Nebyl to však žádný historický paradox, ale jen jedna za zajímavostí připravených k setkání rodáků. To se uskutečnilo po pětileté přestávce.

Kromě ochotníků v kostýmech těchto postav českých dějin však byly k vidění i historické automobily, motocykly a třeba i koňský povoz. U toho všeho nesměli chybět ani místní dobrovolní hasiči, kteří zároveň stáli za organizací celé akce. Vše doplňoval zpěv žen z Poříčí i skupina Vojenského historického sdružení Pětatřicátníci Plzeň.

K akci se vázalo hned několik výročí. Před rovnými sedmdesáti lety hasiči vítali na Strakonicku prezidenta Edvarda Beneše. Osmdesát let pak uplynulo od zahájení výuky na místní obecné škole. Rovné půlstoletí je pak starý velký úspěch dobrovolných hasičů, kterým se tehdy podařilo zvítězit v okresní soutěži. „Bylo to ale i odhalení sochy sv. Floriána,“ zmínil se o hlavním důvodu sobotního vzpomínkového aktu na návsi za organizátory Miroslav Šobr.

To vše mohlo za to, že se obec s pouhou osmdesátkou obyvatel na krátký čas několikanásobně rozrostla. Mezi rodáky, kteří se setkání zúčastnili, byla i ta nejstarší třiadevadesátiletá Markéta Plachtová. Přijela však i skupina lidí z Chodové Plané. Ti patřili k rodinám, které se z Tažovic po válce odstěhovali do pohraničí. Z největší dálky pak přijela výprava hasičů z Pusté Rybné, z obce mezi Svitavami a Poličkou. „Naše spolupráce trvá už delší dobu. Jednou jedeme by sem, jednou oni k nám,“ vysvětila za všechny Blanka Vítková.