Na místním zimním stadionu se již leskne ledové zrcadlo, což je signál, že se blíží zahájení přípravy strakonických hokejistů všech kategorií. V rozhovoru to potvrzuje Roman Heimlich, vedoucí družstva mužů a člene výboru HC Strakonice, o.s.

Ve Strakonicích se na zimním stadionu o víkendu již zalesklo ledové zrcadlo, kdy začínají strakonické týmy s přípravou na ledě?

Příprava se bude rozbíhat postupně od počátku srpna. Jako první vyjedou na led 3. srpna dorostenci a junioři. Muži začnou trénovat na ledě v sobotu 7. srpna. Od počátku srpna se také rozeběhne příprava našich ligových žáků 5. až 8. tříd.

Kdy začnou přípravné zápasy mužů?

První přípravné utkání sehrají muži v sobotu 28. srpna od 18 hodin doma ve Strakonicích s HC Příbram. Tento termín si tedy již mohou naši fanoušci v kalendáři zaškrtnout. Na další víkend nás pozvalo před zahájením druholigové soutěže na herní prověrku Milevsko. Do začátku krajské ligy sehrajeme pět přípravných utkání, mimo jiné nás čeká tradiční utkání s Vimperkem. Krajskou ligu zahájíme doma ve Strakonicích o pouti, 26. září s Rytíři z Hluboké.

Kolem systému letošního ročníku krajské ligy jsou prý nějaké nejasnosti…

Je to pravda. Je to dáno tím, že Český svaz ledního hokeje od letošní sezóny navrhl hrát mezi soutěžemi o postup a sestup baráže. V praxi by to mělo vypadat tak, že vítězové krajských lig by měli sehrát mezi sebou kvalifikaci a její vítěz by měl hrát baráž s týmy, které skončily na posledních místech ve skupinách druhých lig. Paradoxem je, že to dosud není definitivně schváleno!
Nicméně důsledek je takový, že je výrazně posunut termín nahlášení účastníka kvalifikace na termín 14. 2. 2011 a v tu dobu obvykle probíhalo v jihočeské krajské lize, která má dvanáct účastníků (nejvíce v ČR), čtvrtfinále play off. Aby se tedy stihla do tohoto termínu odehrát základní část i play off a byl znám vítěz krajské ligy, musela by být ukončena základní část již 16. ledna. A tento termín by znamenal pro oddíly, které se nedostanou do play off, již konec soutěže. To je samozřejmě velmi brzy, a tak se hledá řešení, jak soutěž prodloužit.
Jedním z navrhovaných řešení je, že do kvalifikace by šel vítěz základní dvoukolové části a ostatní týmy by pokračovaly v soutěži systémem play off, sehrané jako další pohárová soutěž. V současné době se k tomuto návrhu jednotlivé jihočeské kluby vyjadřují a výsledek, na čem se dohodnou, bude teprve znám.

Jak se vám tento návrh ČSLH líbí?

Nelíbí se nám vůbec. Baráž by měla být pouze mezi extraligou a 1. ligou a mezi 1. ligou a 2. ligou.
Vítěz kvalifikace bude v baráži s týmy z druhé ligy samozřejmě co do zkušeností ve velké nevýhodě. Nám to navíc termínově velmi ovlivnilo kvalitní jihočeskou krajskou ligu, kdy základní část a play off prověřily a připravily vítěze krajské ligy na účast v kvalifikaci, kde obvykle patřily jihočeské celky mezi nejúspěšnější.
Takže teď ještě musíme čekat na konečné rozhodnutí ČSLH a také Jihočeského svazu ledního hokeje o konečné podobě krajské ligové soutěže.

Jan Škrle