Na Strakonicku o víkendu otevře své brány Muzeum selského statku ve Volenicích. Je to po vodním mlýnu v Hoslovicích, jehož areál zpřístupnilo Muzeum středního Pootaví v dubnu, již druhé místo, kde je zachycen vývoj zemědělské výroby na šumavském Podlesí.
O okolnostech vzniku této neobvyklé expozice hovořila místostarostka Volenic Marie Housková.

Kdy dojde ke slavnostnímu otevření?

Muzeum selského statku si návštěvníci poprvé prohlédnou už dnes. Vrata zemědělské usedlosti se otevřou v 16 hodin odpoledne.

Jak muzeum vzniklo?

Volenický statek čp.7 vlastnila rodina až do roku 2001, kdy jej od posledního majitele odkoupila obec. Po celkové opravě asi za dva miliony korun, na kterou významně přispěl i Jihočeský kraj a Ministerstvo kultury ČR, je celý areál opět v původním stavu. Objekt navozuje atmosféru první poloviny dvacátého století, jak uspořádáním obytných místností, stodoly, tak i centrálního dvora. Oživuje dobu soukromě hospodařících rolníků v minulém století.

A jak se vám podařilo dát dohromady exponáty?

Za darované exponáty bych chtěla poděkovat jednak místním obyvatelům, ale také lidem ze sousedních obcí. Za jejich vydatné pomoci se nám podařilo do památkově chráněného objektu, kde se po chalupě říká U Poláků, soustředit nábytek, nářadí a zemědělské stroje do obytných místností, chléva i stodoly. Jedná se o vybavení, které se na velkých statcích jihozápadních Čech používalo asi do padesátých let 20. století, to je asi do začátku kolektivizace. Členkám místní skupiny červeného kříže a mladým hasičům bych chtěla poděkovat za pomoc při úpravách vnitřních expozic a dále bych chtěla poděkovat za odbornou pomoc řediteli Muzea středního Pootaví ve Strakonicích Miroslavu Špeciánovi.

Má muzeum také nějaké zázemí pro turisty?

V jedné místnosti zřídil obecní úřad informační středisko, kde návštěvníci uvidí dobové i současné fotografie a v tiskovinách se seznámí s obcí i celým regionem. Cykloturistům, kteří často projíždějí obcí vedoucí cyklotrasou, nabídne bezpečné uložení kol a možnost odpočinku, občerstvení nebo prohlídku nově upravené návsi a památek, jako kostela Petra a Pavla, fary nebo hrobu zastřelených vězňů z transportu smrti, kteří jsou pohřbeni na místním hřbitově. Na území mikroregionu se nachází celá řada přírodních zajímavostí, ať již pozůstatky po rýžování zlata, zbytky slovanských hradišť nebo krásné lesy či rybníky. Budeme proto usilovat o plné využití potenciálu cestovního ruchu regionu.

Bude mít objekt i další využití?

Hodláme v areálu pořádat menší kulturní akce, přednášky, setkání rodáků, koncerty, taneční zábavy a v plánu je i oživení některých tradičních řemesel a zvyků.

Otevírací doba:
Červen – Srpen
Úterý – pátek 13 – 17 hodin; sobota, neděle 10 – 17 hodin Září
Úterý – pátek 13 – 16 hodin; sobota, neděle⋌10 – 16 hodin