Jihočeské divadlo ovládlo první ročník ankety Deníku, v níž 50 osobností volilo Jihočeskou kulturní událost roku 2011. S deseti hlasy mu patří první místo, předběhlo tak i monstrózní akci Rožmberský rok, jíž patří stříbrná příčka. O bronz se dělí dva koncerty South Bohemia Jazz Festu.Hlasovali remomovaní hudebníci, divadelníci, kurátoři, galeristé, spisosvatelé, památkáři, šéfové muzeí i producenti. Překvapivé je, že v anketě, jejíž aktéři upozornili na 42 událostí, se neobjevilo hned několik důležitých počinů jako cena Anděl pro Pub Animals, comeback Oceánu či ocenění Magnesia Litera, jež získal Vladimír Papoušek.

Pořadí:

1. Akce Jihočeského divadla - 10 hlasů
2. Rožmberský rok - 8 hlasů
3. South Bohemia Jazz Fest - 3 hlasy

Největší překvapení: Plácido Domingo získal pouze dva body
Největší kuriozita: hlas pro Mutišov coby voňavou bylinkovou vesnici

GLOSA: Bere miliony, ale je kvalitní

Poblahopřát Jihočeskému divadlu se zde nejen sluší. Na první místo ho v anketě Deníku poslal mimo jiné hlas herečky respektovaného Divadla Continuo, což svědčí o tom, že za obří miliony, jež JčD dostává od města, dokáže dosáhnout kvality. Jiří Šesták a Martin Glaser budou mít možná jednou na nábřeží ceduli s nápisem Zasloužili se o Jihočeské divadlo: to, kam ho dotáhli a jaká jména přilákali, zaslouží standing ovation.

Druhé místo Rožmberského roku nepřekvapí. Znamená nicméně, že dobrého přinesla tato mamutí akce nemálo. Je to nejlepší odpověď všem škarohlídům (včetně autora sloupku), kteří se ušklíbali, když viděli, co vše letos získalo přídomek 'rožmberský'.

K číslům: jemně úsměvně působí, že hned 14 lidí hlasovalo pro své akce. Překvapily pouhé dva hlasy pro Dominga na MHF a Třeboňské pištce u papeže. Jde o první ročník ankety, proto stručně k bodování: představení Jihočeského divadla stejně jako různé rožmberské akce redakce spojila do jedné události. Někteří z hodnotitelů nedokázali vybrat jednu akci, což jsme nakonec respektovali a započítali vše zmíněné. Potěšilo, že z oslovených osobností nezareagovaly pouze tři. Asi nejvtipnější byla Olga Žampová s cenou pro voňavou náves a cenu Punker ankety získává Karel Skalický za odpověď, že víc než Rožmberkové ho potěšili bezejmenní pouliční hudebníci.

vaclav.koblenc@denik.cz

Odpovědi všech 50 osobností najdete v sobotním Deníku 31. prosince