Po odchodu extraligového Mountfieldu do Hradce Králové budějovický hokej neopustil a postavil se jako asistent vedle Radka Bělohlava na střídačku obrozeného prvoligového HC Motor. Ve středu společně povedou svůj tým v těžkém utkání v Ústí nad Labem (18).

Jak došlo k vašemu letnímu návratu z postu videokouče zpět na střídačku do role asistenta trenéra?
Loni jsme spolu s Radkem Bělohlavem dělali videopřípravu na jednotlivé soupeře pro trenéra Draisaitla. Myslím, že se to Radkovi líbilo, tak chtěl, abych v této činnosti pokračoval. I v rámci úspor jsem k tomu začal dělat rovněž jeho asistenta trenéra. Třeba i pan Hadamczik u reprezentace loni udělal to samé.

Takže vykonáváte současně dvě funkce. Kromě asistenta trenéra jste nadále i videokoučem?
Ano.

Je problém sehnat v první lize videozáznamy se zápasy vašich soupeřů?
V tom problém není. Kluby i v první lize mají povinnost natáčet všechny zápasy a po jeho skončení odevzdat soupeři DVD.

Chystáte pro trenéra úplně stejnou přípravu, jako tomu bylo loni v extralize?
Problém je v tom, že ještě nemáme celý potřebný počítačový program, protože všechno si odvezl bývalý majitel. Tento týden už bychom ale měli mít všechno potřebné a program bude nainstalován. Budeme tak mít o soupeřích daleko větší přehled. Je ale fakt, že kvalita záznamů v první lize není zdaleka taková jako v extralize. Často tam chybí třeba údaj o času, takže potom je se zpracováním mnohem více práce.

Největším problémem týmu je aktuálně koncovka. Může být na vině právě i absence kvalitnější přípravy u videa?
Rozhodně nám to pomůže. Je jednodušší určité situace ukázat v originále na videu, než je malovat na tabuli. Koncovka nás samozřejmě trápí. Je to problém. Ale proto jsme zvolili jednoznačnou cestu, že když góly nedáváme, tak je hlavně nesmíme dostávat. Chce to trpělivost a věřím, že branky přijdou. Klasickým příkladem byl hned první zápas s Havlíčkovým Brodem, kdy jsme tlačili, měli přes padesát střel, ale přesto prohrajeme. To už je lepší vyhrát pouze 1:0, ale mít tři body.

Po jaké době jste se vlastně vrátil na střídačku jako trenér?
Na dva zápasy jsem zaskočil v roce 2009, kdy byl odvolán trenér Tlačil a po něm nastupoval František Výborný. S Milanem Kupkou jsem o rok později končil sezonu u juniorů, kdy jsme se zachraňovali v baráži.

Je hodně náročné ve vašem věku každý den naskočit do bruslí a vyrazit na led na trénink?
Naopak. Je to pro mě příjemná změna. V každém případě. Být mezi mladými lidmi je fajn. Navíc všechny kluky, kteří jsou teď ve vedení klubu, znám velice dobře. V patnácti letech jsem je přivedl do střediska mládeže. Ať už Edu Turka nebo Radka Bělohlava. Trénoval jsem je, stali se několikrát mládežnickými mistry republiky a s nimi jsem jako trenér postupoval do extraligy. Když jsem od nich teď dostal nabídku, tak jsem ji jednoznačně akceptoval.

Jak máte rozdělené role na střídačce? Radek Bělohlav má na starosti útočníky a vy obránce?
Ne. Na střídačce si dělá Radek všechno sám. Já si jenom vedu poznámky, které konzultujeme po každé třetině. Nyní nastane moje hlavní role, že budu dělat videorozbory a analýzy utkání. Věřím, že to bude fungovat.

Přímo do utkání tedy ze střídačky prakticky nezasahujete?
Ne. To je Radkova záležitost. On si zápasy koučuje a musím říct, že velmi dobře.

Trenérem gólmanů je oficiálně Roman Turek. Vy jste také bývalým brankářem. Konzultujete spolu přípravu hráčů na tomto postu?
Řešíme to spolu. Už jsme měli s Edou dva speciální gólmanské tréninky a chystáme další. Máme tady tři kvalitní brankáře. To je třeba zdůraznit.

Po devíti odehraných kolech jste na sedmém místě tabulky. Panuje s tímto umístěním spokojenost?
Každopádně to mohlo být horší. Odehráli jsme jenom čtyři přípravná utkání, takže do nějakého šestého kola jsme se stále spíše sehrávali. Mužstvo si pořád ještě nesedlo. To musí všichni pochopit. Víme, že už lidi začínají být netrpěliví, že nehrajeme atraktivní hokej. Ale i teď s Mostem, kdybychom dali čtyři branky, tak by nikdo nemohl říct ani slovo.

Co říkáte divácké euforii, která momentálně v Budějovicích kolem hokeje panuje?
Je to něco úžasného. Lidi nám hrozně pomáhají.Na druhou stranu je strašná  škoda, když se dívám v televizi na nějaké derby Pardubice –  Hradec Králové a komentátor se neustále plete a říká budějovičtí hráči. Jsou to kluci, kteří vyrostli tady a řadu z nich jsem do Budějovic ještě jako sportovní manažer přivedl. Teď hrají za nějaký Hradec, to je smutné. Věřím, že někteří se určitě vrátí, ale bude to běh na dlouhou trať. Nemůže to být hned. Musíme být všichni trpěliví. Pro nás je teď důležité, že se boduje.

Čeká vás zápas v Ústí nad Labem. Co od tohoto soupeře očekávat?
Ústí je oproti předpokladům v dolní polovině tabulky. Je tam hodně mladých hráčů. Ze starších tam zůstali jenom Alinč a Roubík, kteří jsou velmi dobří v přesilovkách. Pokud víme, tak tam mají určité finanční problémy. Z hlediska hráčského by tam nemusel být tak velký entuziasmus. Je to ale tým, který potřebuje bodovat. Nebude to nic lehkého. Čekají nás teď tři náročné duely. Jedeme do Ústí, máme doma Boleslav a potom hrajeme v Olomouci. To jsou tři týmy ze špičky první ligy a musíme se na ně dobře připravit.