Získali třetí místo v hasičské extraligové soutěži O hlubockého kapra v roce 2008 a v nočním poháru starosty Prachatic. Vyhráli v soutěži o pohár starosty Přechovic a Drachkova pro rok 2008. Jsou v čele Táborské hasičské ligy. To je jen něco málo z posledních úspěchů drachkovských hasičů.
Parta devíti mladíků ve věku od 17 do 22 let navázala v úspěších na své předchůdce, kteří už dnes závodí v kategorii veteránů.

O tom, že se poměrně mladý hasičský sbor, letos slaví 55 let, dokáže uplatnit i v praxi, svědčí jejich zásahy. „Dvanáct našich hasičů zasahovalo v polovině dubna při likvidaci požáru lesa v Drachkově. Bylo tady celkem šest sborů, my doplňovali vodu z návesního rybníka,“ uvedl starosta obce a zároveň dobrovolný hasič Miroslav Krčal.

K jednomu z posledních zásahů drachkovských hasičů patří odstraňování škod po velké vodě. „Je to tak tři týdny, co jeden dům v obci vyplavila voda z polí. Pomáhali jsme ho majitelům vyklízet a odsávat vodu,“ dodal Miroslav Krčal.

Místní hasiči patří do skupiny s označením JPO IV. K zásahům může podle možností vyjet až 24 hasičů. „I když chodí většina kluků do práce nebo do školy, naše jednotka je vždy připravena vyjet,“ potvrzuje starosta. Z techniky mají hasiči k dispozici stříkačku PS – 12, která je určena pro zásahy a PS – 18, která je upravena pro požární sport. V letošním roce navíc hasiči získali z ministerstva vnitra pět obleků pro zásahové družstvo.

Sbor dobrovolných hasičů Drachkov byl založen 26. prosince 1954 a měl 23 zakládajících členů. Dnes mají hasiči 70 členů. Nejstarším je František Kůs (76), který je zároveň jedním ze zakladatelů sboru. Nejmladšímu členovi Janu Masákovi byl letos v dubnu rok. „Rodiče ho k hasičům přihlásili hned, jak se narodil,“ poznamenal starosta. Sbor má družstvo mužů, žen a veteránů.

Výročí 55 let od svého založení budou hasiči slavit tuto sobotu od 13 hodin v areálu drachkovského sportovního hřiště. „K této příležitosti pořádáme soutěž o pohár starosty Drachkova v požárním sportu a od 21.30 hodin Noční hasičskou soutěž o sele. Na tu už je přihlášeno přes čtyřicet družstev,“ poznamenal Krčal.

Program bude doplněn také o ukázku útoku s historickou stříkačkou v podání tažovických hasičů a ukázku vojenské techniky. Kdo vydrží přespat ve stanu do rána nebo přijede v neděli, může se zúčastnit dalšího kola Šumavské hasičské ligy.