Klasickou cimbálovku, komedii s Marošem Kramárem, módní přehlídku, fotografie i obrazy nabídnou Dny slovenské kultury v krajském městě. Začnou již v sobotu, přičemž tradičně přinesou také typické slovenské halušky.

Novinkou letošního 13. ročníku je výrazový tanec, který v centru Kredance předvede Lucie Kašiarová, jež na stejném místě nabídne i workshopy. „Oproti loňskému roku je trošku méně divadla, nicméně lákavá bude určitě hra Vše o mužích, v níž se představí populární Maroš Kramár,“ řekla včera náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová.

Největší zájem je rok co rok o slovenskou kuchyni. Tu letos připraví Hotel Malý pivovar, Masné krámy, Restaurace Metropol, Grand Hotel Zvon a Hotel Budweis. K oblíbeným akcím patří rovněž Haluškové preteky. Tato soutěž mění letos formát, nebudou vařit profesionálové, ale obyčejní lidé. Město vypsalo konkurs na recepty, zájemci je mohou poslat do pondělí 20. února na mail info@studiokulinar.cz.

„Z nich se vybere sedm nejzajímavějších a tito kuchařští amatéři pak předvedou, jak zvládají halušky. Studio Kulinář slíbilo hodnotné ceny, budou ochutnávky a zahraje cimbálovka Ľudová hudba bratov Wimmerovcov,“ popsala šéfka odboru kultury Iva Sedláková. Preteky se uskuteční 24. února v restauraci Metropol.

Montiho čardáš

Rozmanité je hudební menu. Zahrne rock i devítičlennou vokální formaci Close Harmony Friends. Ta má v repertoáru Claptonovu Tears in Heaven, Lemon Tree, Agnus Dei i Montiho čardáš. „Poslechla jsem si je a je to opravdu úchvatné,“ podotkla Iva Sedláková.

Díkyloňskému úspěchu se na jih vrátí folklorní taneční soubor a cimbálová muzika Šarvanci. V Café klubu Slavie odehraje tříhodinový koncert, v jehož druhé půli zapojí i publikum. „Bude to větší sestava než loni, mají obrovský ajfr,“ doplnila vedoucí radničního odboru kultury.

Po loňské pauze se na program Slovenských dnů vrací i módní přehlídka. V režii butiku Mata Hari a pod názvem Viva! – česko-slovenská alternativa spatří lidé 21. února v ArtIgy nekonvenční módu, šperky a design. Svá díla ukáže například Zuzana Labudová, ikona slovenské nezávislé módy, či slovenští studenti z ateliéru Flashion design z Ústavu umění a designu Západočeské univerzity.

Z výtvarna převládají výstavy fotografií. Jednu z výjimek tvoří expozice Slovenská malba 60. – 90. let, která zaplní Radniční výstavní síň. „Jde o obrazy ze soukromé sbírky D+Gallery. Mají velice významná díla, jejich výstavy navštěvoval i Václav Havel, což svědčí o jejich renomé. Udělají výběr z nejvýznamnějších slovenských výtvarníků,“ nastínila Sedláková.

Chybí sponzoři

Festival se dotkne i knih, v Level Lounge Café se sejdou 22. února čeští a slovenští spisovatelé, dorazí Pavel Dvořák, Naďa Vokušová nebo Vladimír Skalský. Vrcholem Dnů slovenské kultury, jež otevře 18. února zábavné odpoledne a večer v Hotelu Filip, bude 25. února Radniční bál, kam ze Slovenska přijede akrobatická skupina Vertigo. V prodeji je ještě 200 vstupenek za 400 a 370 korun.

Rozpočet na program celého festivalu, jenž obsáhne 19 pořadů, je 270 tisíc korun. Dalších tři sta tisíc dává město na radniční bál. Letos ale chybí zhruba sto tisíc, které v minulých letech přidali sponzoři. „Krize se trochu podepsala, což je hlavně na úkor divadel, kterých bývalo víc, letos jsou jen dvě,“ komentovala náměstkyně Popelová.

Pět tipů Deníku

Haluškové preteky
24. únor, Metropol, 16.00

Close Harmony Friends
20. únor, Horká vana, 19.30

Vše o mužích – Maroš Kramár ad.
23. únor, DK Metropol, 19.00

Šarvanci – tanec, cimbál…
24. únor, Café klub Slavie, 20.00

Módní show

21. únor, ArtIgy, 19.00

Více na : http://www.c-budejovice.cz/