Akce se uskuteční ve středu 29. listopadu od 17 hod. ve Vojtěšce (vchod vlevo od kapitulní síně) ve Strakonicích. Kurz povede Miroslav Stecher (Nositel tradice lidových řemesel) z Českých Budějovic. Na výrobu fanfrnochu si buď můžete přinést svou vlastní nádobu (nutné, aby měla rozšířený okraj, aby na ní držel úvaz), koňské žíně a kůži, případně stuhu na ozdobu nebo si můžete předem objednat v muzeu džbán dovezený z keramičky v Hrdějovicích (malý stojí 140 Kč, velký 240 Kč).

Na místě bude k dispozici koženka, provázek a umělé žíně (silný vlasec). Je volných posledních několik míst. Vzhledem k omezené kapacitě je nutné nahlásit se předem. Zájemci se co nejdříve hlaste na: irena.novotna@muzeum-st.cz, nebo zavolejte na tel. 380 422 609.

Co je fanfrnoch?

Fanfrnoch, také famfrnoch, bukač, bukál nebo brumbál je starodávný český lidový rytmický hudební nástroj, původem z Chodska. Patří do skupiny bicích nástrojů blanozvučných (membranofony), s neurčitou výškou tónu.
Muzeum středního Pootaví zve zájemce na výrobu staročeského nástroje fanfrnoch.Je to hliněná nebo plechová nádoba která je potažena napnutou měchýřovou blanou kůží a uprostřed je provlečen svazek žíní (zpravidla dva žíňové provázky). Čím větší nádoba, tím má fanfrnoch hlubší, silnější tón, naopak menší nádoba dává nástroji tón vyšší. Na nástroj se hraje taháním za žíně navlhčenými prsty, které třením vydávají specifický tón. Nástroj drží hráč zpravidla mezi koleny a hraje střídavě levou a pravou rukou.Fanfrnoch se hodí nejen k doprovodu lidových písní a koled, ale také např. při práci v hodinách hudební výchovy a podobně. (zdroj: wikipedie)