První hokejové krůčky dělal ve Strakonicích pod trenérem Josefem Kubíčkem. A vypracoval se mezi nejlepší útočníky, kteří kdy u Otavy hráli. Dokazuje to zařazení do nejlepší strakonické šestky století.

Martin Malkus (31) prošel řadou klubů, hrál I. ligu v Písku, Rosicích u Brna, Šumperku, Prostějově a Olomouci. Fanoušci si jej nejvíce pamatují ze slavné sezony 2004/2005, kdy Strakonice hrály o postup do I. ligy. Kariéru ukončil „doma“ po sezoně 2006/2007.

V rámci oslav sta let organizovaného hokeje byla vyhlášena nejlepší šestka strakonického hokeje, ve které také figurujete. Jak vnímáte tuto anketu, co pro vás znamená toto ocenění?
Každé ocenění mě těší. Co mě ale mrzí je, že jsem se o této akci dozvěděl až když se uskutečnila. Myslím, že z party, která byla v nejúspěšnějším hokejovém roce ve Strakonicích – sezoně 2004/2005 – by se oslav určitě zúčastnilo hodně hráčů.

Co považujete za svůj největší hokejový úspěch?
Sezonu, ve které se ve Strakonicích hrálo finále play off druhé ligy. V tom roce jsem měl v bodování úspěšnost v průměru minimálně co zápas to gól a nahrávka. Ale hlavně jsme byli od počátku považováni za špatný tým a přesto jsme dokázali nemožné i proti soupeřům, kteří v té době hráli ligu plně profesionálně.

Prošel jste řadou klubů. Na které angažmá nejraději vzpomínáte?
V první lize to bylo nejlepší v Šumperku, kde byla výborná parta a úžasná atmosféra při domácích zápasech. Ve druhé lize to bylo nejlepší doma ve Strakonicích.

Jak vzpomínáte na Strakonice?
Jenom v dobrém. A zvláště na úspěšný ročník 2004/2005, kdy se bojovalo o postup do první ligy, to byla nejlepší hokejová sezona, kterou jsem kdy zažil – výborný kolektiv lidí, perfektní kulisa fanoušků, po každém zápase show pro diváky. Jedním slovem paráda.

Máte na nějaké angažmá naopak hodně špatné vzpomínky?
Nejhorší to bylo ve druhém roce působení v Písku. Špatná politika klubu v čele s Janem Slivkou mě donutila odejít.

Sledujete i teď dění ve strakonickém hokeji?
Sleduji, zajímá mě, jak to doma s hokejem je. Pořád si myslím, že je to pro Strakonice sport číslo jedna.

V minulé sezoně Strakonice vyhrály krajský přebor a následně i kvalifikaci o druhou ligu. Myslíte si, že by mohly Strakonice někdy být zase druholigové?
Mohly. Ale aby to nebylo jen na jednu sezonu, tak je pro to třeba udělat dobrou základnu domácích hráčů. Dále sehnat silné sponzory a může se o tom začít uvažovat. Bohužel je nyní i špatný systém v této soutěži. Zápasů je přehnaně moc a když má člověk při tom chodit ještě do práce, mít čas na rodinu… To se prostě nedá.

Chodíte si ještě zahrát hokej, nebo už jste definitivně pověsil brusle na hřebík?
Hokej teď vůbec nehraji. Návrat na led mě láká, ale jediné místo, kde bych hrál, jsou Strakonice. Teď pracuji v Praze, bydlím u Mníšku pod Brdy a to je od Strakonic z ruky. Trochu si to vynahrazuji tím, že jsem začal hrát golf.

JAN PETRÁŠ