Na přelomu devatenáctého a dvacátého století vznikl sbor pro obce Kožlí a Svobodka. V tomtéž čase vznikl i sbor ve Vahlovicích, Dvoreticích a v Laciné.

Během dalších let docházelo k postupnému slučování jednotlivých sborů až do současné podoby, kdy je působnost sboru dobrovolných hasičů Myštice shodná se správním celkem Obecní úřad Myštice. Sbor dobrovolných hasičů v Myšticích vznikl před 111 lety jako sbor obce Myštice, Střížovice a Nemželice. V srpnu roku 2008 proběhly v obci Sobotka oslavy 110. výročí založení sboru dobrovolných hasičů v Myšticích.

Oslavám přihlíželo téměř pět stovek diváků a účastníků, pozváni byli zástupci hasičských záchranných sborů ze Strakonic a Blatné a někteří členové Rady Jihočeského kraje.

Nechybělo zde vystoupení mažoretek, utkání mezi jednotlivými hasičskými družstvy ani hudební produkce.

K příležitosti oslav se dalo dohromady desetičlenné ženské družstvo, které v Myšticích oproti původnímu plánu působí dodnes a účastní se mnohých hasičských soutěží, ve kterých získalo řadu umístění. V současné době má sbor dobrovolných hasičů v Myšticích celkem 80 členů, dvě hasičská auta a další tři stříkačky.

Petra Nováková