Oba tvůrci nezávisle na sobě našli pozoruhodný výtvarný způsob sebevyjádření. Jejich tvorba se niterně dotýká současnosti.

Michal Záruba (63) začal své obrazy vystavovat až v roce 2006. „Pro dnešní výstavu jsem vybral obrazy z cyklů Moji blízcí a Osudy. Příběhy obrazů doplňují postavy členů mé rodiny. První obraz, který tento cyklus odstartoval, je Zákeřný Alzheimer. Zachytil jsem zde tvrdou realitu, když nás postihne nevyléčitelná nemoc. Vidíte brodící se starou ženu vysokou trávou, směřující k otevřené náruči zákeřného muže, který jí z cesty neuhne. Ta žena je moje maminka,“ řekl Josef Záruba. Kromě rodinných příslušníků na nás z obrazů dýchnou i známé osobnosti.

Milan Novotný (63) se od devadesátých let minulého století pracovně pohyboval v uměleckých sférách. „Malovat jsem začal až v mých padesáti letech. V Brně jsem se seznámil se zakladatelem brněnské galerie, kunsthistorikem Jiřím Hlušičkou. Když uviděl mé obrazy, přesvědčil mě, abych uspořádal jejich výstavu. Následně mi pomohl sestavit i můj první katalog,“ doplnil Milan Novotný. Jeho dílo lze zařadit do expresionistického proudu.

Oba umělci pochází ze Soběslavi, chodili na stejnou základní školu, absolvovali technické vzdělání a o umění se zajímají od dětství. Jako malíři se setkali teprve před pár lety. Svými obrazy rádi glosují současnou politickou sféru. „U obou autorů se mi líbí jejich výtvarná nadsázka.

Návštěvník se při prohlídce výstavy určitě i pobaví,“ dodala Jitka Velková, ředitelka Městského muzea a galerie ve Vodňanech.

Výstava byla zahájena v neděli 25. března ve 14 hodin vernisáží a navštívit ji můžete až do 8. května.