Patří mezi ně interaktivní dětské prohlídky, možnost návštěvy lazebníka či lukostřelce na hradním nádvoří, na kterém hosté naleznou také stánek s domácími plackami. Návštěvníci se můžou těšit na vystoupení souboru scénického šermu Romantika nebo představení divadelního spolku Kašpar, která se již stala vyhledávanou a oblíbenou tradicí.

Vedle klasických prohlídkových okruhů východní a západní věže, které je možné navštívit, mohou příchozí zaujmout další průběžně organizované letní akce a aktivity hradu Kašperk.

Západní okruh návštěvníky seznámí s mládím Karla IV., který nechal hrad vystavět, s historickým vývojem hradu. Součástí okruhu je původní cihlová střecha věže ze 14. století. Na východním okruhu mají účastníci prohlídky možnost vidět jedinečnou ukázka postupu při stavbě hradeb umístěnou ve sklepení purkrabství. Více o jednotlivých okruzích lze zjistit na www.kasperk.cz. Oba prohlídkové okruhy budou letos v současné podobě naposledy, rok 2011 přinese nové prohlídkové okruhy.

Nově jsme rozšířili nabídku občerstvení, návštěvníci se budou moci zakousnout do čerstvě připravených domácích placek, sladkých či slaných. Na hradě nás také navštívil lazebník, u kterého je možno vyzkoušet zdravé koupele nohou s příměsí vonných solí a bylin. A posádku hradu opět tvoří i lukostřelec, u něhož si návštěvníci mohou zastřílet z kuší či luků, případně si vyzkoušet vrhací nože. Větší nabídka, větší klid a naopak menší fronty budou nově u prodeje upomínkových předmětů, které budou od léta také v novém stánku na nádvoří.

Jelikož již v loňském roce pořádané interaktivní prohlídky pro děti od 6 až 11 let se setkaly s velkým úspěchem, s radostí je i letos opět zavádíme, mnohem častěji a samozřejmě v novém obalu. Děti se v průběhu prohlídky vžijí do postav mladých princů a dvorních dam, které budou postupně plnit nově stanovené úkoly a soutěže. Prohlídka má omezenou kapacitu, proto je nejlepší se na ni telefonicky objednat (na tel. čísle: 376 582 324) z důvodu velkého zájmu návštěvníků.

Napínavým, ale i veselým představením, propojující šerm a tanec, a které návštěvníky seznámí s loupežníky sehraje pod názvem „Konec kašperských loupežníků“ skupina scénického šermu Romantika. Vystoupení se koná od 15.–17. 7. 2010 vždy od 20:00. Vstupné na představení v předprodeji je 130 Kč základní, 75 Kč zlevněné, na místě v den představení 140 Kč základní a 90 Kč zlevněné.

Jako každý rok a není tomu letos jinak nás na začátku srpna navštíví divadelní spolek Kašpar. V tomto roce jsme zamířili do kapku jiného soudku, výběrem představení současných autorů, kteří patří k světově nejhranějším a nejúspěšnějším hrám.

Prvním představením je hra Norway Today, kterou uvedeme od 3.–5. 8. 2010 od 21:00. Jedná se o prvotinu švýcarského autora Igora Bauersima a je jednou z nejúspěšnějších her posledních let v Evropě. Hrají: Irena Kristeková a Petr Lněnička. Režie: Jakub Špalek. Před diváky se bude rozvíjet občas absurdní, chvílemi dojemný příběh dvou mladých lidí, kteří ztratili víru v budoucnost a jsou rozhodnuti skončit se životem. Délka představení je 90 minut.
Autorem druhé inscenace s názvem Černé mléko, kterou návštěvníci mohou shlédnout od 6. –8. 8. 2010 také od 21:00, je mladý rus Vasilij Sigarev, který je jedním z nejhranějších a nejslavnějších současných tvůrců. Hra pojednává o zázraku na konci světa – na vlakové stanici, odkud už skoro vůbec nic nejede. Inscenace přináší bezprostřední divadelní zážitek, který divákům může otevřít cestu k otázkám nad vlastním životem… Hrají: Lucie Žáčková, Marek Němec, Jelena Juklová, Jana Vaňková, Petr Lněnička, Pavel Lagner, Marcela Nohýnková. Režie: Jakub Špalek. Délka představení je 100 minut.
Vstupné na obě představení činí v předprodeji 210 Kč, na místě v den představení 235 Kč. Kvůli velkému zájmu o představení divadelního spolku Kašpar na našem hradě, zájemcům doporučujeme nespoléhat se na zakoupení vstupenek krátce před začátkem ale pořídit si vstupenky předem. Informace o výši vstupného a prodejních místech, potenciální diváci naleznou na hradních webových stránkách www.kasperk.cz. Fotografie a další informace k představení pak lidé naleznou na stránkách Divadla v Celetné: www.divadlovceletne.cz. Upozorňujeme, že představení nejsou vhodná pro děti do 15ti let.

Jednou z posledních akcí letní sezóny jsou noční prohlídky aneb „Legendy ožívají za soumraku!“. Pokud návštěvníci chtějí poznat tajemství skrývající se ve středověkém hradě a nebojí se, nechť přijdou navštívit historicky první noční prohlídky hradu Kašperk. Pojďte prozkoumat noční hradní život a objevit s námi tajemná zákoutí. Startujeme od 12.–14. 8. 2010 od 20:00.

V průběhu divadelních týdnů a nočních prohlídek na hradě Kašperku bude lesní úsek cesty od parkoviště na hrad osvětlen. Před představením či prohlídkou, a samozřejmě také po nich, bude na nádvoří hradu možnost zakoupení teplého i studeného občerstvení. Také je třeba počítat s časovou rezervou, spojenou s cestou od parkoviště k hradu, který je vzdálený 1200 metrů, asi 25 minut.

Tímto život na hradě nekončí, pokračujeme i po prázdninách. To, co se bude dít na hradě v dalších měsících, mohou návštěvníci najít na dříve zmíněných webových stránkách hradu www.kasperk.cz .

Za zmínku stojí snaha správy hradu dostat se blíže k návštěvníkům či obdivovatelům Kašperku a případně s nimi vstoupit do kontaktu. Za tímto účelem založil hrad svoji skupinu na facebooku (dovede vás k ní odkaz kasperk.jdem.cz), kde si hosté mohou prohlédnout pěkné fotky, napsat nám, co si o hradu myslí či co by na něm přivítali. A současně budou v obraze, díky hradním zprávám, které vám jednou či dvakrát za sezonu pošleme s nabídkou akcí, které se u nás budou dít.

Správa hradu Kašperk letos nově zajišťuje prohlídky gotického hřbitovního kostela sv. Mikuláše v Kašperských Horách. Přijďte odhalit taje tohoto gotického skvostu, spolu s prohlídkou hřbitovní kaple sv. Anny a historické části hřbitova. Prohlídky začnou od 1. 7. 2010 denně kromě neděle vždy od 10:30, 12:00, 14:00 a 15:30, jsou pouze s průvodcem, provádí se i v pondělí a začínají pouze ve stanovené časy. Více informací naleznete na www.kasperk.cz.

Zdeněk Svoboda
kastelán hradu Kašperk