Velikonoce a neckyáda už patří v obci neodmyslitelně k sobě. Po studených vlnkách řeky Volyňky se každoročně už více než deset let na plavbu vydávají nadšenci na desítce podomácku vyrobených plavidel. Řeku sjížděla například Marfuša s Mrazíkem, chirurgové i s operačním sálem nebo krteček s krtinou.

Jako většina podobných akcí vznikla i malenická neckyáda z hecu. „Jednou o Velikonocích chlapi vytáhli partu lidí, abychom šli na řeku. Poprvé jsme jeli jen kousek a na nafukovacím člunu. Rok nato se toho někdo chytl a postupem času se z toho stala poměrně velká akce,“ zavzpomínala na začátky Marie Frnochová z Malenic.

„Jelo se mi dobře. Jen jsem dost zmáčený a po cestě jsem ztratil svého spolujezdce,“ usmíval se v cíli jeden ze závodníků Stanislav Štětina.

I když bylo oproti jiným rokům letos ve Volyňce méně vody a sjezd asi kilometrového úseku trval námořníkům o něco déle, nikomu to na zážitku neubralo. Sami účastníci to poznali v cíli. Odměnou za jejich snahu a chuť pobavit sebe i druhé je po sjezdu jezu čekal obrovský potlesk od diváků.

„Chodíme na neckyádu už pár let, ale odvahu vlézt do řeky nemáme,“ řekla partičku kluků postávající na břehu.