Večerní programy byly vyprodané, ostatní zhruba ze tří čtvrtin. „Je to hodně dobrá návštěva, podobně jako bývala poslední dva ročníky. Výběr účinkujících se povedl téměř stoprocentně," řekla ředitelka festivalu Eva Dresslerová.

Za moc krásné označila odhalení busty Josefa Režného. Zavzpomínat přišlo hodně lidí, hráli Prácheňáci. „Vzpomínal starosta, jeden ze synů Josefa Režného, i já utrousila vzpomínku. Líbil se také vzpomínkový pořad, který citlivě připravila Irena Novotná. Bylo to decentní a milé vzpomínání, i když on by to nechtěl, neměl to rád a poslal by nás všechny kamsi,“ řekla ředitelka.

Jí osobně se líbil duchovní koncert  a novinka, pohádkový pořad pro nejmenší děti od batolat po pětileté. „Seznámily se se všemi částmi dud, s písničkami a přišlo tolik rodičů, že jsme museli pořad zopakovat. Vidíme v tom cestičku, jak se dostat k dětem, aby jen nepapouškovaly hity 
z rádia, ale znaly i lidové písničky," řekla Eva Dresslerová.

Meiznárodní dudácký festival přilákal v srpnu 2014 do Strakonic kolem 30 000 lidí.Další, 22. ročník MDF bude za dva roky. Festival se konal poprvé v roce 1967. Jihočeské muzeum chystá zápis fenoménu jihočeského dudáctví na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR. Podle ředitelky by to pro dudáky bylo ocenění. „Těch dudáků po světě zase nezůstalo tolik, i když v poslední době alespoň u nás se začínají jejich řady rozmnožovat díky výuce na hudebních školách a festivalu, na kterém mají možnost se prezentovat. Motivuje je to k další práci, aby se mohli poměřit se světovou dudáckou elitou,“ uvedla Eva Dresslerová.

Jen na Strakonicku je devět dudáckých muzik, z toho tři kvalitní dětské. Z toho lze vyvozovat, že dudáci v Česku nevymřou. V posledních letech se navíc dudy využívají v jiných žánrech. Třeba na festivalu návštěvníci slyšeli dudy v rockové muzice, v duchovní hudbě, v klasické i dechové. Jejich využití už není omezeno jenom na folklor. Také nedostatek nástrojů nehrozí, do Strakonic se pravidelně sjíždějí jejich výrobci. (vkc, čtk)