Už několik let tam budují stálou expozici a 28. března otevřou její třetí část. Díky ní se návštěvníkům naskytne pohled na historii Blatné od pravěku až do roku 2014. To vše se zážitkem!

„Jsme hrdí na to, že máme mnoho mechanických interaktivních prvků. Lidé si tak mohou sáhnout například na rádlo z doby bronzové. Jde samozřejmě o kopii, ale dělané stejnou technikou jako to původní. Máme tu i model keramické nádoby, která je rozbitá na střepy a návštěvníci si mohou zahrát na archeology a sestavit ji zase dohromady. Funguje to na principu magnetické stavebnice,“ popisuje historik muzea v Blatné Petr Chlebec, jak v vtahují lidi do dějin.

Ne vždy jsou ale návštěvníci na podobný přístup v muzeu zvyklí. „Stane se nám, že si lidé projdou výstavu poměrně rychle, a když se jich ptáme, zda se podívali do šuplíků, kde si mohou jednotlivé věci sami prohlédnout, zarazí se a překvapuje je, že je něco takového možné. A většinou se vrátí zpět,“ dodává Petr Chlebec. Rekord údajně drží tři starší dámy kolem pětašedesáti let, které v muzeu zaujalo stavění gotického oblouku. Nemohly se od něj odtrhnout, dokud ho nedokončily.

Historii lze vnímat nejen zrakem nebo hmatem, ale také čichem, při rozpoznávání koření. „Tato zkouška čichu nás odkazuje 12. století, kdy se nalezl v Lažánkách poklad, který odkazuje na to, že tudy vedla kupecká cesta. Kupci tudy pravděpodobně putovali již od 7. stol. jak je doloženo nejstarším známým franským kupcem Sámem,“ dovysvětluje Petr Chlebec.

V nově vybudované třetí části expozice čeká na návštěvníky další nové překvapení. Je to doplnění výstavy o hlasy pamětníků z Blatenska. Návštěvníci si tak mohou vyslechnout autentické vzpomínky na události 20. století tak, jak je vnímali samotní lidé.

Autory stálé expozice jsou Taťána Fryštáková a Petr Chlebec. „Já vymýšlel šílenosti a ona mě krotila,“ usmívá se Petr Chlebec a nemůže si vynachválit ani práci řemeslníků, kteří je v nápadech velice podpořili a také spolupráci s městem, které přispívá na kulturu nemalou částkou.

Za poslední tři roky se podařilo investovat 3,5 milionu korun hlavně díky dotacím Ministerstva kultury ČR. O dalšího 1,5 milionu korun by muzeum ještě chtělo žádat na poslední část expozice, která se bude věnovat pokladům Blatenska.

Klára Alešová