S napětím očekávané derby v krajské hokejové lize je tady.

Radomyšl vs. Strakonice.

Nováček vs. dvojnásobný vítěz z předešlých sezon a finalista minulého ročníku.

V aktuální tabulce pak čtvrtý vs. první.

Derby nemívá favorita, podle výše uvedených faktů se ale zdá, že v roli outsidera bude přece jen domácí Radomyšl. I aktuální forma hovoří pro Strakonické. Dosud prohráli jen jednou, posledních sedm utkání v řadě vyhráli.

Naopak Radomyšl po skvělém úvodu ztratila dech, ze tří předešlých zápasů odešla poražena. Například v minulém kole doma nestačila na poslední Velkou Radouň.

Teď ale může být vše jinak. Právě specifičnost derby vše stírá. Možná nejvýznamnější roli může hrát motivace, respektive přemotivovanost.
Hráči se znají. Někteří ještě nedávno hráli za Strakonice – gólman Jakub Myslivec, Petr Stropnický a Jakub Šimoník. Strakonickými hráči jsou stále Marek Hrubý a David Pavlíček, u Otavy působil i Vít Křišťan. Všichni nyní v dresu protivníka…

Co rozhodne?

„Psychika bude hrát svoji roli, kdo jak bude namotivovaný či přemotivovaný,“ souhlasil trenér Radomyšle Radek Volf. „Ale věřím, že derby se odehraje čistě ve sportovním duchu a nevidím důvod, proč by tomu mělo být jinak,“ konstatoval. Dále bude podle jeho slov rozhodovat to, jak si kdo bude plnit úkoly ve hře a individuální schopnosti hráčů obou týmů. „Čekám vyrovnaný zápas, moc gólů ale asi nepadne,“ tipoval Volf.

Jak to vnímá trenér Strakonic Václav Křivanec? „V každém týmu jsou zkušení hráči, kteří mají třeba z ligy s derby zkušenost. Ti by to měli psychicky zvládnout. Záleží, jak ti mladí. Motivace nikomu z hráčů chybět nebude, spíše to bude o tom ji ukrotit. Přílišná motivace škodí. Budeme říkat hráčům, aby se soustředili na hru,“ vysvětlil kouč. „Všichni se těšíme. Okresní derby – ty zápasy jsou vždy výjimečné.“

Radek Volf vidí jako favorita Strakonice. „Určitě. Daří se jim, nepřišla na ně krize a jsou dlouholetým účastníkem soutěže,“ vyjmenoval důvody. Václav Křivanec souhlasí, že vzhledem k tomu, že mužstvu pod jeho vedením se daří, zatímco Radomyšl klopýtá, je tým od Otavy mírný favorit. „Ale právě když teď má soupeř černou sérii, vyburcuje se ještě víc. Do zápasu určitě půjdou s čistou hlavou. Zápas se může vyvíjet opačně než podle papírových předpokladů. Doufám ale, že to tak nebude,“ prohlásil Křivanec.

Nálada v domácím táboře je i přesto, že se momentálně nedaří, dobrá. „Musíme se vrátit ke hře, kterou jsme praktikovali na začátku sezony,“ zdůraznil Radek Volf.

Kompletní týmy

Radomyšl by měla být kompletní a představit by měla také posily. Obránce Davida Pavlíčka z juniorky Písku, který je podle Volfa nejlepším bekem juniorky, a útočníka Milana Silbernágla z Milevska. Oba mají střídavý start. Posilou je i útočník David Míka, asistent u A–mužstva Písku, který ale hrát nebude.

Strakonickým bude chybět jen Bartoš, který se v předešlém utkání zranil. A vypadá to na dlouhodobější absenci kvůli kolenu. „Máme dvanáct kvalitních útočníků, jeden se nechá nahradit. V obraně bychom měli být kompletní,“ zmínil se Křivanec.

Oba trenéři očekávají a mají zprávy o tom, že se do Písku chystá řada fanoušků ze Strakonic a samozřejmě z Radomyšle. „Přijdou i lidé z Písku, určitě to bude pěkná návštěva,“ věřil Radek Volf.

„Přeji všem divákům, aby se bavili hokejem a odnesli si krásný zážitek. Věřím, že se bude hrát hokej a nesklouzne to k nějakým šarvátkám. K tomu musí přispět i rozhodčí,“ řekl Václav Křivanec.

Zápas Radomyšl – Strakonice začíná v sobotu v 17 hodin v písecké hale. Aktuální bodový rozdíl mezi soupeři je devět bodů.

Srdcem v Radomyšli i ve Strakonicích…

V HC Strakonice je Roman Heimlich člen výboru a vedoucí mužstva. Radomyšl je ale jeho srdeční záležitost. „Pocházím z Radomyšle, hrál jsem za ni krajský přebor a asi patnáct let ji trénoval,“ přiblížil. V roce 2007 jím vedený tým vyhrál double, tedy okresní přebor i pohár. Poté ji ještě jednu sezonu vedl, než skončil. Ve Strakonicích je od jara 2007. Jak bude Heimlich prožívat derby? „Fandím oběma klubům, teď jsem však ve službách Strakonic… Jsem přesvědčen, že by měl být k vidění kvalitní hokej, oba týmy hrají útočně.“