise ministerstva kultury (MK), které rozhodly o velké části grantů na letošní rok, vybraly z jižních Čech osm akcí a projektů, jež dohromady dostanou 3,8 milionu korun. Dalších 14 zájemců, mezi nimiž jsou Pavel Šporcl, Sladovna 
i fotograf Michal Tůma,  ale peníze nezíská.

V oceněných akcích převládá hudba. Nejlépe ale dopadl Dům umění z Českých Budějovic, získal sto procent  žádané dotace. Galerie, kterou vede kurátor Michal Škoda, boduje pravidelně.

„Je to pro nás dost zásadní, vzhledem k zahraničním výstavám, které i tak děláme za hubičku. Bez příspěvku MK by nešlo mít tak náročný program. A právě proto, že je náročný a má dlouhodobě vysoký standard, granty dostáváme,“ řekl kurátor.

Sto procent požadované sumy dostane z dotací ministerstva kultury Dům umění v Českých Budějovicích. Snímek z aktuální výstavy fotografa Viktora Kopasze.Ten je ovšem podle mnohých ve střetu zájmů, protože je členem komise, jež o grantech rozhoduje. Michal Škoda se brání, že při hlasování chodí za dveře a že tak činí všichni komisaři. „Tím, že scéna je poměrně úzká, je vyloučené, aby v komisi nebyli lidé, kteří jsou zastoupeni v projektech. Není ani jeden člověk, který by za dveře nechodil. Nedá se to nijak ovlivnit, mnohokrát jsou to dost velké dohady, ne že je to kolega z komise, tak dostane body,“ reagoval Michal Škoda, který v komisi, jejíž složení se každé tři roky obměňuje, letos končí.

Vedle Domu umění byly velmi úspěšné dva projekty 
z Českého Krumlova. Čtyři pětiny požadované sumy získalo sdružení, jež vydává DVD barokních oper, a Festival komorní hudby. Ten letos mj. nabídne tři koncerty Kapely schwarzenberské gardy, obnovené jen pro tento účel. Hrála od roku 1875 do začátku druhé světové války, hodně pro krumlovské spolky. Kapelu sestaví Martin Voříšek, jenž o ní napsal knihu.

„Jsem spokojená a pyšná, že nás to napadlo. Je Rok české hudby, naše přidaná hodnota spočívá v tom, že bude nejen česká, ale ještě z Českého Krumlova,“ řekla Hana Pelzová, ředitelka festivalu.

Kapela schwarzenberské gardy z Českého Krumlova na archivním snímku.

Martin Voříšek již dává kapelu dohromady: saxofony, pozoun, trubku, housle, piano, kytaru, basu, bicí; raritou byl papírový megafon na zpěv. Oslovil Jakuba Šafra, Marka Rejhona nebo Zbyňka Malého. A repertoár? „Pojem jazz tehdy zahrnoval tance, waltz, foxtrot, tango,“ popsal Martin Voříšek.

K dalším úspěšným patří Centrum kultury Blatná s dotací na kontrabasovou soutěž, asi třetinu žádaných peněz pošle stát Divadlu Continuo a Mezinárodnímu hudebnímu festivalu Český Krumlov, zařazenému mezi prioritní akce. Jeho ředitel Jaromír Boháč chce ale víc: s Asociací hudebních festivalů dal Rusnokově kabinetu návrh na dotační program pro velké festivaly, jenže vláda nestihla peníze schválit.
„Budeme s MK ještě jednat, ta částka by měla být vyšší. Za nás za Krumlov je to špatně, jsme druhý největší festival svého druhu v této zemi, s výsledky jsme nespokojeni. Pokud se jednání nepodaří, tak se to určitě projeví na programu,“ řekl Jaromír Boháč.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov dostane v roce 2014 z ministerstva kultury téměř dva miliony korun. Podle ředitele Jaromíra Boháče je to ale málo. Na snímku z MHF 2010 José Cura.Nejméně peněz dostala houslistka Jihočeské komorní filharmonie Michaela Vyoralová. Přesto je spokojená, 
v úspěch ani nedoufala. Natočí album dosud nevydané komorní hudby Jana Kapra, jenž má 100. výročí narození. Podílet se na něm budou klarinetista Karel Dohnal či trumpetista Juraj Bartoš. „Snažím se oživit jeho dílo a dostat ho na pódia,“ řekla o Janu Kaprovi, který upadl v nemilost, když po okupaci v srpnu 1968 vrátil Stalinovu cenu.

Do zvláštní kategorie se řadí dva projekty, které by na dotaci dosáhly, ale… V případě Letní školy staré hudby Prachatice, jež má ve městě patnáctiletou tradici, je důvod prostý: nekoná se. „Objevilo se několik komplikací na různých frontách, které se nedaly ukočírovat. Než aby to byl zmetek nebo průšvih, raději jsme to zrušili… Doufejme, že ne napořád,“ řekl umělecký šéf akce Jan Kvapil.

Kvůli tomu, že nestihli vyúčtovat dotaci za rok 2013, budou bez peněz pořadatelé keramické sympozia v Bechyni. Doufají proto, že letošní ročník podpoří sponzor. „Vina je opravdu na naší straně, prostě jsme to nestihli. Zkusili jsme se zeptat na odklad, neexistuje. Tenhle nekompromisní postoj je dost těžko pochopitelný. Byrokracie vládne světu, o podstatu nejde, jde o kolonky,“ řekl organizátor Jiří Hlušička.

Přehled, jaké dotace z ministerstva kultury jdou v roce 2014 do jižních Čech.

Přidělování grantů kritizuje i fotograf Michal Tůma. Neúspěšně psal o dotaci na svou pětisetstránkovou monografii, kterou připravil Jiří Šerých. „Nevíme, jestli do toho vůbec půjdeme, z čeho to zaplatíme? Když nemáte na MK známost, nedostanete nic,“ řekl Michal Tůma.

V zástupu těch, kteří vyšli naprázdno, jsou též známé galerie a muzea. Jindřichohradecké Muzeum fotografie 
a MOM chtělo peníze na retrospektivu Petra Velkoborského, žijícího ve Slavonicích. Výstava, kterou 13. dubna zahájí Jindřich Štreit, tak bude chudší o film. „Ani z kraje jsme nedostali velké granty. Mrzí mě, že MK nepochopilo, že chceme ukazovat legendy české fotografie,“ řekl ředitel muzea Miloslav Paulík.

V žádostech o dotace ministerstva kultury letos uspělo i malovické Divadlo Continuo.

Pro Alšovu jihočeskou galerii je dle ředitele Aleše Seiferta zisk tohoto grantu bonusem. Na výstavu Alfonse Muchy i publikace sežene privátní peníze. „Počítáme ale s pomocí ministerstva na katalog sbírek gotiky. Jsme úspěšní 
v tom, že od nich získáváme peníze na nákupy,“ řekl ředitel. Loni MK přispělo polovinou sumy z 275 000 korun na obraz Lamberta Jacobsze, další dva holandské nákupy plánuje AJG letos.

Nad věcí  zůstává Sladovna. Její šéfka Tereza Dobiášová se nespoléhá na jeden zdroj peněz, ani na MK, kde je každoročně rozpočet nejistý a přetlak projektů obrovský. „Věřím, že prostředky zvládneme poskládat bez problémů. Grant z MK vnímám jako třešničku na dortu, dobrou referenci projektu, to je vše.“