Cecile se věnuje umění prakticky celý život. Dříve se však věnovala dramatizaci, divadlu a později i studiu filmové tvorby v New Yorku, ovšem po smrti své matky ucítila potřebu nahradit obrazy a zvuky něčím hmatatelným. Začala proto pracovat s textilem a přízemi, se kterými si hraje jako malíř s barvou a vyšlapává si svou vlastní cestu v komplexním světě současného umění.

Malování přízemi

Umělkyně si pochvaluje především samotný hmatový rozměr tohoto umění, který považuje za střed své tvorby. Vždy chtěla vytvářet různorodé příběhy, které jsou nyní konstruovány díky průnikům různobarevných vláken.

Své kresby často zasazuje do aktuální situace
Že je kresba křídou na chodník pro děti? Omyl, umělce proslavila po celém světě

V porovnání se štětcem je však tento způsob vyšívání velice pomalým uměním, při kterém se donekonečna opakují velice podobné stehy. Její výšivky však otevírají nové možnosti práce s přízemi.

Obrazy z dětství

Po smrti své matky vytáhla Cecile Davidovici VHS kazety z dětství a začala se znovu a znovu prodírat událostmi, které se staly už hodně dávno. V procházení starých zážitků, které zdokumentovali její rodiče, našla pro svou současnou tvorbu spoustu inspirativních obrazů. „Začala jsem pracovat především s bavlnou a lnem, protože jsem zjistila, že tyto materiály mi evokují stejné teplo, které cítím, když si vzpomenu na své dětství,“ vysvětluje umělkyně.

„I proto jsem začala používat textil a svou tvorbu posunula trochu jiným směrem. Po matčině smrti jsem potřebovala začít vytvářet něco hmatatelného, co mi umožňuje zakotvit se v daném okamžiku. Cítím obrovskou touhu zvěčnit minulé okamžiky a zachytit vzpomínky podbarvené nepotlačitelnou nostalgií, nevinností a dětskými iluzemi,“ vysvětluje Cecile, která svá díla sdílí i na instagramovém profilu @ceciledavidovici. „Tato série pro mě byla velmi zvláštní. Bylo to jakési oživení vzpomínek novým osobním způsobem a byl to neuvěřitelný léčivý moment. Je to pro mne i způsob, jak vzdát hold mé matce a tomu, co mi předala,“ uvedla nedávno Cecile pro metalmagazine.eu .

Velmi dobrý byznys

Své výšivky, které jí většinou zaberou kolem pěti týdnů, Cecile i velmi úspěšně prodává ve svém obchodě ceciledavidovici.bigcartel.com. Díla, která naleznete v naší galerii, prodává mezi 4 až 9 tisící eur, což je v přepočtu asi 98 až 220 tisíc korun. Lze však zakoupit i levnější variantu její práce v podobě uměleckého tisku, u kterého se cena pohybuje kolem 60 eur, tedy něco málo pod 1,5 tisíce Kč.