V den, kdy Michal Tučný zemřel, napsala píseň Adios, poslední kovboji. Tak blízko k sobě měli. Rattlesnake Anie, známá jako Anka Chřestýš, bude jednou z hlavních hvězd festivalu Stodola, který se uskuteční 21. a 22. srpna v Hošticích u Volyně na Strakonicku. „S Michalem a Zdeňkem Rytířem jsme byli opravdový tým,“ říká zpěvačka v rozhovoru.

Stodola 2009
KDE - Hoštice u Volyně
KDY - 21. a 22. srpen
TŘI HVĚZDY - J. Vojtek, L. Kerndl, J. Vyčítal
ZA KOLIK - Předprodej 390, na místě 460 Kč
http://smt.kyno.cz/

V Česku jste naposledy koncertovala před dvěma roky, co se u vás od této doby změnilo?

Cestovala jsem po světě, koncertovala, nahrávala nové skladby a psala nové písničky. Dělala jsem věci, které naplňují můj život.

Vím, že jste vydala nové album, můžete ho našim čtenářům přiblížit?

Kam moje paměť sahá, vždy jsem toužila rozmlouvat s lidmi celého světa. Snažím se, aby se lidé mezi sebou poznávali, mluvili spolu, ctili se a navzájem se od sebe učili. Výsledkem tohoto snažení je moje nové CD. Na hudbě se mimo mě podíleli i mí přátelé z celého světa. Duety jsou zpívány v 10 jazycích a jsou použity tradiční nástroje té které země. Nahrávala jsem v různých státech a všude koncertně představila Live Fusion.

Na albu se objevuje i Dan Koreda v anglické verzi jedné z Michalových písní. Dan s vámi spolupracoval i na vzpomínkovém albu Adios Last Cowboy, jak k této spolupráci došlo?

V den, kdy zemřel Michal Tučný, jsem napsala Adios Last Cowboy. O tři měsíce později jsem přicestovala do Prahy se záměrem nahrát zde vzpomínkové album na Michala. Hledala jsem někoho, kdo má zajímavou barvu hlasu a přítel mě seznámil s Danem. Okouzlil mě svým unikátním hlasem a přizvala jsem ho ke spolupráci. Během dvou let jsme nahráli několik duetů, i Michalův velký hit Jak chcete žít bez koní.

Část skladeb na vašem albu pochází z asijského regionu. Je pro Vás východní hudba inspirací?

Hudba východu je mystická a tajemná. Miluju hlavně hudbu Indie a Číny.

Sama často koncertujete v Japonsku, jaký je váš vztah k této zemi?

Koncertuju v Japonsku každý rok už 21 let. Miluji jejich zemi a lidi.Mají velký cit k hudbě, kráse a humoru a jsou šťastní. Je to velice inspirující země. Nedovedu si představit svůj život bez Japonska. Jsou skvělí muzikanti a rozumí tomu, co chci vyjádřit. Poté, co jsem se narodila, jsem často cestovala mezi Nashville a Memphisem. To jsou kolébky blues, country, bluegrassu a jazzu. Proto miluji a hraji mnoho žánrů a moje tvorba v Japonsku, kde jsem vydala 3 CD, je zde označována jako world music… jak symbolické.

Zpíváte některé písně v japonštině?

Japonsky, stejně tak jako v mnoha jiných, mimo jiné i česky nebo v jazyku cherokee.

V tomto roce jste měla možnost koncertovat s jazzovou legendou, Les Paulem. Jaký to byl zážitek a jak k vašemu společnému vystoupení vlastně došlo?

Společně s Paulem hrajeme už mnoho let a je mi velkou ctí, že si mě přizval ke spolupráci. Podívejte se třeba na YouTube. Už je mu 94 let a stále vystupuje. To je úžasné!

S jakým programem přijedete do Hoštic?

Mám něco připraveno, něco speciálního, něco ušitého přímo do Hoštic, tak musíte přijet a nechat se překvapit.

Jaký máte vztah k Hošticím, festivalu, popřípadě k účinkujícím?

Hoštice jsou mou mou velikou láskou, nejen kvůli Michalovi, Tučňákům a Michalově nádherné rodině. S Michalem jsme spolupracovali od roku 1982, což je více než 30 let.

Je úžasné, jak jeho manželka Marta a dcery Gábina a Míša neúnavně pracují na uctění jeho památky a jeho muziky.

Nesmím opomenout mého velkého přítele a kamaráda, skladatele Zdeňka Rytíře, kterého tímto zdravím. Spolu s ním a Michalem jsme byli opravdový tým, Rattlesnake Annie, Last Cowboy a Smoky Sid…

Nakolik vám Česko přirostlo k srdci?

Chtěla bych vzkázat všem Čechům,že je miluji, a to nejen kvůli kouzelné hudbě a vzpomínkám, které na tuto zemi mám.

Nikdy nezapomenu na koncert v Lucerně, psal se rok 1982. Patří k jednomu z kořenů mého mezinárodního působení. Poprvé jsem mohla vystoupit pro lidi, se kterými nás dělila bariéra nejen jazyková. Bylo to poprvé, co jsem si byla vědoma toho, že hudba spojuje a je univerzálním jazykem všech lidí.