Příprava hokejistů Strakonic na novou sezonu už běží. V úterý byl tým, který nově vede Jiří Beneš, poprvé na ledě. Oddíl bude opět stavět na vlastních odchovancích, mládež je pro něj proto velmi důležitá z celkového hlediska i do budoucna. Proto klub v této oblasti podniká kroky k co nejlepší výchově. Více k tomu řekl předseda oddílu Luboš Parkos.

Jaké jsou novinky v HC Strakonice před sezonou?
Začnu tím, že jsme stejně jako loni přihlásili všechny věkové kategorie, které se hrají – od druhé třídy po muže. Pátá až osmá třída bude hrát opět žákovskou ligu, nejvyšší soutěž této kategorie, dorost a junioři budou hrát krajskou ligu. Chtěli bychom hrát ligu, ale bohužel se stále potýkáme s odlivem hráčů do Písku, který může nabídnout ligu nebo extraligu. Ti nejlepší nám tedy odcházejí a to budeme muset do budoucna řešit. Povedlo se nám také sehnat grant na stavbu hokejové střelnice. Je to novinka, kterou v Jihočeském kraji nemá mnoho klubů. Na podzim by se měla střelnice v prostorách zimního stadionu postavit. V minulosti už se nám povedlo udělat a zařídit tělocvičnu.

O co přesně jde, jak byste střelnici přiblížil?
Vytvoří se kluzná plocha, na které se dá částečně také bruslit. Ta je oplocená nebo osíťovaná. Slouží k tomu, že si mladí hráči vezmou sto puků a střílejí. Navíc na ploše jsou různé přihrávače či překážky, musí tedy pracovat s kotoučem. A dá se trénovat jak v botách, tak v bruslích. Plocha má nějakých 15x6 metrů, takže jeden tým tam může v pohodě trénovat. Plocha se využívá především v létě, ale také třeba při individuálních trénincích hráčů. Tím se nám povedlo povýšit práci s dětmi a jejich tréninků.

Mládež je pro vás důležitá, na odchovancích nyní vlastně stavíte i tým mužů.
Ano. Ještě druhá docela významná věc, která se nám povedla ohledně mládeže, je, že jsme se přihlásili do grantu a získali jsme dotaci na šéftrenéra mládeže, který by zastřešoval hlavně bruslení školek, náborovou činnost 
a trenéry od první do čtvrté třídy. Nebylo úplně jednoduché takového člověka sehnat, nakonec jsme angažovali trenéra Jana Soukupa z Českých Budějovic. Měl by spolupracovat s Janem Rybáčkem, který zastřešuje pátou až osmou třídu. Myslím, že to bude velký přínos pro malé děti. Vnímáme to jako krok kupředu v kvalitě trénování.

Také jsem slyšel o možné spolupráci s Motorem České Budějovice ohledně mládeže. Jste  v nějakém větším kontaktu, nebo jde spíše o oťukávání?
Spíše oťukávání. Je to něco, co my bychom si přáli
 a co České Budějovice úplně nevyloučily. Svolaly všechny jihočeské kluby na sezení, kde představily své plány, že by chtěly být středobodem jihočeského hokeje, aby se tam stahovali ti nejlepší. Aby to bylo plánované a kluby si nevyzobávaly hráče. Motor by měl takovou představu, že by hrál nejvyšší soutěže v juniorech a dorostencích a vybral by si některé kluby ke spolupráci, aby se tam hrála ligová soutěž.

Takže jakási farma?
Dá se říci, ale je to hodně nadnesené. My bychom o takovou spolupráci stáli a České Budějovice neřekly ne. Uvidíme, možná se to v budoucnu podaří. Vždyť řada našich odchovanců působí ve větších klubech – oba Vráblíkové, Pašek, Ruda, Tintěra, Jiřinec, Káník, teď jde do Budějovic Škola.

A ještě tým mužů? Jaké jsou změny pro novou sezonu?
Jelikož Písek postoupil do druhé ligy, někteří hráči od nás odešli a zkouší to tam. Uvidíme, jak to dopadne. Jsou to Tomáš Růžička, Marek Hrubý a Milan Černý, který tady hrál. Zkoušel to tam i Martin Pangrác, jenže si obnovil zraněné tříslo. Pokud tito hráči uspějí, budou hrát v Písku, pokud ne, jsou to dlouhodobí hráči Strakonic a asi by se vrátili sem. 
A skončil Petr Ondrejec. Naopak přijít by mohl David Pavlíček ze Škody Plzeň. Největší změna je na postu trenéra, kdy na místo Pavla Hejla přišel Jiří Beneš, asistenta mu bude dělat již zmiňovaný šéftrenér mládeže Jan Soukup.

Úspěchy

HC Strakonice se může pochlubit dobrou výchovou hráčů. Několik z nich hraje také za reprezentaci.

Roman Tintěra (HC Motor České Budějovice) – extraliga staršího dorostu
Jakub Káník (HC Motor České Budějovice) – extraliga staršího dorostu
Patrik Škola (HC Motor České Budějovice) – extraliga mladšího dorostu
Matěj Kolda (HC Škoda Plzeň) – extraliga mladšího dorostu

Z dívek jsou v reprezentaci odchovankyně Tereza Vanišová a Veronika Bucifalová (získala dvouleté stipendium v Kanadě a bude od příští sezony působitv Ontario Hockey Academy).