Žena důvěřovala inzerátu od společnosti ČEZ. Ze svého telefonního čísla volala na nabídku, kterou našla na Facebooku. Obratem se jí telefonicky ozval údajný pracovník společnosti, podal jí vyčerpávající informace ohledně investic a zmanipuloval jí natolik, že na jeho doporučení vložila do systému své telefonní číslo a odeslala ke zhodnocení ze svého bankovního účtu částku 10 tisíc korun s tím, že bude následně kontaktována.

Po několika měsících ženě volal muž s informací, že má na kryptoúčtu výdělek přes 300 tisíc korun a zda má o peníze zájem. „Žena souhlasila s převodem peněz na její účet. Po dalších telefonních hovorech vložila do systému osobní údaje, kopii občanského průkazu a platební karty. Postupně ale zjistila, že cizí člověk má přístup nejen k jejímu telefonu, ale také k jejímu bankovnímu účtu, ze kterého jí bez jejího vědomí odčerpal necelých 50 tisíc korun,“ uvedla tisková mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková.

Internetový podvod. Ilustrační foto.
Podvodníci útočí: Žena z Prachaticka chtěla zhodnotit úspory, přišla o miliony

Tento případ navíc není ojedinělý. Podvodníci zveřejňují na sociálních sítích klamná reklamní videa, ve kterých zneužívají známé prosperující společnosti, ale také známé osobnosti a lákají lidi na výhodné investice. Pozor na tyto reklamy slibující rychlé zbohatnutí zveřejněné především na sociálních sítích. „Rozhodně nevěřte lidem, které neznáte, a to i přesto, že se představí jménem a vydávají se za zaměstnance společností. Budí dojem, že problematiku znají, jsou přesvědčiví, ochotní, milí. Ale nevkládejte na jejich doporučení do žádných systémů na internetu své osobní údaje, přístupová hesla k internetovému bankovnictví a podobně. Raději si sjednejte osobní schůzku s makléřem a buďte opatrní. Jen tak ochráníte své finance,“ varuje policejní mluvčí Jaromíra Nováková.