Veleúspěšná sezona! Jinak ji nelze nazvat. Strakoničtí hokejisté si v ní totiž zajistili právo účasti ve II. lize. Ve středu na ledě České Lípy vyhráli rozhodující třetí duel baráže 5:3 a celou sérii 2:1 na zápasy. Nyní je jen otázkou, jestli klub bude chtít vyšší soutěž hrát.

„Zažil jsem ve Strakonicích čtyři roky a žádný nebyl propadák. Letos jsem jako hlavní trenér dosáhl nejvíc, co jde v krajském přeboru. Povedlo se nám něco, co jsme ani nečekali. Je to zásluha kluků, klobouk dolů před nimi,“ hodnotil spokojený trenér Václav Křivanec.

Na druhé straně byl pochopitelně smutek. „Zklamání je obrovské, samozřejmě. Kluci na ledě ale za tenhle neúspěch nemůžou. Oni sami ne,“ konstatoval Pavel Lassig, domácí trenér, který překvapivě opět stál na domácí střídačce, přestože byl údajně před odjezdem mužstva do Strakonic jednatelem klubu odvolán. Ale nechyběl na ní ani právě onu sobotu dodatečně povolaný kouč Miroslav Kanis.

„Kdo vstřelí první gól, ten se uklidní a vyhraje,“ prorokoval před utkáním strakonický lodivod Václav Křivanec. A nakonec měl svým způsobem i pravdu.

Strakoničtí šli do vedení v 6. minutě, kdy domácí Adámek „namazal“ puk přímo na hokejku Černému a ten se nemýlil. Za necelých sedm minut po přesné dorážce nikým nekrytého Černého slavili Jihočeši druhý gól.

Jenže Českolipské hned záhy vrátil zpět do hry důrazný Jakeš a v 17. minutě přetavil hrubku zadáků ve strakonickém obranném pásmu Příhoda – 2:2. „Od začátku jsme hráli to, co jsme si řekli. Šli jsme do zápasu s pokorou a brzy vedli o dva góly. Po vyrovnání jsme spadli zpátky na zem,“ konstatoval Křivanec.

V prostřední části byla k vidění oboustranně opatrná hra – žádný z rivalů nechtěl udělat chybu, avšak v čase 34:21 ji udělali Strakoničtí. Ukázkovou souhru Jakeše a Šulce před gólmanem Špilerem dokonal Cafourek – 3:2.

„A jdeme do nííích! Lípáá,“ ozývalo se stále častěji z úst v té době natěšených českolipských fandů. Ti ale museli zároveň uznat, že jejich soupeř do konce druhé třetiny několikrát velice nebezpečně zahrozil a nebýt několika efektních zákroků brankáře Holeše, bylo by rozhodnuto mnohem dříve. „Měli jsme hodně šancí, ale trefili se jen domácí,“ řekl strakonický kouč.

V závěrečné periodě se už naplno projevila fyzická únava domácího mužstva, jež navíc nedokázalo využít ani jednu z nabídnutých přesilových her. Jihočeši šťastně srovnali na začátku 44. minuty po náhodném nahození od modré čáry z hole Kozmy, aby za dalších pár minut využili početní výhodu čtyři proti třem díky vyšachování obrany a střele z hokejky Šulčíka.

Vítězná barážová definitiva o II. ligu pro Strakonice přišla necelých pět minut před koncem, zpoza branky překvapil gólmana Holeše Kozma.

„Celý zápas nás držel brankář Špiler, který v závěru doslova čaroval. Poděkovat chci také fanouškům, kteří za námi přijeli. Moc nám pomohli. Na některých klukách, hlavně těch starších, bylo vidět, že se na důležitý zápas umí připravit – prim hráli Kozma a Pitel. Ale jmenovat bych musel i další. Je to úspěch celého týmu,“ uvedl Křivanec.

„I přes porážku musím kluky za jejich přístup pochválit. Vždyť odehráli tři zápasy během jediného týdne pouze ve dvanácti lidech, a proto jim síly pochopitelně ubývaly. Strakonicím k výhře gratuluji, protože byla zasloužená,“ shrnul českolipský kouč Pavel Lassig.

Fakta

Baráž o II. ligu – 3. zápas: Česká Lípa – Strakonice 3:5 (2:2, 1:0, 0:3). Branky: 14. Jakeš (Bauer), 17. Příhoda, 35. Beneš (Jakeš) – 6. Černý, 12. Černý, 44. Kozma, 48. Šulčík, 56. Kozma. Konečný stav série: 1:2.

Strakonice: Špiler – Hřebíček, Všetečka, Lusk, Kloud, Kovář, M. Procházka – Pitel, Šulčík, L. Papež – Kozma, Černý, K. Procházka – D. Papež, Hora, Binder. Střídali Hrubý a Kopecký. Připraven byl náhradní gólman Tábor.

RADEK VALENTA
MILOŠ VRÁTNÝ