Váš otec odehrál v českobudějovickém dresu pět sezon. Vzpomenete si na tu dobu?
V Budějovicích jsme se narodili brácha i já, ale už si na to nepamatuji. Odcházeli jsme z Budějovic, když mi byly dva roky.

Ale jak otec hrál si určitě pamatujete.
To samozřejmě ano. Pamatuji si, když hrál v Písku a také jsme byli společně v Německu.

S hokejem jste začínal doma v Písku. Kudy vedly vaše další hokejové kroky?
Z Písku jsem odešel do Slavie Praha a potom do Chomutova.

Váš mladší bratr Marek, který působí jako gólman v Nashvillu v NHL, odcházel z Písku do Plzně, vy do Slavie. Čím to, že jste nešli spíše přes Budějovice, což by se celkem nabízelo?
V dorosteneckém věku, když jsem chtěl odejít z Písku, tak v Budějovicích nebylo místo. A nebo prostě nebyl zájem. Tak jsem zkusil Plzeň, Slavii a Karlovy Vary. Nakonec jsem z těchto tří variant vybral Slavii.

Kolik jste toho v sešívaném dresu stihl?
Odehrál jsem tam dva roky v dorostu a jeden v juniorce. Potom jsem odešel do Chomutova.

V tom už měl prsty Jihočech Jaroslav Liška, jenž v Chomutově až do loňska dlouhé roky vedl mládež?
Pan Liška tam v té době ještě nebyl. Přišel až později.

Proč jste si vybral právě severočeské město?
Ve Slavii i v juniorce Slavie mě vedl pan Pešout. Šel pak trénovat do Chomutova a vytáhl si mě s sebou.

Většinu času jste působil na farmě v Kadani, ale v Chomutově jste si připsal také svých zatím jediných čtrnáct extraligových startů.
Sešlo se to tak, že v Chomutově měli nějaké zraněné obránce a k týmu přišel pan Čelanský, který mě vedl v Kadani. Tak jsem si mohl zahrát extraligu.

Poslední sezonu jste odehrál v Havířově. Jak se toto vaše angažmá seběhlo?
Bylo to hodně narychlo. V Kadani to nějak nevypadalo a potřebovali mě honem před sezonou někam umístit. V době, kdy se to řešilo, tak byl v Budějovicích zrovna plný stav. Co jsem měl další zprávy, tak ze strany Motoru byl zájem ještě někdy v prosinci, ale Havířov mě nechtěl a asi ani nemohl pustit.

Jak se vám hrálo proti Šumperku, na jehož střídačce stál jako trenér váš otec?
Bylo to moc hezké a na ty duely jsem se vždycky těšil. Bohužel jsme Šumperku odevzdali devět bodů a dokázali jsme ho jen jednou porazit. Alespoň to jedno vítězství jsme ale urvali, což mi táta nemůže zapomenout.

Bylo zvláštní nastupovat proti vlastnímu otci?
Bylo. Hrál jsem předtím proti bráchovi i proti strejdovi, ale proti tátovi ještě ne. Bylo to zase něco jiného.

Šumperk sestoupil z WSM ligy. Bude tam váš otec jako trenér pokračovat?
Nebude. Jednal i s Budějovicemi, že by sem šel k mládeži, ale to nedopadlo. Zatím čeká, co bude dál. Žádné angažmá nemá.

Jste stále hráčem Chomutova. Máte tam i platnou smlouvu?
Momentálně jsem bez smlouvy. Jsem ale hráčem Chomutova, takže kdyby o mě stál, tak na mě má právo jako první. Ale trénuji teď v Budějovicích a uvidí se, co bude dál.

Aniž bychom předjímali, tak vypadá to spíše na případné angažmá na jihu Čech?
Nechci předbíhat a něco zakřiknout. Zase až tolik do toho nevidím. Je to otázka spíše na vedení obou klubů, jak jsou obě strany domluveny. Já mám jenom stejné informace, které proběhly v médiích.

Lákalo by vás jako Jihočecha zahrát si v Budějovicích?
Určitě. Bylo by to moc pěkné. Mám to z Budějovic blízko domů, kluky tady znám a mám ke klubu vztah. Bylo by super, kdyby to vyšlo.

Byl jste v Chomutově a Havířově. Také pro soukromý život se jeví Budějovice jako příznivější destinace.
Chomutov a Havířov, to bylo víceméně stejné. Jediný rozdíl byl v tom, že v jednom městě jsou doly povrchové a ve druhém hlubinné. V Budějovicích jsem zatím krátce a navíc dojíždím domů do Písku. Město se mi ale moc líbí.

Hovořil s vámi už také trenér Stavjaňa?
Měli jsme krátký pohovor. Cíle jsou tady jasné. Víme, co chceme.

V Chomutově jste měl přece jen šanci zahrát si i extraligu, Motor hraje jen první ligu. Berete v potaz i tento fakt?
Určitě. Mám to ale nastavené tak, že než bych hrál třeba čtvrtou lajnu v extralize, tak raději budu hrát druhou, třetí nebo třeba i první v první lize. S tím, že je tady šance postoupit a vybojovat extraligu. V Chomutově bych asi nebyl v takové pozici, v jaké bych mohl být tady. Mám raději, když mohu hrát a jsem pro tým platný, než když jsem třeba jen napsaný na soupisce.

Jak jste vnímal jako soupeř atmosféru, která kolem budějovického hokeje panuje?
Je až neskutečné, co se tady kolem hokeje děje. Vždycky jsem se na zápasy v Budějovicích těšil. I proto, že jsem se tady narodil a mám k tomu všemu vztah.

Máte za sebou první tři dny letní přípravy s novým týmem. Byly podobné, jako bývají v jiných klubech?
Loni jsme v Kadani žádnou organizovanou letní přípravu neměli. Bylo to tam dost složité a svolali nás až někdy v polovině července. Připravovali jsme se prakticky sami. Teď se najednou zase účastním organizovaného tréninku a to je něco jiného.

Trénovat v kolektivu je lepší?
Určitě je to lepší než trénovat sám.

V přípravě letos chtějí hokejisté ČEZ Motoru odehrát zhruba osm přípravných utkání, což je méně, než bývalo v minulosti zvykem. „Tento počet si přáli trenéři. Kostra týmu zůstala stejná z loňska, takže není třeba tolik zkoušet. Mělo by to být dostatečné," vysvětluje provozní ředitel klubu Petr Sailer.
Jihočeši letos nebudou hrát Regionální pohár, který v posledních dvou letech vyhráli. „Trenéři si přáli hrát co nejméně zápasů se soupeři z naší soutěže," nabízí Sailer zdůvodnění.
Zatím má vedení klubu potvrzené čtyři přípravné duely. V pátek 5. srpna bude hrát doma s Kladnem, v úterý 16. srpna přivítá na svém ledě účastníka KHL Amur Chabarovsk, který bude na jihu Čech na soustředění. O dva dny později čeká Motor odveta na Kladně a ve čtvrtek 25. srpna bude hostit extraligovou Kometu Brno.
Další zápasy jsou v jednání. „Oslovili jsme třeba Salcburk a budeme jednat i s dalším rakouským klubem Lincem," uzavírá Petr Sailer.