Tolik známých spisovatelů na jednom jihočeském místě budí respekt. Snad jen Literární šleh, cyklus autorských čtení v Budějovicích, by mohl konkurovat, ovšem jen kdyby sečetl několik svých ročníků dohromady. Co jméno, to nějaká ta cena. První ročník mezinárodního knižního festivalu Tabook nabídne 5. a 6. října v Táboře opravdu výběr z bobulí. Řečí čísel přes 35 domácích 
a sedm zahraničních malých nakladatelství a k tomu více než dvě desítky autorů. Vstupné na festival je dobrovolné.

„V České republice zatím podobně zaměřená akce neexistuje. Chceme dát malým kvalitním nakladatelům možnost poprvé se souhrnně představit před čtenáři, potkat se nejen s českými, ale i zahraničními kolegy, autory, a vzájemně se tak inspirovat," řekla Tereza Horváthová, šéfredaktorka pořádajícího nakladatelství Baobab.

Centrem festivalu se stane velký stan na hlavním táborském náměstí, ve kterém si návštěvníci knihy po dva dny budou moci nejen prohlédnout, ale i koupit.  Kromě toho rozžije akce muzeum, kavárny, galerie, knihkupectví a zahrádky. Tematicky rozkvete Tabook do třech větví: Fenomén malý nakladatel ve střední Evropě, Kvalitní literatura pro děti a mládež 
a Jak se píše středověk.

Básnířky i komiks

Hlavním lákadlem mezi českými spisovateli je Jáchym Topol, k jehož  románu Sestra sedí přívlastek kultovní. 
I další jména ale zaslouží pozornost. Ať je to Martin Ryšavý, držitel dvou cen Magnesia Litera za knihy Cesta na Sibiř a Vrač, či Lucie Lomová, jež psala příběhy pro Čtyřlístek a za komiks Anna chce skočit získala Zlatou stuhu.

Přijedou také básnířky Sylva Fischerová, provokující Svatava Antošová nebo veterán kulturních rubrik, za něhož se před časem s nadsázkou označil, Jiří Peňás z LN. „Budu mít besedu a čtení 
z připravované vzpomínkové knihy," popsal Peňás.

Zahraniční nakladatelé dorazí ze čtyř zemí: Francie, Polska, Maďarska a Slovenska. Ti se aktivně zúčastní programu jako autoři výstav nebo aktéři debat. „Jejich vzájemné setkání s českými nakladateli by se mohlo stát odrazovým můstkem ke společným projektům," věří Horváthová.

Smrt krále Šumavy

Tabook představí  i nakladatele, kteří dávají prostor jihočeským autorům. Patří k nim 65. pole, kde vyšla mimo jiné kniha Smrt krále Šumavy od Martina Sichingera. Regionalitu vyzdvihuje Hana Hosnedlová, šéfka Jihočeského klubu Obce spisovatelů.

„Vidím přínos v tom, že tito nakladatelé dávají šanci ne příliš známým a renomovaným autorům, těm mladým a začínajícím, a hlavně se zaměřením na region," glosovala Hosnedlová.

Festivalu fandí i táborský starosta Jiří Fišer. Tabook pro něho znamená další krok k tomu, aby lidé vnímali město jako multikulturní sídlo, které vedle výrazné historie nabízí dostatečně atraktivní současnost.

„Myslím, že nejde jen o fenomén malých nakladatelů, ale 
o fenomén kvalitního literárního textu jako takového. Líbí se mi silný akcent na literaturu pro děti a mládež. V ní se rodí schopnost normálního rozhovoru, užívání rodného jazyka, představivost a fantazie," ocenil starosta.

Literatuře pro děti  se bude Tabook věnovat v několika ohledech.  Čekají je autorská čtení, divadla, výtvarná dílna Nekonečný strip Lucie Lomové, hra Knihoběžník, komiksové Babočkárium, knihvazačská i sprejerská dílna nebo ochutnávky vietnamských pohádek a pokrmů.