V neděli 16. února 2014 strakoničtí hokejisté a nimi dva tisíce (!) fanoušků na Křemelce bouřlivě slavili. Vyřadili favorizovaný Písek a postoupili na jeho úkor do finále play off krajské ligy.

Přesně po roce hrají se stejným soupeřem, tentokrát ale už ve čtvrtfinále. Náboj derby ale bude stejný. Tak jako vždy. A favoritem je opět Písek!

V pátek od 19 hodin se na jeho ledě hraje první bitva, v neděli od 17 hodin je na programu odveta. Pro jednoho ze soupeřů to může být poslední utkání v sezoně. Nejpozději se rozhodne příští středu v Písku.

Karty jsou rozdány jasně.

Kouč Strakonic Pavel Hejl si Písek v play off přál. „Derby kluky vždycky připraví, jsou natěšení – bude to vyhrocený souboj. Jsme rádi, že nemusíme cestovat a diváci si přijdou také na své."

Písečtí se na souboj s rivalem také těší. „Série nabídne fanouškům pikantní podívanou. Bude to zajímavé, osobně se těším. Derby má vždy náboj. Když si vzpomenu na náš poslední vzájemný zápas v základní části, půjde určitě zase o vyhecované duely," zmínil se hrající asistent trenéra Písku Jan Kudrna.

Na loňský souboj mají Strakoničtí příjemné vzpomínky. „Vzpomínáme na to rádi, nyní to ale musíme hodit za hlavu. Písek je v jiné sestavě a jiném rozpoložení, má jiné gólmany. Stále patří k těm lepším mančaftům, my mu to chceme ale znepříjemnit," zdůraznil Pavel Hejl.

V základní části této sezony Písek vyhrál oba zápasy. Venku 3:1, doma 5:1. Co udělat, aby tentokrát Strakoničtí uspěli? „V Písku musíme být trpěliví. Hrát svoji hru a nenechat se rozhodit rozhodčím, zbytečně vylučovat, mlátit do plexiskla. To jsme předvedli minule. Co se týče domácího duelu, v něm jsme měli smůlu – dlouho byl stav vyrovnaný a až v závěru soupeř rozhodl. Musíme udržet svůj systém celých šedesát minut, dohrávat souboje a nedat soupeři nic zadarmo," popsal strakonický trenér.

Písečtí se před play off zaměřovali na přesilovky. „Potřebovali jsme je vypilovat," řekl kouč Roman Vlček. Týmu se podle jeho dalšího vyjádření podařilo během sezony vylepšit fyzičku. „Letní příprava nebyla skoro žádná, ale pravidelný trénink už je nyní znát," dodal Vlček.

V sestavě Strakonicím bude chybět útočník Michal Bazgier, který je na horách, stejně tak Tomáš Křenek. Otazník visí nad startem obránce Jana Kašpara, který má problémy s kolenem. Pavel Hejl se však nebrání dát šanci jiným mladíkům. „Dušan Vlček minule ve Veselí nad Lužnicí sehrál výborný zápas a nebudeme se bát nasadit ho i do play off," konstatoval.

A jaký má vzkaz pro veřejnost? „Ať nás lidé přijdou podpořit, kluci jsou natěšení a věří v diváckou podporu. Určitě to jen neodkloužeme, chceme Písek vyřadit. I když byly některé zápasy v základní části špatné, budoval se tady mančaft a účast v play off je bonbonek. Pokud postoupíme dál, bude to nádhera," uzavřel.

Program

1. utkání – pátek 13. února:
Písek – Strakonice (19 hodin)
2. utkání – neděle 15. února:
Strakonice – Písek (17 hodin)
3. utkání – středa 18. února:
Písek – Strakonice (18 hodin, hraje se při stavu série 1:1)

Horní tribuna 
se otevírat nebude

Vyřazovací část a derby s Pískem obzvlášť přiláká do hlediště na Křemelku stovky diváků. A dá se počítat, že jich dorazí více než tisícovka (loni na semifinále dorazilo 2000 fandů). Horní tribunu ale strakonický klub otevírat nebude vzhledem k připravovaným technickým úpravám, které souvisejí s požární bezpečností. Klub věří v podporu diváků a posílí proto na neděli pořadatelskou službu tak, aby došlo k bezproblémovému zaplnění stadionu. Apeluje současně na fanoušky, aby dorazili včas.

Písečtí mají lepší přesilovky i oslabení

Hokejisté Strakonic hráli v základní části 170 přesilovek a dali v nich 20 gólů (úspěšnost 11,76%). Písečtí hráli 122 přesilovek a vstřelili 31 branek (25,41%). V oslabení byli Strakoničtí 153x, inkasovali 27 branek (82,35%); Písek 129x a dostal 16 gólů (87,60%). V početní nevýhodě daly Strakonice 9 gólů, soupeř 8. Uvádí to www.hcstrakonice.cz.

Při remíze následuje nejprve prodloužení

Pokud utkání play off skončí v základní hrací době nerozhodně, hraje se desetiminutové prodloužení bezprostředně po tříminutové přestávce. Družstva hájí stejné branky jako ve třetí třetině. V prodloužení hrají týmy v počtu čtyř hráčů a s jedním brankářem. Pokud v prodloužení nepadne gól, následují samostatné nájezdy.