Tři dechové hudby a desítky mažoretkových skupin ve třech kategoriích. Tak to vypadalo v sobotu odpoledne na mostě Jana Palacha. Konala se tam totiž první část soutěže národního šampionátu mažoretek. Mezi soutěžícími týmy byly jak ty klasické, které kladou důraz na pochod, tak twirlingové, pro něž je důležitá práce s hůlkou.

Zatímco nejmladší kategorii hrála hudba na místě, se dvěma staršími už musely kapely pochodovat. Nejvíc ale asi bolely nohy porotce, kteří byli povinni po celé stometrové délce sledovat snažení soutěžících. Na rozdíl od muzikantů se ale nemohli vystřídat. Kromě pochodového defilé čekala účastníky v neděli ještě druhá část oficiální soutěže, a to pódiové formace. Vedle toho se však ještě konala samostatná klání twirlingových skupin, Pom–pons a show group.

Poprvé se národního šampionátu oficiálně zúčastnily i strakonické Otavanky. Mezi nimi byla i devítiletá Veronika Rajtmajerová. „Dělám to už rok. Pořád mě to baví, nikdy jsem se ani nemusela přemlouvat jít na trénink. Líp mi vyhovuje pódiové vystoupení, ale myslím, že na mostě jsme taky nebyly nejhorší,“ svěřila se se svými dojmy. „Domnívám se, že premiéra dopadla dobře. Na děvčatech byla vidět zodpovědnost. Inu vystupovat doma je vždy mnohem těžší,“ řekla na adresu svých svěřenkyň Dana Kohoutová.

Výsledky

V kategorii klasická mažoretka se mezi dětmi staly mistry Poděbradské mažoretky, 1.vicemistry Květinky TJ Sokol Kladno a 2.vicemistry Světlušky Cheb. Mezi juniorkami byli první Golden Prague Junior z Prahy, další byli Motýlci a Motýlci I. Cheb. V seniorkách byly nejlepší Litvínovské mažoretky, dále Pražské mažoretky a Majoretes Golden Prague z Prahy.

Další byly twirlingové skupiny, které se zaměřují na práci s hůlkou. Tam si vítězství v dětské kategorii odvezly Sluníčka Ostrov. V juniorkách byly mistry Poděbradské mažoretky, 1. vicemistry Avanti Star Čáslav a 2.vicemistry Panenky České Budějovice. V seniorkách zvítězily Oskarky Ostrov, další bylo Rondo I. Ronov a Avanti Čáslav.

Speciálními kategorií pak byly Pom–pons a Show group. Mezi dětmi obsadily 1. místo Květinky TJ Sokol Kladno a 2. Modern Klatovy. První příčku v juniorkách získal TJ Sokol Kladno, druhou Rondo II. Ronov a třetí Pampelišky Praha.

Strakonické Otavanky si na větší úspěch musejí ještě počkat.