Během hromadné razie při akci nazvané Volta stovky uniformovaných mužů a žen zasahovaly ve stejný čas na různých místech nejen v jižních Čechách ale i v Praze, Plzni, Ústí nad Labem či Mostě. Zadrženo bylo celkem devět osob. Poškozeným je v tomto případu podle mluvčího policie majora Jiřího Matznera stát, daňové podvody se vyšplhaly až na částku 108 milionů korun.

„Sedm lidí nejen Čechů ale i cizinců zejména v rámci Evropy jsme obvinili ze zločinu krácení daně. Skupina, která ovládala na 180 různých společností, se nelegální činnosti věnovala nejméně od ledna roku 2021 do října loňského roku,“ informoval s tím, že zajištěným pachatelům hrozí v případě prokázání viny trest odnětí svobody pět až deset let ve vězení.

Modus operandy a činnost těchto zločinců spočívala ve vystavování fiktivních dokladů. Měli se chovat jako novodobí otrokáři, zejména tím, že přeprodávali pracovní síly přes různé agentury. Do vedení společností si dosazovali vlastní lidi jako tzv. bílé koně.

Případ, co v kraji nemá obdoby

Během akce Volta došlo k:
- 12 domovním prohlídkám
- 17 prohlídkám nebytových prostor, například kanceláří a skladů
- Zadržení 9 osob
- Zajištění výpočetní techniky, datových úložišť, padělaných razítek lékařů, státních institucí, účetních dokladů i platebních karet
- Zabavení hotovosti v eurech i korunách ve výši 20 milionů
- Zajištění 9 luxusních aut značek Porsche, Mercedes, BMW či Audi (každé za 2-3 miliony, všechny vyrobené na zakázku)
- Zabavení financí na účtech ve výši 11 milionů

Během společné realizace zasahovalo celkem 37 různých jednotek. Ty zabavily podvodníkům luxusní zboží i finanční sumy v mnohamilionových částkách. Podle náměstka ředitele krajského ředitelství pro službu kriminální policie a vyšetřování Stanislava Popela jde o skutečně mimořádný případ. „Vše se podařilo odhalit na základě dlouhodobé nadstandardní spolupráce všech tří uvedených složek. Jde o závažný případ, za kterým je spousta mravenčí práce a z hlediska obsáhlosti a rozsáhlosti nebyl na území našeho kraje ještě vyšetřován,“ upozornil.

Při razii zajistili zasahující i další věci pocházející z nelegální činnosti jako šperky, prsteny, perly a luxusní hodinky, střelnou zbraň a třeba i nemovitosti v Itálii za 60 milionů. Jak doplnila kapitánka Lenka Kubálková z odboru hospodářské kriminality, na nekalé praktiky jako první upozornil zaměstnanec finančního úřadu z jihu Čech. „Případ souvisí s naším regionem zejména proto, že u nás došlo k odhalení, tedy k prvotnímu oznámení, konkrétně na Jindřichohradecku,“ upřesnila.

Stovky finančních kontrol

Generální ředitel Generálního finančního ředitelství, řídícího orgánu Finanční správy, Martin Janeček poděkoval za to, že se tak rozsáhlá skupina podařila rozkrýt a její činnost zastavit. „Ten rozsah případu je skutečně nedozírný, jen Finanční úřad pro Jihočeský kraj v něm řešil více než sto kontrol. Přišlo se na to v rámci kvalitní analytiky, tedy analýzy kontrolních hlášení zaměstnanci naší správy a za dalším rozkrýváním stojí i mnoho našich dalších útvarů,“ konstatoval s tím, že šlo zejména o fingování daňových přiznání. "Firmy v podstatě nechtěly odvádět DPH a tak ho proháněly řetězcem nastrčených bílých koní," popsal.

Nemalý podíl na akci má i Generální ředitelství cel. Jak popsal ředitel odboru pátrání Radek Fiala, celníci v rámci prověrky dokáží v těchto případech kvalitně a přesně detekovat online páchání nelegální činnosti a důležité podklady předávat policejním vyšetřovatelům. „Tento případ jasně ukázal, že projekt Kobra funguje na regionální i mezinárodní úrovni,“ míní.

Vyšetřování trvalo asi rok. Pro kriminalisty obviněním však případ nekončí, v rámci rozsáhlé mezinárodní podvodné činnosti hospodářská kriminálka dále pokračuje v šetření a na venek tak mohou vyjít další skutečnosti.

Tisková konference jihočeských policistů. | Video: Deník/Lenka Pospíšilová