Požár byl nahlášen v 17.55 a krátce před sedmou hodinou ho hasiči dostali pod kontrolu. „Rozebíráme střešní plášť kostela. Cennosti z kostela evakuujeme do prostor, které zajistila starostka obce, aby se předešlo jejich dalšímu poškození během hasebních prací,“ uvedl po 19. hodině tiskový mluvčí jihočeských hasičů Vratislav Malý.

Nikdo nebyl zraněn. Na místě pracuje i vyšetřovatel požárů. Výše škody byla předběžně odhadnuta na 15 milionů korun.

Před 21. hodinou hasiči informovali, že se blíží k ukončení zásahu. Jednotlivé jednotky velitel zásahu postupně vracel na základny.

Asi sto metrů od kostela bydlí Vendula Nováková. Kouř valící se ze střechy svatostánku uviděla, když šla na procházku. „Byl to pohled k pláči, vždyť kolem kostela chodíme denně. Naštěstí byl už v tu dobu na místě místostarosta Jiří Hájek, který je hasičem. Věřím, že se z kostela podaří zachránit co nejvíce,“ řekla Vendula Nováková.

Požár kostela v Chlumu u Třeboně zachytila místní obyvatelka Vendula Nováková:

Požár kostela v Chlumu u Třeboně. | Video: Vendula Nováková

Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu u Třeboně stojí na kopci na náměstí a je výraznou dominantou obce. Podle turistických průvodců byl vystavěn v letech 1737–1745 majitelem chlumeckého panství hrabětem Janem Františkem z Fünfkirchenu.

Jan František prý dal kostel vystavět z vděčnosti Panně Marii za záchranu života. Scéna nešťastné události dne 31. 7. 1737, kdy byl hrabě spolu se zedníkem zavalen zřícenou klenbou střelnice, kterou nechal postavit poblíž svého sídla, je znázorněna v kopuli kostela.

V kostele údajně sedával na arcivévodské oratoři následník trůnu, arcivévoda František Ferdinand D´Este. Ten se tady naposledy setkal s krajany před odjezdem do Sarajeva, kde byl zavražděn v předvečer první světové války. V kostele dodnes stojí nábytek, který arcivévodu pamatuje; např. je zde křeslo, ve kterém sedával.