Kdo vás oslovil pro roli asistenta trenéra v českobudějovickém Motoru?
Václav Prospal. Když jsem tady vedl před čtyřmi roky juniorku, tak jsem měl Vaška na ledě. Často jsme se spolu bavili o hokeji, navštěvovali jsme se a byli jsme v úzkém kontaktu. Dva dny poté, kdy Motor vypadl v semifinále play off s Kladnem, mi Vašek zavolal, jestli bych s ním do toho nešel. Asi týden jsme se o tom bavili a zjistili jsme, že máme stejné názory na to, jak chceme hrát. Když jsme řešili obranné pásmo, tak jsme se shodli až neskutečně. Musel jsem se vyvázat z kontraktu v Polsku, ale neváhal jsem.

Nabídka z Motoru pro vás byla lákavější než Polsko?
Motor je organizace s neskutečnou historií, velkými možnostmi a perfektními diváky. Je lákavé být její součástí a pokusit se Motor vrátit tam, kam patří, což je extraliga. Vašek to zažil jako hráč, já jako trenér s Chomutovem. Vím, co je to za euforii a co to pro lidi znamená. Je to pro nás výzva a těšíme se na to.

Nebyl problém ukončit smlouvu v polské Polonii Bytom?
Nebyl. V Polsku je to nastavené tak, že ať dá výpověď klub, trenér nebo jakýkoliv hráč, tak platí dvoutýdenní výpovědní lhůta. Čtrnáct dní tam ještě musíte působit a pak můžete odejít. Hráči mi psali, že jsou zklamaní, protože jsem s nimi měl výborný vztah. Ale s Vaškem Prospalem nás pojí přátelství a na sto procent si věříme. K tomu Motor jako klub. To rozhodlo, že jsem se rozhodl odejít. I když přecházím z pozice hlavního trenéra na asistenta a finančně půjdu také dolů. S Václavem se ale budeme vzájemně obohacovat a půjdeme do toho srdcem. Tak to máme nastavené.Nepřicházíte do neznámého prostředí. V Motoru jste vedl juniorku v první sezoně po jeho obnovení.
Byla tady tehdy euforie. I po svém odchodu do Chomutova jsem Motor stále sledoval. Druhý rok se dostal do baráže a měli jsme ho velmi dobře naskautovaný. Možná to pro klub přišlo moc brzy a postoupil tak vysoko spíše z té euforie. Právě přes Motor jsme se do extraligy dostali. Měli jsme ho výborně nastudovaný a v baráži jsme s ním uhráli jedenáct z dvanácti možných bodů. Soupeři s ním naopak ztráceli.

Jak na ten necelý rok na jihu Čech vzpomínáte?
Skončil jsem předčasně a už bych to ani nechtěl moc komentovat. Je to historie. Člověk se z toho poučí. Je těžké, když máte v týmu manažerova syna. Když jsme se bavili o atributech, proč bych měl přijít, tak mi i Vašek Prospal říkal, že se mu líbilo, když jsem měl odvahu posadit syna manažera mládeže. Věřím, že teď už je to nastavené jinak. Tehdy to byla hektická doba. Extraliga se stěhovala do Hradce, tady vznikl nový klub a mládež byla oddělená. Nefungovalo to. Všechno zlé je ale pro něco dobré. Díky tomu jsem mohl odejít do Chomutova. Sice jsem skončil dřív, ale seznámil jsem se s Vaškem. Asi to tak mělo být. Každý má nějaký svůj osud a asi jsme se s Vencou měli potkat, vrátit se sem a věřím, že spolu zažijeme i postup do extraligy, po kterém toužíme.

Za svůj dosavadní největší trenérský úspěch považujete postup s Chomutovem do extraligy, i když jste tehdy působil pouze v roli asistenta?
Mám šest medailí z mládežnických mistrovství republiky, ale seniorský hokej je samozřejmě nejvíc. V Chomutově to byl parádní rok. Řekl bych, že můj kolega hlavní Břeťa Kopřiva je nedoceněný trenér. Nejvíc jsem se naučil od něj. Navíc jsme tam všechno celý rok konzultovali i s Vláďou Růžičkou, který v té době vedl národní mužstvo. Ten rok mi hodně dal. Byla to tehdy velká euforie a asi největší radost z práce. Tenhle mezník bych v Budějovicích chtěl ještě překonat. To znamená dostat se do extraligy a pak tam hrát důstojnou roli. Ale to jsme skutečně ještě daleko.

Jaká bude vaše úlohu v trenérském týmu?
Na nějakých rolích jsme s Vaškem domluveni, ale nejdříve bychom to chtěli sdělit týmu. Každopádně jsem rád, jakou důvěru mi dává a věří mi. Brzy by měl být realizační tým kompletní.

V současné době je Václav Prospal s národním týmem na mistrovství světa. O letní přípravu se starají kondiční trenéři. Vy jim pomáháte?
V tomto období se snažím především komunikovat s hráči. Poznat je, jak přistupují k tréninku při větším zatížení. Jak se s tím dokáží porvat, protože příprava na suchu je hodně náročná. S hráči hodně hovořím a vše konzultuji s kondičními trenéry. Letní příprava je na nich. Nezasahuji jim do ní nějakým obsahem tréninku. To je opravdu na nich a nemluvím jim do toho.

Na co se teď v průběhu letní přípravy nejvíce zaměřujete?
Zjišťuji toho co nejvíce o hráčích a bavím se s nimi. Chci je poznat po lidské stránce, protože Vašek Prospal nastoupí až desátého června. Mám na to prostor, protože když vedete trénink, tak se staráte o jeho organizaci. Takhle mám více času hráče poznávat. Z tréninků máme dobrý pocit. Posíláme videa a voláme si i s Vaškem, protože on chce mít všechno pod kontrolou. Navíc se potkáme příští víkend na trenérském semináři při mistrovství světa v Kodani, kde si předáme další poznatky.Podílíte se na tvorbě kádru?
Kádr je z větší části hotový. Na brankářském postu je jasno. V obraně řešíme ještě jednoho hráče. Je to otevřené, padesát na padesát. V útoku je více volných míst. Ve hře jsou ještě někteří hráči. Určitě sháníme top centra a diskutujeme i o nějakých variantách ze zahraničí. Zatím bych nechtěl uvádět konkrétní jména.

Příchod kanonýra Lukáše Endála z Havlíčkova Brodu je vaše práce?
S Lukášem se samozřejmě známe. Je to střelec, hodně mi jako trenérovi věří a máme dobrý vztah. Byli jsme v kontaktu, měl nabídky asi ze čtyř týmů, například i ze Slavie. Rozhodl se nakonec pro Budějovice. Je to pro něj výzva a chce ještě něco dokázat. Je to hráč pro první ligu, který koketoval i s extraligou. Spoustu věcí si uvědomil, výborně mu funguje rodina. Góly dával v každé soutěži. I v extralize za Pardubice a Slavii. Věřím, že je to hráč, který si produktivitu přenese i sem.

Na jak dlouho jste podepsal v klubu smlouvu?
Stejně jako Václav Prospal na dva roky.