Pro dlouholetou jedničku v brance strakonických hokejistů Romana Špilera byla letošní sezona hodně zvláštní.

Mezi tyčemi se totiž objevil jen v jediném zápase. Většinu času strávil na střídačce v roli asistenta trenéra Pavla Hejla. Ale nic takového neměl v plánu. „Nestíhal jsem pracovně. Jezdil jsem do Prahy, vracel se každý den unavený a nestíhal jsem tréninky. Hokeji jsem se nemohl věnovat tak, aby to za něco stálo," vysvětlil.

Mužstvo se tedy snažil podpořit alespoň jako pomocná ruka trenéra Pavla Hejla. Hokej okusil z druhé strany – ze střídačky. „Snažil jsem se odvést maximum alespoň v této pozici asistenta, i když neoficiálního," uvedl. Například v posledním kole základní části ve Veselí nad Lužnicí chyběl z pracovních důvodů trenér Pavel Hejl, asistent Marek Kloud byl na ledě a role kouče tak dokonce připadla na něj…

Jeho úkolem coby asistenta bylo sledovat hru, dát hráčům i brankářům radu. „Člověk za ta léta zná hráče soupeře, snažil jsem se radit, jak neinkasovat a co si pohlídat."

Zkušený gólman k roli na střídačce uvedl, že byl kolikrát nervózní. „Je hrozné, když nemůžete z této pozice nic ovlivnit přímo na ledě – je to něco úplně jiného. Musí se na to zvyknout. Trenér to má obrovsky těžké! Musí poskládat útoky a dobře střídat. Když se mu to nepovede, může se i prohrát."

Strakonice skončily v sezoně ve čtvrtfinále play off, kde je vyřadil Písek. „Za play off musíme být rádi. S takto radikálně omlazeným kádrem to bylo maximum. Jen škoda, že jsme dostali tolik gólů. Vycházely z kvality píseckých hráčů a jejich herní pohody," narážel na patnáct inkasovaných branek ve dvou duelech (0:6 a 3:9). Je přesvědčen, že jeho spoluhráči hráli, na co měli. A vidí v týmu budoucnost.

Bude Roman Špiler u toho? Přímo na ledě? „Snad bych to měl v práci zvládnout a chtěl bych ještě alespoň jednu sezonu chytat. Půjdu do letní přípravy, bez ní to nejde. Jinak totiž chybí síla a na ledě je to znát," uzavřel zkušený brankář. V ročníku 2014/2015 se postavil do branky v utkání proti Vimperku ve 12. kole. Doma tým podlehl 4:5.