Hasiči Deník

Hasiči z Jámy jsou na historii i současnost pyšní

Jáma (FOTOGALERIE) - V Jámě na Prachaticku je více hasičů, než obyvatel. Ve sboru i dnes působí několik potomků jeho zakladatelů.

15.2.2016
SDÍLEJ:

Další díl seriálu Českého rozhlasu Dobráci roku se přesunul zpět na Prachaticko, konkrétně mezi dobrovolné hasiče z Jámy.Foto: Deník/Leona Fröhlichová

Sbor dobrovolných hasičů z Jámy bojuje o titul Dobráci roku. Až do pátku 19. února mohou jejich příznivci zasílat prostřednictvím SMS zpráv hlasy, které by je mohly vynést až k vytouženému titulu Českého rozhlasu.

Hasiči z JámyPodnětem pro založení sboru byla mimo jiné i úspěšná činnost hasičského sboru v Mičovicích, který byl založen v roce 1900 a jehož členy byli i někteří občané Jámy.
Byli to tito první jamští hasiči:
František Štaubr, svobodný, syn rolníka z č. p.7, do mičovického sboru byl přijat v 16. 4. 1902 v hodnosti lezec
Kašpar Sarauer, svobodný, cihlář z č. p. 9, do mičovického sboru byl přijat v 16. 4. 1902 v hodnosti lezec
Jan Kuba, svobodný, syn rolníka z č. p. 2, do mičovického sboru byl přijat v 16. 4. 1902 v hodnosti lezec
Jan Štreyn, svobodný, soukromník z č. p. 23, do mičovického sboru byl přijat v 16. 4. 1902 v hodnosti lezec
V matrice členů činných požárním deníku mičovického hasičského sboru je u těchto čtyř jmen zapsaná poznámka, že jsou od 3. 8. 1907 členy sboru dobrovolných hasičů v Jámě.
V roce 1904 byli do mičovického hasičského sboru přijati jamští občané:
Jakub Brom, svobodný, syn rolníka z č. p. 15 v Jámě, v hodnosti sříkačník
Josef Vágner, svobodný, syn rolníka z č. p. 12 v Jámě, v hodnosti stříkačník, v poznámce u těchto jmen je také uvedeno, že jsou od 3. 8. 1907 členy sboru dobrovolných hasičů v Jámě.
Jan Sarauer, svobodný, cihlář z č. p. 9 v Jámě, v hodnosti lezec a u jeho jména je v matrice členů mičovického sboru uvedeno v poznámce, že se dne 4. 5. 1914 odstěhoval do Jámy.
V roce 1907, konkrétně za spolupráce pana Jana Veselého a Tomáše Pecky, obou tehdejších učitelů v Mičovicích, bylo usneseno v Jámě založit svůj sbor dobrovolných hasičů. Po nutných formalitách a žádostech byl sbor v obci schválen a založen. Byla svolána schůze obce pro přihlášení členů. Za činné členy se přihlásilo celkem 18 osob.Stanovy spolku byly 6. července 1907 českým místodržitelstvím v Praze schváleny. Zároveň bylo dohodnuto objednat místním obecním úřadem a obecním zastupitelstvem osady Jáma hasičskou čtyřkolovou stříkačku na koňský potah s ruční obsluhou, odpovídající v dané době finančním a technickým možnostem, aby bylo možné lépe plnit základní heslo hasičského sboru Bližnímu k ochraně. Obnos na zakoupení a zaplacení stříkačky v celkové částce 1160 korun si hasičský sbor vypůjčil od svých členů. Jak dokládá uchovaný dlužní úpis z 1. 9. 1907, od Václava Štrobla, rolníka z č.p. 8 si sbor půjčil 460 zlatých rak. čísla, tedy 920 rakouských korun, které byly zavedeny v roce 1892. Z knihy Jáma, Pavel Fencl, 2007


Místní dobrovolníci oslaví v příštím roce už 110 let od vzniku sboru. První písemná zmínka o obci se datuje do patnáctého století, sbor dobrovolných hasičů na začátek století dvacátého.


Dnešní hasiči z Jámy jsou přímými potomky zakládajících členů. „Dědům bylo v době, kdy sbor zakládali, dvacet let. My pokračujeme v jejich práci. Sbor zakládal Jan Sarauer, František Brom, Alois Reindl, František Jakeš, Jakub Kalíšek a František Sýkora," uvedl starosta sboru Jan Vágner se slovy, že svého dědu již nezažil, ale závazek si nese v sobě. „Je to zavazující, je to u nás v rodině tradice," přiznal Jan Vágner. Podle jeho slov byli zakládající členové v podstatě odkázáni sami na sebe. „Nic nebylo, zadarmo nic nedostali. Hráli divadlo, sami si malovali kulisy, pořádali bály a z toho, když jim něco zbylo, tak za to nakupovali techniku, jako například hadice, sekyrky a podobně.Neměli to vůbec lehké, museli vlastně začít od píky. Uniformy si každý zaplatil ze svého, nechali si je šít ve Lhenicích," poznamenal k začátkům sboru v Jámě současný starosta hasičů. „Není tu práce, takže je tu méně lidí, a tím pádem i méně hasičů," vysvětlil Jan Vágner a dodal, že v době, kdy hasiči zakládali jamský sbor, měla Jáma 120 obyvatel.


„Náš sbor má šedesát pět členů, z toho je třicet šest dospělých a dvacet devět dětí. Tento počet je ke konci loňského roku, v letošním roce se ještě naše počty zvýší. Místních hasičů není z tohoto počtu ani polovina, protože Jáma má jen 61 obyvatel. Jsou to hasiči, kteří se tu narodili, nebo třeba vnuci a vnoučata, děti dospělých, kteří tu mají kořeny a rodiče odtud pocházejí. Nicméně platí, že Jáma je obec plná hasičů," poznamenal velitel sboru Miroslav Šnajdr.


Pyšní jsou jamští hasiči na svoji historickou stříkačku. „Při 90. výročí jsme stříkačku zrekonstruovali, je plně funkční a využívá se při různých oslavách," vysvětlil Miroslav Šnajdr. V kronice je mimo jiné uvedeno: „Vzhledem ku ctěnému ujednání mezi zástupci obce a naším panem Lacinou, sdělujeme slušně, že náš úředník pan Lacina provede zkoušku stříkačky v neděli, dne 25. tohoto měsíce."


Jamští hasiči mají i vlastní prapor. Ten je výjimečný například tím, že všechny prvky na něm jsou ručně vyšívané. ten si jamští hasiči opravdu opatrují.


„Používáme ho při slavnostních událostech, což jsou například hasičské oslavy. Raritou ale je, že na něm máme nejen vyšívané prvky, ale i ručně malované. Takže například ve chvíli, kdy prší, náš prapor zůstává raději v suchu," směje se Miroslav Šnajdr.


Další generací hasičů, která má kořeny u založení sboru, je i Jindřich Vágner, syn starosty hasičů, který je v zásahové jednotce sboru. „Vzhledem k tomu, že můj táta je starostou sboru, co já pamatuji, jsem vlastně téměř neměl na výběr. Od mala jsem se kolem sboru motal a v roce 2002, kdy bylo založeno družstvo mladých hasičů v Mičovicích, jsem nastoupil do Mičovic. Když mi bylo patnáct, automaticky jsem přešel do Jámy a od té doby ve sboru působím. Účastníme se nejen soutěží, ale i kulturních akcí, z nichž některé pořádáme," poznamenal Jindřich Vágner.


Podle jeho slov se hasiči účastní nejen okrskových, ale i okresních soutěží, a dalších pohárových klání. „Naše aktivita v této oblasti je vlastně od května do konce září," vysvětlil Jan Vágner.


Zároveň upozornil, že ve sboru působí i děti, které si pravidelně připisují celou řadu úspěchů v soutěžích. „Je třeba říci, že se jim věnují i jejich rodiče, kteří pomáhají s dopravou, občerstvením a podobně. Je opravdu důležité, že takto spolupracují. Stejně tak máme velkou podporu ze strany obce Mičovice, bez které by to také nešlo tak hladce," dodal velitel Miroslav Šnajdr.

Autor: Leona Fröhlichová

Místo události:
15.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 25 000 Kč

Technici elektronici kontroly kvality, laboranti technik kvality - elektro zaměření. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Kontrola a uvolňování materiálů a výrobků na vstupu a výstupu, Analýza a hodnocení měření dílů , Analýza vadných výrobků, Vystavení a zpracování interních reklamací, Spolupráce na tvorbě nápravných opatření, Denní komunikace se zákazníky a partnery v anglickém jazyce, , Požadavky, SŠ technického směru, praxe v oblasti kvality výhodou, Vyhláška 50, min. §5, Anglický nebo německý jazyk na mírně pokročilé úrovni, Znalost norem ISO 9001, ISO 14001 a OHSAS 18001, Uživatelská znalost MS Office (Word, Excel, Power Point), , Pracovní poměr na dobu určitou 1/2 roku s možností prodloužení , , Zaměstnanecké výhody: Prémie od prvního měsíce, závodní stravování, příspěvek na dopravu, příspěvek na dovolenou a Vánoce, příspěvek na penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření a další firemní benefity, Pružná pracovní doba, Kurz anglického jazyka přímo ve firmě. Pracoviště: Vertiv czech republic s.r.o., 387 01 Volyně. Informace: Iveta Narovcová, +420 383 312 100.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 500 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení operátor elektromontáže. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Náplň práce:, předmontáž dílů pro sestavy, montáž elektro výrobků dle výkresů či elektronických návodek, výroba kabelových svazků, svařování ultrazvukem, , Požadavky:, Odborné vyučení, , Pracovní poměr na dobu určitou 1/2 roku s možností prodloužení , , Zaměstnanecké výhody: , Prémie od prvního měsíce, závodní stravování, příspěvek na odpolední směnu, příspěvek na dopravu, příspěvek na dovolenou a Vánoce, příspěvek na penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření a další firemní benefity. Pracoviště: Vertiv czech republic s.r.o., 387 01 Volyně. Informace: Iveta Narovcová, +420 383 312 100.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů montážní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Jedná se o montáž výrobků z plastů, obsluha strojů vyrábějící plastové součásti a následná montáž. Zkušenosti s výrobném závodem výhodou, VÝHODY: příspěvek na ubytování nebo dojíždění, závodní stravování, KONTAKT: Šimek Marek, tel.: 774492941, e-mail: simek@aktivteam.cz. Pracoviště: Aktivteam sv s.r.o. - pracoviště leifheit blatná, Sádlov, č.p. 1300, 388 01 Blatná. Informace: Marek Šimek, +420 774 492 941.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 730 Kč

Pracovníci v informačních kancelářích manažer infocentra Blatná. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19730 kč, mzda max. 29680 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Centrum kultury a vzdělávání Blatná vyhlašuje výběrové řízení na pozici odborného pracovníka, MANAŽER INFOCENTRA BLATNÁ, Náplň práce, . zajištění chodu IC Blatná (komunikace s návštěvníky, s ubytovateli, prodej, upomínkových předmětů, nábor brigádníků, prodej vstupenek, půjčování městských, kol…), . spolupráce s mateřskou destinační společnosti a okolními infocentry, . zajišťování produkce nových informačních materiálů a map, . správa a aktualizace informací na webových stánkách a Facebooku IC, . plánování podpory rozvoje cestovního ruchu v Blatné, . příprava každoroční konference o cestovním ruchu v Blatné a účast na konferencích o cestovním ruchu, (TourConf, Travelcon…), Požadavky:, . vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání s maturitou, . výborné komunikační a organizační dovednosti, aktivní a tvůrčí přístup, . perfektní znalost regionu, . znalost anglického jazyka slovem i písmem, znalost dalších jazyků výhodou, . výborná znalost práce na PC, základy práce s grafickými programy výhodou, . řidičské oprávnění skupiny B, . časová flexibilita, aktivní a tvůrčí přístup, odolnost vůči stresu, samostatnost, pečlivost, dochvilnost,, zodpovědnost, vstřícnost, komunikativnost, týmovost, Nabízíme:, . zajímavou práci s vysokou mírou samostatnosti v přátelském kolektivu a příjemném prostředí, . možnost uplatnění vlastních vizí v oboru a jejich realizaci, . možnosti dalšího vzdělávání, profesního růstu, . uplatnění jazykových znalostí, . platové zařazení podle dosaženého vzdělání a praxe (dle platného platového předpisu), . zaměstnanecké výhody (FKSP, 5 týdnů dovolené), . pracoviště v centru města Blatná, Přihlášku včetně níže uvedených příloh doručte do 12. září 2018 do kanceláře Centra kultury a vzdělávání, Blatná na adrese nám. Míru 212, 388 01 Blatná (obálku označte heslem „Výběrové řízení – NEOTEVÍRAT“),, nebo ji zašlete emailem na adresu oberfalcer@ckvb.cz., Přílohy k přihlášce:, . Strukturovaný životopis a motivační dopis, . Koncepce fungování IC Blatná s krátkým hodnocením aktuálního provozu IC Blatná, Osobní pohovory s vybranými účastníky druhého kola proběhnou dne 18. září 2018., Termín nástupu: možný ihned, nebo dle dohody, Pracovní poměr: HPP na dobu neurčitou, Místo výkonu práce: Blatná, V případě dalších dotazů se obracejte na ředitele CKVB Edvarda Oberfalcera - 777 183 337, oberfalcer@ckvb.cz., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit výběrové řízení v libovolné fázi bez udání důvodů.. Pracoviště: Centrum kultury a vzdělávání blatná, náměstí Míru, č.p. 212, 388 01 Blatná. Informace: Životopis, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Finále Kabelkového veletrhu Deníku se blíží, bude 5. září v IGY

Pozvánka na otevření kulturního magazínu umístěného na autobusové zastávce U Krámu na Horské Kvildě. Koná se ve středu 22. srpna od 18 hodin.Foto Ivana Řandová

Zastavení na zastávce Kvilda

Strážníci mají dvě nová auta. Jezdí ve škodovkách Karoq

Léto už tráví strážníci MP Strakonice v pohodlí dvou nových služebních vozů. Jde o typ Škoda Karoq Ambition 1,5 TSI se šestistupňovou mechanickou převodovkou. Strážníci si novinku považují. „Přivážel jsem jeden na služebnu. Je to fakt pohodlné auto,“ řekl jeden ze strážníků.

Všechny chutě Tábora

Tábor - Již pátý ročník festivalu lokální gastronomie Naše chutě potěší chuťové pohárky návštěvníků v neděli na zahradě Střelnice.

Veslařka Barbora Mátlová je juniorskou mistryní světa

Račice - Na labském kanálu vodních sportů v Račicích se konalo juniorské mistrovství světa ve veslování. Českou republiku v domácím prostředí reprezentovalo i jindřichohradecké trio Barbora Mátlová, Michala Pospíšilová a Albert Čekal. Všem členům VK Vajgar se povedlo s jejich posádkami postoupit do finálových jízd. Nejlépe šampionát, na němž startovalo 258 lodí z 58 zemí, vyšel Mátlové, jež se v posádce osmy stala mistryní světa.

Čumidlo, neznámé strašidlo z Javorníka

Jižní Čechy – Jihočeský spisovatel Hynek Klimek před nedávnem vydal další dětskou pohádkovou knihu. Pohádky divotvorné hory Javorník se zabývá opět nadpřirozenem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT