Je to film, který letos zakončil slavný festival v Cannes. Snímek Milovaní, v němž po boku Catherine Deneuve ztvárnil jednu z hlavních rolí český oscarový režisér Miloš Forman, patří k hlavním lákadlům Festivalu francouzského filmu, jehož jihočeská verze začne 24. listopadu v českobudějovickém kině Kotva. Zde přinese do neděle osm předpremiér, další tři dny pak pokračuje v CineStaru, který nasadí letošní hity jako Trierovu Melancholii, ale i klasiku, třeba v podobě kultovního filmu Krzysztofa Kieślowského Dvojí život Veroniky.

Film Milovaní se částečně odehrává v Praze. Vedle slavných hereček Catherine Deneuve a její dcery Chiary Mastroianni si roli lékaře a stárnoucího otce Jaromila zahrál Miloš Forman. „Díky tomu, že snímek koprodukovala česká společnost Negativ, se ve vedlejších rolích objevili Pavel Liška, Zuzana Kronerová, Zuzana Onufráková nebo Václav Neužil,” řekla mluvčí festivalu Tereza Jiravová. Příběh překlene časově období od 60. do 90. let.

Pozornost zasluhují ovšem i další předpremiéry. Rozhodně Le Havre, novinka finského režiséra Aki Kaurismäkiho, který zasadil příběh čističe bot a mladého afrického uprchlíka do francouzského přístavního města. Jde o snímek z hlavní soutěže v Cannes, stejně jako v případě dramatu Nevěstinec, jež popisuje dopad sociálních změn z přelomu 19. a 20. století na proslulé pařížské nevěstince.

Ve stejném městě jako Kaurismäkiho příběh se odehrává milostná a magická groteska Víla o nočním hlídači, který se zamiluje do ženy, jež se jednoho večera zjeví na recepci bosky a bez zavazadla. Knoflíková válka, jež se na česká plátna dostane až zjara 2012, navazuje na věhlasnou verzi režiséra Yvese Robertaze 60. let, milostné drama Láska a modřiny je zase adaptací románu Květina čínské autorky Jie-Liu Falin. Z loňského festivalu v Karlových Varech mohou Češi znát drama Lurdy o Christine upoutané na vozík, která se po návštěvě proslaveného poutního místa jednoho rána probudí vyléčená. Poslední z předpremiér, Přepadení s tématem teroristického únosu, staví na událostech během letu Air France 24. prosince 1994.

Vstupné je jednotné 89 korun na film, celý program je nahttp://www.festivalff.cz/