Na tu se návštěvníci mohou těšit v pátek, 8. června. Celá akce začíná vernisáží výstavy, která proběhne v muzejních prostorách od 17 hodin. Samotnou výstavu pak bude možné zhlédnout do 26. srpna.

V rámci letošní filmové Muzejní noci se můžete těšit na bohatý program, který bude spjat s filmem na Blatensku. V 17 hodin se slavnostně otevře nová filmová výstava v blatenském muzeu a od 17.30 do 21.30 hodin bude probíhat hra Po stopách filmu, která návštěvníky provede po nejdůležitějších filmových místech ve městě. Páteční večerní program bude ve 21.30 hodin završen promítáním pohádky Šíleně smutná princezna v improvizovaném letním kině u Kaplanky, v případě deště pak v prostorách muzea. V průběhu večera se můžete těšit také na tvořivé dílny a chybět nebude ani občerstvení.

Na Blatensku se v minulosti natáčelo mnoho filmů. První z nich, od Přemysla Pražského, byl ještě němý, vznikl v roce 1919 a nesl název Dvě matky. Bohužel se nedochoval. Později zde vznikaly filmy slavné, kritikou uznávané, ale i ty druhé, dnes zcela zapomenuté; filmy profesionální, amatérské, studentské i dokumentární.

Výstava pojednává zejména o těch nejznámějších snímcích, které se v Blatné nebo jejím bezprostředním okolí natáčely z velké části.

V kulisách zámku Blatná se točila duchařská komedie Bílá paní Zdeňka Podskalského (1964) a legendární pohádka Šíleně smutná princezna od Bořivoje Zemana (1967). Natáčením tehdy žila celá Blatná a mnoho místních hrálo v komparzu obou filmů. V nedalekých Buzicích na tvrzi natáčel režisér Hynek Bočan příběh rytíře Václava Ryndy z doby konce třicetileté války s názvem Čest a sláva (1968). Film získal v roce 1969 ocenění na filmovém festivalu v Benátkách jako nejlepší zahraniční film, což ovšem nezabránilo jeho cestě do trezoru. Stejný osud postihl i Bílou paní.

O těchto třech zmíněných filmech bude blatenská výstava především.

Výstava ale zmiňuje i další filmová díla, jejichž exteriéry se více či méně natáčely v Blatné a jejím okolí. Byla to prvorepubliková veselohra Na růžích ustláno (1934, režie Miroslav Cikán), dále také dnes již téměř zapomenutý rodinný film Na startu je delfín (1974, režie Jaromír Borek), televizní pohádka Křišťálek meč (2007, režie Jitka Němcová), poslední díl husitské trilogie s názvem Proti všem (1956, režie Otakar Vávra), oblíbená pohádka Princezna ze mlejna (1994, režie Zdeněk Troška) a další.

Návštěvníci si mohou prohlédnout fotografie z filmů, dosud nepublikované fotografie z natáčení, zmapovat filmové lokality, pročíst vzpomínky pamětníků, zajímavosti a (ne)veselé historky z natáčení, osudy filmů i jejich tvůrců. Mohou se seznámit s filmovou technikou, nahlédnout do promítací kabiny, poznat jednotlivé fáze výroby filmu, v „muzejním biografu“ si připomenou filmy zmiňované na výstavě a záběry točené zde na Blatensku.
V ulicích Blatné pak čeká na zájemce hra Po stopách filmu, která je provede po nejdůležitějších filmových místech města.

Michaela Sikorová, PR Centra kultury a vzdělávaní Blatná