V situaci, kdy za sebou mají tři porážky, z toho dva debakly (2:9, 4:9), jedou strakoničtí hokejisté v sobotu k derby do Písku. Ten je aktuálně v čele krajské ligy.

Do konce základní části ještě zbývá pět kol a Strakonicím jde o udržení se v nejlepší osmičce. Momentálně jsou sedmí, když na osmou Žirovnici mají k dobru tři body a na devátý Humpolec pět bodů. Čeká je tak ještě tuhý boj o účast ve vyřazovací části.

Písečtí budou usilovat o natažení vítězné šňůry. Neprohráli už sedm utkání v řadě. „Do zápasu půjdeme v roli favorita, kterou chceme potvrdit," dokládá dobré rozpoložení svého týmu asistent trenéra Jan Kudrna.

Jak už bylo zmíněno, situace v táboře soupeře je naprosto odlišná. Strakonice mají za sebou dva debakly. Naposledy prohrály v Českém Krumlově 2:9 a doma s David Servisem České Budějovice 4:9. „Nedaří se nám. Věřím ale, že v derby bychom se mohli odrazit k lepším výsledkům," zamýšlí se kouč Pavel Hejl.

Písek favorizuje hlavně tabulkové postavení. Ale specifičnost derby toto často smazává. „Nechci na to spoléhat. Ale věřím, že by to tak mohlo být. Očekávám od hráčů zvýšené nasazení," zmiňuje Pavel Hejl a pokračuje: „Snad nějaký bod urveme, i když to bude velmi těžké. Písek teď vyhrává, hraje dobře v útoku i obraně a je momentálně v laufu."

Jeho protějšek Jan Kudrna derby zvýšenou pozornost nepřikládá. Písek se na sobotní duel chystá připravovat jako na jakékoliv jiné utkání. „V krajské soutěži je pro nás derby prakticky s půlkou týmů," podotýká asistent kouče Romana Vlčka.

Domácí se plánují plně soustředit jenom na svůj výkon. Soupeři se nechtějí přizpůsobovat. „Hrajeme doma, do zápasu půjdeme s tím, abychom diktovali tempo," zdůrazňuje Jan Kudrna.

Recept na Strakonice vidí v první řadě od zabezpečené obrany. Po útočnících spolu s kolegou bude požadovat, aby se zodpovědně vraceli. „Když tohle splníme, přijdou i třešničky v podobě vstřelených branek," má jasno.

Strakoničtí plánují vsadit na trpělivost. Chtějí se vyvarovat zbytečných faulů a chodit do protiútoků. „Budeme se snažit z nich nějaký gól vstřelit a bojovností uhrát nějaký bod," sděluje Pavel Hejl.

V sestavě domácího Písku visí otazník pouze nad startem obránce Davida Mazance, který má problémy s loktem. Strakonickým budou chybět obránce Jan Srb a útočník Martin Pangrác.

Pokud Písečtí proti odvěkému rivalovi uspějí, udrží se na prvním místě. Pozici lídra krajské ligy neberou ale nijak prestižně. „Loni také mužstvo vyhrálo základní část a poté v play off vyhořelo," připomněl Jan Kudrna.

Na postavení v tabulce se snaží koukat spíše pragmaticky. „Chceme vybojovat co nejlepší pozici pro vyřazovací boje, abychom měli co nejvíce výhodu domácího ledu."

A je jasné, že z prvního místa je výchozí pozice úplně nejlepší. „Tabulka je ovšem velmi vyrovnaná. Před měsícem jsme byli čtvrtí či pátí, teď po vítězné šňůře jsme se však vyhoupli nahoru," konstatuje Jan Kudrna.

Sobotní duel mezi Pískem a Strakonicemi začíná v 18 hodin. V prvním vzájemném duelu vyhrál Písek na konci října na Křemelce 3:1.