VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj chce koupit sídlo johanitů, kde se zastavovali poutníci do Jeruzaléma

Strakonice - Strakonická komenda je památkou s unikátními freskami. A vlhkými zdmi. Nyní ji vlastní českobudějovické biskupství.

9.12.2014
SDÍLEJ:

Jihočeský kraj chce koupit cenné sídlo johanitů. Strakonická komenda je památkou s unikátními freskami. A vlhkými zdmi... Na snímku v komendě historik umění Hynek Látal.Foto: Sdružení Oživme si Strakonice

Na zdech fresky, které se jinde v Jihočesku málokde najdou. Místo, kde se kdysi zastavovali poutníci na cestách do svaté země. Strakonickou komendu, středověké sídlo johanitů, chce koupit Jihočeský kraj. S českobudějovickým biskupstvím, kterému dnes památka patří, jedná o ceně. Komendu, která je součástí hradu, hodlá kraj opravit a spolu s kostelem 
a Muzeem středního Pootaví ji zařadit do jednoho velkého prohlídkového okruhu.

Jednání o koupi a ceně vede kraj s biskupstvím zhruba rok. „Myslím si, že se poměrně vstřícným způsobem dohadujeme, co bychom chtěli koupit. Biskupství přistoupilo na nové oddělení majetků, aby komenda byla striktně i se střechami oddělitelná od kostela, který si chce církev nechat. Startovací cena, o které se dohadujeme, je okolo pěti milionů korun,“ řekl Patrik Červák, šéf krajského odboru kultury.

O koupi komendy jednal 
s Řádem maltézských rytířů již v roce 2012 tehdejší krajský radní pro kulturu František Štangl. Možnosti byly dvě: buď dlouhodobý pronájem prostor, nebo koupě. V loňském roce se ale vlastníkem památky stalo českobudějovické biskupství.

Jihočeský kraj chce koupit cenné sídlo johanitů. Strakonická komenda je památkou s unikátními freskami. A vlhkými zdmi… V komendě pořádá výstavy Muzeum středního Pootaví.„Loni přešla darovací smlouvou z rukou maltézských rytířů na farnost Strakonice. Takový postup není běžný, záleží vždy na situaci.  Zatím jednáme s Jihočeským krajem o ceně, není pevně stanovená,“ řekla Jaroslava Nováková z oddělení správy majetku biskupství.

Jak je na tom areál stavebně? Zvenčí působí dobře včetně fasád. Horší je to s interiéry. „Prostor křížové chodby je naprosto zjevně ohrožen vlhkostí, což se projevuje na freskách,“ popsal před časem historik umění Hynek Látal.

Přitom obrazy na zdech patří k zásadním hodnotám. Tamní fresková výzdoba 
z první třetiny 14. století je velmi ceněná a rozsáhlá včetně zajímavých motivů. „Jednalo se o jednu z mála významných komend, které se staly opěrnými body na cestách poutníků do Jeruzaléma. Byla součástí velké sítě johanitské organizace, Strakonice měly mezinárodní význam,“ přiblížil Hynek Látal.

Děkanství, kde se komenda nachází, se opravuje okolo osmi let, především střechy. Jak řekl stavební technik strakonického vikariátu Josef Zábranský, střechy byly v havarijním stavu, hrozilo, že se zřítí. Církev zde zatím investovala asi osm milionů korun. Práce se blíží ke konci, zbývají rok dva k dokončení oprav. Ale ve zdech komendy je vlhkost. Církev o tom ví.

Jihočeský kraj chce koupit cenné sídlo johanitů. Strakonická komenda je památkou s unikátními freskami. A vlhkými zdmi… „Na komendě se dělala loni a letos oprava střechy, pokaždé asi 700 tisíc korun. Na fresky jsme zde měli restaurátora, který před pár lety, kdy to ještě patřilo rytířům, prováděl  záchranné práce. Teď to prohlédl a říkal, že je problém ve vlhkosti zdiva. V téhle chvíli žádný zásah do fresek nedoporučoval, děláme opatření, aby zeď vysychala,“ shrnul Josef Zábranský.

Jihočeský kraj má nyní některé části areálu pronajaté. Investice plánuje, až komendu koupí, do nájmu ani peníze vkládat nemůže. „Fresky jsou opravdu v hrozném stavu, restaurátor se bude muset hodně dívat na fotodokumentaci, jsou dnes téměř nečitelné. Nejdřív musíme komendu opravit, pak přijdou stavební úpravy a v další etapě muzejnické práce, tvorba expozic,“ vysvětlil Patrik Červák.

Na kraji se teď  zpracovává plán rozvoje muzeí pro roky 2015 – 2020. Ve Strakonicích mají vzniknout nové expozice, zčásti se dotknou i historie Řádu maltézských rytířů. „Nevidím v Česku nikde, že by se jim nějaká expozice věnovala, a oni jsou přitom význačnou částí kulturního dědictví českých zemí. Tohle je místo, které by si expozici zasloužilo, chceme na ní s rytíři spolupracovat,“ popsal Patrik Červák. Další expozice se zaměří na strakonické tradice: dudáctví, Fezko a firmu ČZ.  Peníze se pokusí kraj získat 
i z evropských fondů.

Jihočeský kraj chce koupit cenné sídlo johanitů. Strakonická komenda je památkou s unikátními freskami. A vlhkými zdmi…

Před dvěma lety, když Deník poprvé přinesl informace 
o možném prodeji komendy, chtěl hejtman Jiří Zimola, aby se finančně zapojilo i město Strakonice. Nové vedení radnice hlásí záměr podílet se na doplnění expozic. Je to pro radní přijatelnější než dát peníze.

„Město by bylo ochotno přispět, kdyby bylo z čeho. Chtěli bychom ale historii spojenou s kulturou a památkami ve Strakonicích udržet a pozvednout. Máme i vlastní plány co se týče muzea, kde bychom mohli sbírky podstatně rozšířit o některé exponáty,“ řekl starosta Břetislav Hrdlička.

Je si vědom toho, jak významnou památkou strakonická komenda je, i toho, že některé její části jsou v dezolátním stavu. Vnímá její nadnárodní rozměr, sahající 
k poutníkům do Jeruzaléma 
i křížovým výpravám. „Pomáhá nám básník Ondřej Fibich, z jeho hlavy plynou nápady, které se mi zdají být velmi důležité,“ řekl starosta.

Strakonická komendaStředověké sídlo johanitů. Zdobí ho vzácné fresky. Zahrnuje kapitulní síň i křížovou chodbu, jež má v pronájmu Muzeum středního Pootaví. Část svého sídla věnoval johanitům ve středověku Bavor ze Strakonic. Komenda, která je součástí hradu, patřila Řádu maltézských rytířů, od loňského roku je v majetku českobudějovického biskupství. Muzeum středního Pootaví tam pořádá výstavy. Na území Česka je dochováno několik bývalých komend, různě zachovalých.

Autor: Václav Koblenc

9.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možno i pro osoby se zdravorním znevýhodněním., KONTAKT: Bouška Lubomír, tel.: 606950654, e-mail: druzba@vodnany.cz. Pracoviště: Ganymed, s.r.o. - restaurace družba, Výstavní, č.p. 1043, 389 01 Vodňany. Informace: Lubomír Bouška, +420 606 950 654. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 18 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři elektrikář, údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vyhláška 50/1978 Sb., praxe podmínkou, KONTAKT: telefonicky v době od 6:30- 15:00hod. Procházková Bc., tel.: 721368266, e-mail: prestovice@seznam.cz. Pracoviště: Zemědělské družstvo přešťovice, 386 01 Strakonice 1. Informace: Lenka Procházková, +420 721 368 266. Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč Montážní dělníci ostatních výrobků operátor/ka ve výrobě transformátorů, montážní dělník/dělnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Jedná se o pracovní poměr na dobu určitou, v případě oboustranné spokojenosti možnost prodloužení na dobu neurčitou. , Ke mzdě jsou vypláceny prémie, např. úkolové nebo za docházku., Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, kurzy NJ, zázemí zahraniční společnosti, KONTAKT: Ing. Iva Křížková, tel. 604508476 e-mail: i.krizkova@sedlbauer.de nebo Jaroslav Jáchym, tel. 775880545, e-mail: j.jachym@sedlbauer.de. Pracoviště: Sedlbauer, s.r.o., 387 71 Číčenice. Informace: Iva Křížková, +420 604 508 476. Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 20 000 Kč Provozní elektromechanici elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, vyučen v oboru, §6, vyhl.50. Pracoviště: Čz a.s., Tovární, č.p. 202, 386 01 Strakonice 1. Informace: Veronika Pixová, +420 383 342 239.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jihostroj hrál v úterý na domácí půdě s  Aero Odolena Voda 3:1.
22

Jihostroj první zápas vyhrál

Zasedací místnost českobudějovického zastupitelstva zaplnili občané, kteří přišli na debatu o parkování. Týkala se rozšíření placených zón k řece Vltavě.
18

Parkovací zóny přivedly na radnici desítky občanů

Bojový tanec před kavárnou Barmeo

Strakonice – Pomalované tváře a mimika, která by vyděsila každého nepřítele.

Vítání občánků 16. října ve Strakonicích

Strakonice - V úterý 16.října slavnostně přivítal nové občánky starosta Břetislav Hrdlička v obřadní síni městského úřadu ve Strakonicích.

Jinín zakončil Mezinárodní mistrovství ČR Junior v motokrosu

Jinín - V sobotu, 13. října hostil jihočeský Jinín finálový závod seriálu „Lorenc – Logistic“ Mezinárodního mistrovství ČR Junior v motokrosu 2018.

Studenti si pozvali Jana Krause

České Budějovice/ROZHOVOR/ - Budoucí učitelka a ekonomové Jihočeské univerzity si v pozvali ostříleného hosta, aby jim přednášel o vzdělání, úspěchu, hrdosti i o předstírané pokoře. Zájemci o přednášku Jana Krause zaplnili univerzitní aulu po okraj.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT