Před rokem vás trápila záda, která vás nepustila ani na mistrovství světa v Praze. Minulou sezonu jste absolvoval bez zdravotních potíží?
Záda byla letos v pořádku a doufám, že to tak vydrží i nadále. Až do Vánoc jsem se cítil úplně v pohodě a také mi to vycházelo i bodově. To se mi opravdu dařilo a nějaký čas jsem vedl tabulku nahrávačů celé soutěže. O Vánocích mě začala zlobit kyčel a trošku se to zpomalilo. Každý hráč ví, že když není zdravotně na sto procent fit, tak to není ono. Na konci sezony jsem měl ještě otřes mozku. Nebylo to ale nic vážného a teď už jsem zase zdráv. Doufám, že mi to vydrží.

V uplynulé sezoně jste v NHL nasbíral čtyřicet bodů, čímž jste vyrovnal své maximum z roku 2014.
Moc bodů to není, ale bylo to skutečně nejvíc v kariéře (smích).

Tým Arizony či dříve Phoenixu hrál play off o Stanleyův pohár naposledy v roce 2012. Kde je hlavní příčina, že jste ani počtvrté za sebou nedosáhli na vyřazovací boje?
Čtyři roky jsme neudělali play off a vedení klubu už asi došla trpělivost, protože letos poprvé nastaly nějaké změny. Odnesl to generální manažer, kterého po sezoně vyhodili. Na jeho místo nastoupil teprve sedmadvacetiletý John Chayka. To je jasný signál, že klub už chce zase do play off. Sice probíhá obměna kádru, chtějí hrát s mladými, ale zároveň chtějí do play off.

Jaké to je mít manažera, kterému je o dva roky méně než vám?
Ještě se mi nestalo, abych jednal s manažerem o nové smlouvě a on byl mladší než já. Je to analytik, který vynalezl svůj počítačový software. Daří se mu, protože jinak by nedostal takovou důvěru. Všichni jsou s ním spokojeni, jak na sobě pracuje, chce se zlepšovat a být pro tým přínosnější. Uvidíme, jak se s s tím popere. V sedmadvaceti letech být manažerem, to pro něj bude velká zkouška.

Do kdy ještě máte v Arizoně smlouvu?
Ještě na příští rok.

Zatím jste v jiném klubu v NHL nehrál. Hodláte zde dohrát celou kariéru, nebo přemýšlíte spíše o změně dresu?
Za prvé musí být vůbec v klubu zájem, aby mě tam ještě chtěli. V tom případě se tomu nebudu bránit, protože už jsem tam odehrál deset let. Je lákavé odehrát celou kariéru v jednom týmu. Ale když nebude zájem, tak se budu poohlížet po nějakém klubu, který by měl šanci vyhrát Stanley Cup. Uvidíme po sezoně.

Týmový úspěch by vás hodně lákal?
Přesně tak. V roce 2012 jsme se dostali až do finále konference. To bylo super. Byli jsme jen krůček od postupu do finále celého Stanley Cupu, ale ten relativně malý krůček je ve skutečnosti pořádně dlouhý. Víc než si kdokoliv dokáže představit. Play off je hrozně dlouhé a náročné. I když jsme se dostali do finále konference, tak to nikoho nezajímá. Vítěz je jen jeden.

Podruhé vám kvůli zdravotním důvodům utekla účast na mistrovství světa. Letos se o vás mluvilo v tom smyslu, že do Moskvy pojedete prakticky najisto. Na čem to nakonec shořelo?
Pět zápasů před koncem soutěže jsem dostal loktem do hlavy a utrpěl jsem otřes mozku. Vedení klubu mi jasně řeklo, že mi nedoporučuje na mistrovství světa jet. Abych se hlavně vyléčil z otřesu mozku a byl připraven na další sezonu.

Pokud vám vedení klubu start na šampionátu nedoporučí, tak je to víceméně zákaz startu?
Asi tak. Dali mi jasně najevo, že by chtěli, abych do Ruska nejel. Mrzelo mě to, mistrovství světa jsem odřekl vždycky pouze v případě, když jsem byl zraněný. Zdraví je ale přednější.

Blíží se Světový pohár v Torontu. Potěšilo vás, že jste figuroval hned v první nominaci našeho týmu?
Samozřejmě jsem za to byl rád. Reprezentovat pro mě byla vždycky pocta. Zvlášť na takovéto akci, která je srovnatelná s olympiádou. Budou tady ti úplně nejlepší hráči. Myslím si, že to bude neuvěřitelný turnaj. Hlavně pro Kanadu, kde se bude hrát, ale i pro celý svět. Budou tam ti nejlepší z nejlepších a turnaj bude mít obrovskou kvalitu.

Byl jste na olympiádě v Soči. Světový pohár v kolébce hokeje ale bude ještě asi o kousek výš. Berete to podobně?
Nechci říkat, jestli je to lepší nebo horší než olympiáda. Účast na ní byl také mimořádný zážitek a jsem rád, že jsem si v Soči mohl zahrát. Světový pohár se ale bude hrát v Kanadě. Bude tam šest nejlepších týmů světa a k tomu dva složené výběry Evropy a Ameriky, který budou tvořit hráči do třiadvaceti let. Bude to zase něco nového, ale kvalitou minimálně srovnatelné s olympiádou.

Ve skupině máte Kanadu, USA a výběr Evropy. Je to hodně krutý los?
Těžká skupina to je. Ale na turnaji je jenom osm týmů a těžko se tam vybírá. Určitě budeme pasováni do role outsiderů. To je při pohledu na los asi každému jasné. Můžeme jen překvapit. Ale máme skvělý realizační tým a dobré mužstvo, takže se o to popereme.

Do role outsiderů váš tým pasuje i drtivá většina odborníků. Může to být výhoda?
Neřekl bych, že je to přímo výhoda. I když samozřejmě je lepší nastupovat z role outsidera. Ale rozhodně to tam nejedeme jenom odehrát. Do Kanady pojedeme s tím, že tam odevzdáme všechno, abychom nějaký úspěch udělali. Turnaj je to krátký a bude záležet na každém střídání.

Stačil jste ze zámoří sledovat také výsledky českobudějovického Motoru?
Koukám na Budějovice pořád. Jsem odtud a vyrůstal jsem tady. Přál jsem Motoru postup do extraligy a je škoda, že to nevyšlo. Doufejme, že se do několika let dostanou zpátky. Bylo by to třeba. Extraliga se tady vždycky hrála. Dobře však také vím, že je hrozně těžké postoupit. Zažil jsem to jako mladý kluk a tehdy jsem si ještě ani neuvědomoval, jak je postup složitý. Bylo mi nějakých sedmnáct let. Ale byl jsem tady pak ještě jednou, když byla stávka. Týmy v extralize jsou hrozně vyrovnané a není vůbec lehké postoupit.

Vaši pravou paži zdobí výrazné tetování. To je novinka uplynulé sezony?
Vždycky, když přibudou děti, tak něco přidám na ruku, abych na nic nezapomněl (smích).