Významní hudebníci mezinárodní úrovně také hodnotili jednotlivé výkony v kategoriích od základních uměleckých škol až po ty vysoké. Absolutním vítězem soutěže se stal Ondřej Sejkora, student pardubické konzervatoře.

Soutěže se celkem zúčastnilo 23 studentů v pěti kategoriích. Kromě zástupců z České republiky přijeli soutěžit také studenti z Polska či Rakouska. Hodnocení výkonů měla na starosti porota v mezinárodním složení (Rakousko, Polsko, Slovensko, ČR).

Byť nás jubilejní ročník soutěže čeká až na jaře 2020, přesto se i ten letošní nesl ve slavnostním duchu. Zásluhu na tom mělo významné životní jubileum profesora Miloslava Gajdoše – jednoho z našich nejvýznamnějších představitelů hry na kontrabas. Jeho hráčská, pedagogická i skladatelská činnost je známá nejen u nás, ale i ve světě. K jeho narozeninám byl uspořádán koncert ve Starém paláci zámku Blatná, na kterém vystoupil i sám oslavenec a po zásluze byl odměněn dlouhým potleskem a mnoha blahopřáními z řad kolegů i návštěvníků.

Druhý soutěžní den a především večer osvěžil humorný koncert v podání Komorního souboru Variace, který doprovodil mluveným slovem známý český herec Otakar Brousek ml. Ten přečetl úryvky z vtipného a oceňovaného monodramatu Kontrabas švýcarského autora Patricka Süskinda.

Třetí a poslední den soutěže se nesl opět ve slavnostním duchu – proběhlo vyhlášení vítězů soutěže, po kterém následoval koncert těch nejlepších.

Počet účastníků i návštěvníků koncertů ukazuje, že o kontrabas v Blatné zájem je, a proto se již nyní můžete těšit na nadcházející, jubilejní, desátý ročník, který proběhne za dva roky. A samozřejmě kde jinde, než v rodišti slavného kontrabasisty a pedagoga, Františka Simandla.

Michaela Sikorová, Centrum vzdělávaní a kultury Blatná