Takzvaná levobřežní cesta okolo Vltavy a posléze Berounky začíná pod Barrandovským mostem. U loděnice se vydáte cyklostezkou na Radotín, kam se dostanete podjetím Lahovického mostu.

Benefit pro předplatitele:
e-kniha Cyklodeník. Pouze při nákupu předplatného na 3 nebo 12 měsíců. www.denik.cz/predplatne

Cesta podél Vltavy vám bude ubíhat tak pěkně, že si ani nevšimnete, že se řeka proměnila z Vltavy na Berounku.

Soutok není z cesty vůbec vidět a museli byste se dostat na Lahovický most, abyste měli rozhled.

Jízda okolo Berounky je velmi příjemná a ocení to jistě i vaše ratolesti.

Helfenburk
Ze Strakonic kolem hradu i rybníků

Za přístavem Radotín pojedete na Černošice, dále na Dobřichovice a cyklostezkou na Řevnice, kde dojedete až k jezu. Za železničním přejezdem se vydáte na Zadní Třebáň k nádraží, přemístíte se podchodem pod železniční tratí a půjdete přes lávku na Hlásnou Třebáň. Odtud už se po třech kilometrech jízdy dostanete do obce Karlštejn, kde se za parkovištěm vydáte do kopce k cíli vaší cesty, hradu Karlštejn.

Hrad Karlštejn byl založen v roce 1348 a zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. Jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních kaplí. Stavebně byl hrad dokončen v roce 1365, kdy byla vysvěcena kaple sv. Kříže ve Velké věži.

Důležité pro vás je, že městys Karlštejn je pěší zónou, takže cyklisté tu musí své kolo až k hradu vést. Na nádvoří hradu jsou pak u třetí hradní brány umístěny stojany, kde můžete svá kola odstavit.

Obnovená chata Libušín
Radegastovým okruhem na malebné Pustevny a do beskydských lesů

Pokud už se vám nebude chtít šlapat do pedálů, můžete se na zpáteční cestu vydat i se svými koly vlakem.

Korunovační klenoty

Na počátku husitských válek byly na hrad Karlštejn převezeny z bezpečnostních důvodů české korunovační klenoty. Ty zde s krátkými přestávkami zůstaly uloženy téměř 200 let. Stavebně byl hrad po roce 1480 upraven pozdně goticky, v poslední čtvrtině 16. století potom renesančně.

Při poslední stavební úpravě z konce 19. století, vedené arch. Josefem Mockerem v duchu purismu, hrad získal dnešní vzhled.

Koněpruské jeskyně

Pokud už budete na Karlštejně, vyplatí se zvážit návštěvu Koněpruských jeskyní. Představují nejdelší jeskyně v Čechách staré desítky milionů let s unikátní výzdobou. Zblízka uvidíte například proslulé Koněpruské růžice, fascinující sintropády i další rozmanité krápníkové útvary. V jeskyních je také výstavka kosterních nálezů a zavítáte i do tajné středověké penězokazecké dílny.